30 Mayıs 2020, Cumartesi

Günden Kalan | Ekim ayında 36 kadın, erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019’un Ekim ayı kadın cinayetleri raporunu paylaştı. Raporda geçtiğimiz ay 36 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü belirtilirken, “cinsel şiddet ve çocuk istismarı” devam ediyor denildi.

Kahramanmaraş’ta Harun Azkara, boşandığı, ancak birlikte yaşamaya devam ettiği Hatice Akçadağ’ı bıçaklayarak ağır yaraladı. Bıçağı boğazına dayayıp intihara kalkışan Azkara, ikna edilerek gözaltına alındı. Hatice Akçadağ’ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Tutuklanan belediye eşbaşkanları Selçuk Mızraklı, Keziban Yılmaz ve Rojda Nazlıer’in, Diyarbakır’dan Kayseri Cezaevi’ne hücrelere bölünmüş bir ring aracıyla elleri kelepçeli şekilde ve 10 saat süren yolculukla molasız sevk edildiği belirtildi.

İstanbul Maratonu’nda, Emel Korkmaz ve @Alikev_org, Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu için koşacak. Emel Korkmaz:“Burs verdiğimiz çocukların sayısının 200’ü geçmesini hedefliyoruz. Yarın koşabilen herkesi yanımda görmek isterim.”

Cumartesi Anneleri, 762. hafta buluşmasında “Ramazan Tekin ve Mehmet Şirin Bayram’ın akıbetleri açıklansın, failleri yargılansın!” talebiyle açıklama yapıyor.

İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun istifasıyla AK Parti’nin Meclisteki sandalye sayısı 290’a düştü. Yeneroğlu’nun istifasıyla bağımsız milletvekili sayısı 4’e yükseldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul’un düzenlediği Vodafone 41. İstanbul Maratonu “İstanbul senin, durma koş” sloganıyla yarın koşulacak.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2019’un Ekim ayı kadın cinayetleri raporunu paylaştı. Raporda geçtiğimiz ay 36 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü belirtilirken, “cinsel şiddet ve çocuk istismarı” devam ediyor denildi.

Diyarbakır’da 23 yıl önce gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Mehmet Şirin Bayram ve Ramazan Tekin’in akıbetini soran Cumartesi Anneleri hükümete, “Koltuklarınız sizin olsun çocuklarımızı verin” çağrısı yaptı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 5 Ocak 2017’de görevden alınarak yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Kulp Belediyesi eski Eşbaşkanı Sadiye Süer Baran yeni yargı reformu paketi kapsamında tahliye oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre Ekim ayında en fazla yüzde 34.45 ile erkek kazağı zamlandı. Fiyatı en fazla düşen ürün ise yüzde 27.08 gerileyen limon oldu.

‘İtalya’ya gidiyor’ diye Ada vapuruna bindirmişler. İstanbul Zeytinburnu’ndan İtalya’ya gitme hayaliyle yola çıkan 3 Afganistan uyruklu göçmen, Büyükada’da polis ekiplerine yakalandı.

Şili Hazine Bakanı Ignacio Briones, 23 kişinin öldüğü ve iki büyük uluslararası zirvenin iptal edilmesine yol açan protestolar sonrası, şirketlerden alınan vergilerin azaltılmasına yönelik plandan vazgeçtiklerini duyurdu.

Suriye’nin Tel Abyad kentinin merkezindeki pazar yerine düzenlenen bombalı araç saldırısında hayatını kaybeden sivillerin sayısı 13’e yükseldi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele için, Bursalı kadınların başlattığı oturma eylemi devam ediyor. Bursa’daki oturma eylemleri 25 Kasım’a kadar, her cumartesi saat 16.00’da yapılacak.

İstanbul Beykoz sahilinde söküme gideceği günü bekleyen Tarihi Paşabahçe Vapuru için beklenen adım atıldı. Beykoz Belediyesi tarihi vapurun şehre kazandırılması ve yeniden yüzer hale gelmesi şartıyla Şehir Hatları’na devrini içeren meclis kararı hazırladı.

HDP milletvekilleri Zeynel Özen, Garo Paylan, İmam Taşçıer, Erol Katırcıoğlu ve Ali Kenanoğlu Taksim İstiklal Caddesi’nde, bugün Küçükçekmece’de yapılacak olan İstanbul İl Kongresi’ne çağrı bildirilerini polis ablukası eşliğinde dağıttı.

Bingöl Karlıova’da yaşayan 52 yaşındaki Kemal Okuyucu, 2 çocuğunu servise ulaştırmak için her gün sırtında taşıyarak 8 kilometre yol gidiyor. Servisin mezraya ulaşabilmesi için Peri Çayı üzerine köprü kurulmasını isteyen Okuyucu, yolda zaman zaman tehlike atlattıklarını söyledi.

Afganistan’da yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 9 çocuk yaşamını yitirdiği olayda, bombanın bölgeye Taliban tarafından yerleştirildiği öne sürüldü. Taliban’dan henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Şule Çet cinayetine ilişkin davada sanık Çağatay Aksu’nun Avukatı Levent Ekmen, hukuka aykırı şekilde; Şule Çet’in sadece mahkeme kararıyla elde edilebilecek transkriptine ulaşarak dosyaya sundu.

Koton’da işçiler patrona geri adım attırdı. Koton’dan yapılan açıklamaya göre, işçilerin yaptıkları protesto sonucunda yemek ücretlerine yüzde 25 zam yapılacağı, vardiyanın sabitleneceği ve prim prosedüründeki sayım eksiği uygulamasının kaldırılacağı aktarıldı.

Son Haberler

Birinci dalganın son sokağa çıkma yasağı başladı

Türkiye’de hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı 00.00 itibari ile başladı. Büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak’ta hafta sonu uygulanacak olan sokağa...

Kılıçdaroğlu: “Seçim gelecek, gelsin. Biz kazanacağız”

Dün basına kapalı olarak gerçekleştirilen CHP MYK'sında Genel Başkan Kemal Kılçdaroğlu'nun, "Sivil darbeye karşı mücadeleyi biz veriyoruz. O nedenle rahatsızlar ve CHP’yi tuzağa düşürmek...

Dünyada ülkelere göre Covid-19 ölümleri sayıları ne söylüyor?

Dünyada bugüne (29 Mayıs Cuma) kadar resmi olarak 5.8 milyondan fazla kişi Covid-19 hastası oldu. Şimdiye kadar 2,4 milyon kişi iyileşirken, 360 bin kişi...

Muharrem İnce canlı yayını terk etti: “Korkmayın bu kadar”

Muharrem İnce Global TV'de katıldığı canlı yayının kesilmesi ve Erdoğan'ın Fetih konuşmasının verilmesi üzerine "Korkmayın bu kadar. Bu saygısızlıktır, Türkiye bunu hak etmiyor. Erdoğan'ın...

Çok Okunanlar

Avrasya’nın yeni anketi: Erdoğan bir sonraki seçimi kaybedecek

Avrasya Araştırma Şirketi'nin yaptığı yeni araştırmaya göre olası bir seçimde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'a oy vereceklerin oranı...

Sokağa çıkma yasağını ayrıntıları belli oldu

Türkiye'de hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma yasaklarının ayrıntıları belli oldu. Marketler hangi saatlerde açık olacak? Paket...

Öldürülen kaymakamın abisinden büyük iddia

Mardin'in Derik ilçesine kayyum olarak atandıktan sonra 10 Kasım 2016'da makamında bombalı saldırı ile hayatını kaybeden Muhammed Fatih Safitürk'ün...

Hindistan’da maymunlar koronavirüs laboratuvarını bastı

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bir maymun çetesi, koronavirüs üzerine çalışma yapan bir laboratuvarı bastı. Bir laboratuvar asistanına saldıran maymunlar,...

Muharrem İnce canlı yayını terk etti: “Korkmayın bu kadar”

Muharrem İnce Global TV'de katıldığı canlı yayının kesilmesi ve Erdoğan'ın Fetih konuşmasının verilmesi üzerine "Korkmayın bu kadar. Bu saygısızlıktır,...

Gözden Kaçmasın