2 Aralık 2020, Çarşamba

Günden Kalan | Ekim ayında 36 kadın, erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019’un Ekim ayı kadın cinayetleri raporunu paylaştı. Raporda geçtiğimiz ay 36 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü belirtilirken, “cinsel şiddet ve çocuk istismarı” devam ediyor denildi.

Kahramanmaraş’ta Harun Azkara, boşandığı, ancak birlikte yaşamaya devam ettiği Hatice Akçadağ’ı bıçaklayarak ağır yaraladı. Bıçağı boğazına dayayıp intihara kalkışan Azkara, ikna edilerek gözaltına alındı. Hatice Akçadağ’ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Tutuklanan belediye eşbaşkanları Selçuk Mızraklı, Keziban Yılmaz ve Rojda Nazlıer’in, Diyarbakır’dan Kayseri Cezaevi’ne hücrelere bölünmüş bir ring aracıyla elleri kelepçeli şekilde ve 10 saat süren yolculukla molasız sevk edildiği belirtildi.

İstanbul Maratonu’nda, Emel Korkmaz ve @Alikev_org, Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu için koşacak. Emel Korkmaz:“Burs verdiğimiz çocukların sayısının 200’ü geçmesini hedefliyoruz. Yarın koşabilen herkesi yanımda görmek isterim.”

Cumartesi Anneleri, 762. hafta buluşmasında “Ramazan Tekin ve Mehmet Şirin Bayram’ın akıbetleri açıklansın, failleri yargılansın!” talebiyle açıklama yapıyor.

İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun istifasıyla AK Parti’nin Meclisteki sandalye sayısı 290’a düştü. Yeneroğlu’nun istifasıyla bağımsız milletvekili sayısı 4’e yükseldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul’un düzenlediği Vodafone 41. İstanbul Maratonu “İstanbul senin, durma koş” sloganıyla yarın koşulacak.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019’un Ekim ayı kadın cinayetleri raporunu paylaştı. Raporda geçtiğimiz ay 36 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü belirtilirken, “cinsel şiddet ve çocuk istismarı” devam ediyor denildi.

Diyarbakır’da 23 yıl önce gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Mehmet Şirin Bayram ve Ramazan Tekin’in akıbetini soran Cumartesi Anneleri hükümete, “Koltuklarınız sizin olsun çocuklarımızı verin” çağrısı yaptı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 5 Ocak 2017’de görevden alınarak yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Kulp Belediyesi eski Eşbaşkanı Sadiye Süer Baran yeni yargı reformu paketi kapsamında tahliye oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre Ekim ayında en fazla yüzde 34.45 ile erkek kazağı zamlandı. Fiyatı en fazla düşen ürün ise yüzde 27.08 gerileyen limon oldu.

‘İtalya’ya gidiyor’ diye Ada vapuruna bindirmişler. İstanbul Zeytinburnu’ndan İtalya’ya gitme hayaliyle yola çıkan 3 Afganistan uyruklu göçmen, Büyükada’da polis ekiplerine yakalandı.

Şili Hazine Bakanı Ignacio Briones, 23 kişinin öldüğü ve iki büyük uluslararası zirvenin iptal edilmesine yol açan protestolar sonrası, şirketlerden alınan vergilerin azaltılmasına yönelik plandan vazgeçtiklerini duyurdu.

Suriye’nin Tel Abyad kentinin merkezindeki pazar yerine düzenlenen bombalı araç saldırısında hayatını kaybeden sivillerin sayısı 13’e yükseldi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele için, Bursalı kadınların başlattığı oturma eylemi devam ediyor. Bursa’daki oturma eylemleri 25 Kasım’a kadar, her cumartesi saat 16.00’da yapılacak.

İstanbul Beykoz sahilinde söküme gideceği günü bekleyen Tarihi Paşabahçe Vapuru için beklenen adım atıldı. Beykoz Belediyesi tarihi vapurun şehre kazandırılması ve yeniden yüzer hale gelmesi şartıyla Şehir Hatları’na devrini içeren meclis kararı hazırladı.

HDP milletvekilleri Zeynel Özen, Garo Paylan, İmam Taşçıer, Erol Katırcıoğlu ve Ali Kenanoğlu Taksim İstiklal Caddesi’nde, bugün Küçükçekmece’de yapılacak olan İstanbul İl Kongresi’ne çağrı bildirilerini polis ablukası eşliğinde dağıttı.

Bingöl Karlıova’da yaşayan 52 yaşındaki Kemal Okuyucu, 2 çocuğunu servise ulaştırmak için her gün sırtında taşıyarak 8 kilometre yol gidiyor. Servisin mezraya ulaşabilmesi için Peri Çayı üzerine köprü kurulmasını isteyen Okuyucu, yolda zaman zaman tehlike atlattıklarını söyledi.

Afganistan’da yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 9 çocuk yaşamını yitirdiği olayda, bombanın bölgeye Taliban tarafından yerleştirildiği öne sürüldü. Taliban’dan henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Şule Çet cinayetine ilişkin davada sanık Çağatay Aksu’nun Avukatı Levent Ekmen, hukuka aykırı şekilde; Şule Çet’in sadece mahkeme kararıyla elde edilebilecek transkriptine ulaşarak dosyaya sundu.

Koton’da işçiler patrona geri adım attırdı. Koton’dan yapılan açıklamaya göre, işçilerin yaptıkları protesto sonucunda yemek ücretlerine yüzde 25 zam yapılacağı, vardiyanın sabitleneceği ve prim prosedüründeki sayım eksiği uygulamasının kaldırılacağı aktarıldı.

Son Haberler

“Şoför esnafı, bugün evine ekmek bile götüremeyecek noktaya geldi”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; Servis sürücüsü, şoför, esnaf, çiftçi ve işçiler için TBMM de yaptığı konuşmada, “Gelir kaybını destekleme ve işsizliğe karşı...

“Hastalar sıra beklerken can veriyor, hekimler seçim yapmak zorunda kalıyor”

Koronavirüs salgınında gelinen noktaya ilişkin açıklama yapan İstanbul Tabip Odası, "İstanbul’da birçok hastanede hastaları acil servislerde yatış sırası beklerken can veriyor ve hekimler de...

Pfizer-BioNTech aşısını onaylayan ilk ülke İngiltere oldu

Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısı İngiltere'de kullanım onayı aldı. İngiltere, dünyada Pfizer-BioNTech aşısını onaylayan ilk ülke oldu ve aşının gelecek haftadan itibaren piyasaya...

“Öğrenciler salgın döneminde bilgisayarı KDV’siz almalı”

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na salgın dönemi boyunca öğrencilerin alacakları teknoloji aletlerinden KDV alınmamasını...

Çok Okunanlar

İstanbul’da bir bölge daha ‘riskli alan’ ilan edildi

İstanbul'un Bağcılar ilçesindeki bir bölge "riskli alan" ilan edildi. Alınan karar, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi...

Spotify, 2020’de Türkiye’de ve dünyada en çok dinlenen şarkıları ve sanatçıları açıkladı

Spotify, dünya genelinde ve Türkiye’de toplam 320 milyon insanın audio dünyasında neler dinlediğini ve keşfettiğini ortaya koyan yılın en...

İstanbul’da mesai saatleri değişti

Mesai saatlerinin değiştiğini açıklayan İstanbul Valisi Yerlikaya, "Yarından itibaren mesai saatleri 10.00-12.30, 13.00-16.00 olarak uygulanacak" bilgisini paylaştı. İstanbul Valisi Ali...

TTB duyurdu: “Bir günde 7 sağlık çalışanı hayatını kaybetti”

Türk Tabipleri Birliği, koronavirüs nedeniyle bir günde 7 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini duyurdu. Türk Tabipleri Birliği (TTB), koronavirüs (Covid-19) salgını...

Kısa çalışma ödeneği için başvurular yeniden başladı

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayan iş yerleri için başvurular bugünden itibaren alınmaya başlandı. Kısa çalışmada olan işyerleri de ilave işçiler...

Kamu çalışanlarının mesai saatlerine düzenleme

Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitme saatleri 10:00-16:00 olarak belirlendi. Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede alınan tedbirler...

İçişleri Bakanlığı yeni kısıtlamaların ayrıntılarını içeren genelgeyi yayınladı

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu genelge gönderildi. Hafta sonu bakkal, marketler 10-17 saatleri arasında faaliyet...

Rusya’yı zora sokacak iddia: Sputnik V aşısının birinci dozunu alanlardan 20 kişi enfekte

Covid-19 salgınında karşı Rusya'da Sputnik V aşısının testlerinde aşının birinci dozunu alan 20 kişi enfekte oldu. Rusya ön denemeler...

Koronavirüsün yeni belirtisi: Ani diş kaybı

Mutasyona uğrayan koronavirüsün yeni belirtileri ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmada, diş kaybının da koronavirüs belirtileri arasında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. ABD’de...

2020-KPSS ortaöğretim soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayılandı

ÖSYM, 2020 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim oturumunun temel soru kitapçığı ve cevap anahtarının yayınlandığını duyurdu. Ölçme Seçme ve...

Gözden Kaçmasın