17 Ocak 2021, Pazar

Günden Kalan | Demirtaş’a ana davada tahliye kararı

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu ana davada mahkeme oy birliğiyle tahliye kararı verdi. Demirtaş kararı, “Hükümlü olduğum için şimdilik cezaevindeyim. Adil yargılanma için hayırlısı olsun” sözleriyle değerlendirdi.

İBB tarafından taksimetre ücretlerine yapılan zam gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi. Daha önce 4 lira olan taksimetre açılış ücreti 5 liraya, kısa mesafe ücreti ise 10 liradan 13 liraya çıktı.

CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, İBB Başkanı İmamoğlu’nun yeğenin düğününe katılmasından sonra “terör” ithamında bulunan Burhan Kuzu’ya dava açacağını açıkladı.

Istranca Ormanları onlarca maden ocağı tarafından tahrip ediliyor. Istrancalar’ın en eski köylerinden Kırklareli Çukurpınar, maden ocağı tehdidi altında. Bölgedeki maden ocağı kapasite artırımı başvurusu yaptı. Onay gelirse 17 bin ağaç kesilecek.

İstanbul Ticaret Odası, Ağustos ayında fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı. Ağustos ayında Gıda Harcamaları grubu Tütün, Alkollü ve Alkosüz İçecekler alt grubunda yer alan Uzun ve Kısa Filtreli Sigaralar yüzde 27,27 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürünler oldu.

Manisa’nın Kula ilçesinde, üzüm işçilerinin taşındığı midibüs, sürücüsünün kontrolünden çıkıp, şarampole devrildi. Kazada 17 kişi yaralandı.

AKP’li Burhan Kuzu, Twitter’dan Mithat Paşa’nın 2. Abdülhamit’in tahttan indirilmesinden sonra açıklama yaptığını iddia etti. Mithat Paşa, 2. Abdülhamit tahttan indirilmeden (1909) 25 yıl önce (1884) öldürülmüştü.

İstanbul Ümraniye’de Fıkıh-Der’in Kuran kursundaki istismara dair konuşan Y. İ. isimli çocuk, “İstismara uğrayan 30-35 çocuk var. Bazı arkadaşlarımız eğer konuşurlarsa hocanın cinlerinin kendilerine musallat olacağını söyleyip susuyorlar” dedi.

Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, 17-25 Aralık döneminde ortaya çıkan ve kendisine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili, “Montajlı sahte ses kayıtlarıyla da bir kumpasın hedefi oldum” dedi.

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Ağustos’ta 48’e yükselerek geçen yıl Temmuz’dan bu yana en yüksek değeri alsa da sektördeki daralmanın art arda 17 aydır devam ettiğini gösterdi. Endekste 50’nin altı daralmaya, üzeri seviyeler büyümeye işaret ediyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Konya’daki konuşması sırasında, miting alanında az kişinin olduğunu gösteren video, sosyal medyada en çok izlenenlerden oldu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, doğal gaz fiyatına yapılan yüzde 14,90 zam oranına ilişkin olarak “Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebileceği gibi destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Barolar Başkanı Metin Feyzioğlu, Adli Yıl açılış töreninde “Sayın Cumhurbaşkanımızın çok büyük desteğiyle, barolarımızın ve danıştayımızın büyük katkılarıyla hazırlanan yargı reformu stratejisiyle çözüm vardır” dedi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ”FETÖ soruşturmaları kapsamında eski yüksek yargı üyesi 178 kişi hakkında fezleke düzenlenmiş, bunlardan 175’i hakkında dava açılmıştır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, partisinin genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Meclis’e acil toplanma çağrısında bulunan Kubilay, 19 Ağustos’ta bir kez daha “kayyum darbesi” yapıldığını belirtti.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), Ağustos ayında gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporunu açıkladı. ÖGİ, 15 gazetecinin gözaltına alındığını ve 700 habere erişimin engellendiğini kaydetti.

Partisinin gençlik kolları kampını ziyaret eden SP Lideri Temel Karamollaoğlu, ‘Ülkemiz aile şirketi haline geldi. Hangi ülke ehliyete ve liyakata önem vermezse sonu hiç iyi olmuyor’ dedi.

Diyarbakır’da Kayapınar Belediyesi Meclis üyeleri, meclis toplantılarında kayyum sürecini protesto etti.. Toplantıda olan AKP’li meclis üyeleri salonu terk etti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, zam iddialarıyla gündeme gelen İSPARK ile ilgili açıklamalarda bulundu. İmamoğlu “Bir zam çalışması elbette olacaktır ancak şu anda yoktur” dedi.

Yönetmen Osman Sınav, ATV’de yayınlanan ‘Sen Anlat Karadeniz’ isimli dizisinde kadına şiddet sahnesinin, ‘şiddete dair farkındalık yaratmak amacıyla’ yayınlandığını savundu.

10 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Mehmet Mustafa Aslan, Samsun Terme’de fındık bahçesinden dönerken traktör römorkunda yüzüne ağaç dalı çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Aslan, ailesiyle birlikte Urfa’dan gelmişti.

Yerlerine kayyum atanan Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları Selçuk Mızraklı ve Ahmet Türk, idare mahkemelerine yürütmenin durdurulması istemiyle başvuru yaptı.

ABD’nin Tennessee eyaletindeki bir Katolik okulunda Harry Potter kitapları yasaklandı. Okuldaki papaz, kitapta yer alan büyü ve lanetlerin gerek olduğunu ve şeytani ruhları uyandırabileceğini iddia etti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısının ardından açıklama yapıyor. Öztrak “Mısır Arap Cumhuriyeti’nin vefat eden eski cumhurbaşkanı için 81 ilde gıyabi cenaze namazı kıldıran Diyanet, bu memlekette ezanın susmamasını sağlayan Atatürk’ü hutbesinde anmadı” dedi.

Kazdağları’nda kesilen 195 bin ağaç ve bilirkişi raporunda bulunduğu iddia edilen sahte imza için, Çanakkale, İstanbul ve Artvin’de suç duyurusunda bulunuldu.

Diyarbakır Barosu, adli yıl açılışı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada HDP’li büyükşehirlere kayyum atanması “halk iradesini hiçe sayan, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne olan inancı tümüyle ortadan kaldıran bir idari darbe” olarak nitelendirildi.

“Demokratik Anayasa” çalışmaları kapsamında Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği ile görüşen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Türkiye’nin yaşadığı kabustan uyanması gerektiğini vurguladı. TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Yeni anayasaya ihtiyaç var” dedi.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu davadan tahliye kararı çıktı. Bir başka dosyadan hükümlü olduğu için hapiste tutulmaya devam edecek. Avukatlar 4 yıl 8 aylık ceza İçin mahsup başvurusu yapacak.

İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan 200 Filistinli, cezaevi koşullarının iyileştirilmesi talebiyle açlık grevine başladı.

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle katledilen Berkin Elvan’ın davasına atanan jandarma bilirkişisi “İstenilen düzeyde katkı sağlayamayacağı” gerekçesiyle dosyadan çekildi.

 

Medyaradar’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini CHP’nin kazanmasının ardından büyük gelir kaybı yaşayan TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyonun kapısına kilit vurulacak. Buna göre 24 TV ve Star Gazetesi’nin kısa bir süre içinde kapatılması bekleniyor.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman, yaptığı açıklamada, “Cezaevinden hemen çıkamayacak. Tutuklulukta geçen sürenin mahsubu ve denetimli serbestlik başvurusundan sonra kısa zamanda çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Saray’da gerçekleşen adli yıl açılış törenine katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, hukukçular tarafından protesto edildi. Gerçekleşen tören sırasında Türkiye Barolar Birliği’ne giden hukukçular binanın dışına “Saraya gittim dönücem” pankartını astı.

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Gaziantep’te yeni evlenen çiftlere nikah hediyesi olarak dağıtılan ve kadının nasıl ve nerede dövüleceğinin anlatıldığı ‘Aile Saadeti’ kitabını TBMM gündemine taşıdı ve “Bu ifadelerin yer aldığı kitap kadına yönelik şiddeti azmettirmektedir” dedi.

Niğde’de, 4 çocuk annesi 41 yaşındaki Sibel Çetinel boşanma aşamasında olduğu eşi Murat Çetinel tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Polis ekiplerince olay yerinde yapılan incelemenin ardından Murat Çetinel’i yakalamak için çalışma başlatıldı.

Niğde’den sonra bir kadın cinayeti daha yaşandı. Ankara’da yaşayan 40 yaşındaki İbrahim Köksal, tartıştığı 17 yıllık eşi Sibel Köksal’ı boğarak öldürdükten sonra polisi arayarak teslim oldu.

Mardin’de getirildiği hastanede ‘Merdivenden düştü’ denilen Saime A.’nın, eşi Medeni A. tarafından dövüldüğü ortaya çıktı. Ailenin ihbarıyla gözaltına alınan Medeni A., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Saime A. ise yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veriyor.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Saray’da katıldığı adli yıl açılış töreninde konuştu: “Biz kavgasız, gürültüsüz iş yapmaya odaklanmışız. Kavga etmemizi istiyorlar; ama etmeyeceğiz. Biz birbirinden uzaklaştırılmak istenen kitlelere köprü olmaya çalışıyoruz.”

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saray’da düzenlenen adli yıl törenindeki konuşmasına tepki gösterdi: “Biz itiraz mesleği yapıyoruz. Dolayısıyla bizim boyun eğmemiz söz konusu olamaz.”

AKP Merkez Yönetim Kurulu, 4 ismin tedbirli olarak partiden kesin ihraç istemiyle merkez disiplin kurulu sevkine oy birliğiyle karar verdi. İşte ihracı istenen isimler: Ahmet Davutoğlu, Ayhan Sefer Üstün, Abdullah Başçı ve Selçuk Özdağ.

Karar gazetesi, Ahmet Davutoğlu ile beraber toplamda 4 kişinin AKP’den ihracının istenmesinin ardından, AKP Eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamal ile Eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci hakkında da il disiplin kurullarının harekete geçeceğini öne sürdü.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muharrem ayının ikinci gününde Alibeyköy Cemevi’ne giderek iftar yapan Alevi yurttaşlarla buluştu. İmamoğlu ziyaretini Twitter hesabından “Yüreğinde bu derin maneviyatı hisseden canlarla lokmamızı Alibeyköy Cemevi’nde paylaştık” diyerek duyurdu.

RTÜK’ün internet üzerinde yayın yapan dijital mecraları denetlemesine yol açan yeni yasa bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Piyasaya sürdüğü yeni biralara Delikanlı ve Zilli gibi cinsiyetçi isimler veren Anadolu Efes özür diledi. Şirketten yapılan açıklamada, “Yıllardır kadının sosyal ve ekonomik hayatta güçlenmesi için çalışan kurum olarak kamuoyunun hassasiyetini anlıyor ve özür diliyoruz” denildi.

RTÜK’ün internet üzerinde yayın yapan dijital mecraları denetlemesine yol açan yeni yasanın bugünden itibaren yürürlüğe girmesinin ardından, Netflix’in Türkiye’deki geleceğiyle ilgili olarak yarın (3 Eylül Salı günü) bir açıklama yapacağı öğrenildi.

Son Haberler

İSKİ’den soğuk hava dalgası ve kar nedeniyle don uyarısı

İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından yapılan açıklamada, kentte etkili olan soğuk hava dalgası nedeniyle su sayaçları ve tesisatlarının donma tehlikesine karşı uyarı yapıldı. İstanbul’da...

HDP’den HaberTürk’e: Yayına katılıp cevap vermek istiyoruz

HaberTürk'te yayınlanan "Gerçek Fikri Ne?" programına katılan AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın Selahattin Demirtaş hakkındaki sözlerine HDP'den yanıt geldi. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış...

AKP Eskişehir eski Gençlik Kolları Başkanı’nın koronavirüs aşısı olduğu ortaya çıktı

AKP'li isimlerin 65 yaş üstü olmamasına rağmen aşılanmasına tepkiler sürerken AKP Eskişehir eski Gençlik Kolları Başkanı Fatih Özata'nın da koronavirüs aşısı olduğu ortaya çıktı. AKP'li...

Facebook ve Instagram, Trımp’ın hesaplarını yeniden kullanıma açtı

Sosyal medya hesapları askıya alınan ABD Başkanı Donald Trump'ın Facebook ve Instagram resmi hesapları yeniden kullanıma açıldı. ABD'de kongrw binası baskınının ardından Facebook’un kurucusu Mark...

Çok Okunanlar

Son ankette Erdoğan’a büyük şok: İki isimden fark yedi

Avrasya Araştırma'nın son anketinde hem Ekrem İmamoğlu'nun hem de Mansur Yavaş'ın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı büyük farkla...

Frankfurt Havalimanı boşaltıldı

Almanya'da bulunan Frankfurt Havalimanı'nda yolcular terminalden tahliye edildi. Havalimanından yapılan açıklamada önlemin 'devam etmekte olan bir operasyon nedeniyle' alındığı...

Çin aşısının internet sitesine Türkiye’den giriş yasaklandı

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde Çin'den alınan Sinovac aşısının internet sitesine Türkiye'den erişimin engellendiğini yazdı. HaberTürk yazarı Fatih Altaylı,...

Atatürk’ün Türkiye’yi dünyaya tanıtmak için çektirdiği 20 fotoğraf

Mustafa Kemal Atatürk, yıllar sonra bile yaptıklarıyla günümüze ışık tutuyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ülkeyi tanıtmak adına Türkiye’nin dört...

Hacı Sabancı’dan Takvim’in tirajlarına yorum: “En fazla 93’tür, bin yoktur”

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde faaliyet gösteren ve kapatılacağı iddia edilen Takvim gazetesinin satış rakamlarına yönelik Hacı Sabancı, "En fazla...

Bankaların mesai saatleri değişti

Koronavirüs tedbirleri kapsamında banka çalışma saatleri güncellendi. Bankalardan çalışma saatlerine ilişkin yeni açıklama geldi. İşte bankaların yeni çalışma saatleri... Koronavirüs...

Araç sahiplerinin dikkatine! Süre ay sonu doluyor

Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bu yıla ilişkin ilk taksitinin yatırılma süresi ile geçmiş dönem borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvuru süresi...

‘Hiçbir iş yapmayan adam’ kendini kiraya veriyor: 3 bin müşterisi var

Japonya’da yaşayan Shoji Morimoto isimli kişi yemek, içmek, basit tepkiler vermek gibi temel şeyler yapmak için kendisini kiraya veriyor...

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Erdoğan’a mektup: ‘Değerli Tayyip’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Erdoğan’a mektup gönderdi. Macron mektubunda 2021'in Avrupa'ya Türkiye'nin katkılarıyla istikrarın döndüğü yıl olacağını umduğunu söyledi. Fransız...

MHP teşkilatından tepki çeken Selçuk Özdağ paylaşımı: “Yapanların eline sağlık”

MHP Derince İlçe Başkanı Zeki Omurca'nın, saldırıya uğrayan Gelecek Partili Özdağ’ın hastanedeki fotoğrafını paylaşarak "Yapanların ellerine sağlık" ifadeleri tepkilere...

Gözden Kaçmasın