GÜNDEM

Günden Kalan | Emre Yıldır davasının 2’nci duruşması basına ve halka kapatıldı

Tekirdağ’da Ahmet Emre Yıldır’a, 9 yaşından 17 yaşına kadar cinsel istismarda bulunmakla suçlanan akrabası Vedat Tarhan’ın dava duruşması bugün saat 10.00’da Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, duruşmayı basına ve izleyicilere kapatma karara aldı. Emre’nin ailesinin avukatı ise duruşmanın kapalı yapılmasına itiraz etti. Duruşma 10 Mart 2020 tarihine ertelendi. Duruşmada sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma sonrası açıklama yapan Emre Yıldır’ın ablası Derya Gür, “Artık hiçbir çocuğumuz susmasın, susturulmasın. Artık sapkınlar, sapıklar cezasız kalmasın. Öyle bir adalet olsun ki cezalandırılsın ki bunu yapanlar çocuklarımıza ellerini uzatamasın” dedi.

Gazetecilerin şiddete uğramasına güldü. Posta gazetesi yazarı Nedim Şener, CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programında 4 gazetecinin darp edilmesine gülerek “Aile içi şiddet” dedi.

Nazan Dedeoğlu sevgilisiyle İstanbul Kumkapı’da tartıştığı gece öldü. Kardeşi , Kumkapı Köprüsü’nden düşerek ölen ablasının öldürüldüğünü düşünüyor. Otopsi raporunda sırt üstü düşmesine rağmen burnunun ve çenesinin kırık olduğu tespit edilmiş.

İstanbul Küçükçekmece Belediyesi’nin AKP’li eski başkanı Aziz Yeniay’ın şirketinin Cadde 24 projesinin ruhsatı mahkeme tarafından iptal edildi. Mahkeme, 10 bin 351 metrekare olması gereken inşaat alanının ruhsatta 18 bin 59 metrekareye çıkarıldığını tespit etti.

FOX TV’de ‘Çalar Saat’e katılan Esenler Belediye Başkanı AKP’li Tevfik Göksu programa gecikince İsmail Küçükkaya sordu:

  • Niye geciktiniz efendim?
  • Trafikten. Eskiden böyle değildi.
  • Efendim 25 yıldır siz yönetiyorsunuz.
  • 6 ayda bu hale geldi.
  • Trafik 25 yıldır var.

Demirtaş: AKP komple AKP’den ayrıldı. HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Demirtaş, ‘AKP içinden kopuşlar siyaseten bir fark yaratabilir mi?’ sorusuna, “AKP bitmiş, tükenmiş, geleceği ve vizyonu olmayan siyasi bir meftadır” yanıtı verdi.

Doğa Okulları’nda maaşlarını alamayan öğretmenlerin grevi devam ederken, yönetimden açıklama talep eden veliler İstanbul Ataşehir’deki Genel Müdürlük binasında toplandı, “İşadamlarına değil, eğitime sahip çıkılsın” diyerek girişteki turnikeleri aştı.

Fransa’da genel grev başladı. Emeklilik haklarında kısıtlamaya sebep olacak ’emeklilik reformu’ nedeniyle Fransa genelinde genel grev yapılıyor.  Yolları kapatan grevciler, bazı ücretli otobanların girişlerini tutarak araçların parasız geçişlerini sağladı.

Kaçırdıkları çocuğa Özgecan Aslan’ı anlatarak tehdit ettiler. Mersin’de 15 yaşındaki çocuk, yaşça büyük bir şahıs tarafından kaçırıldığını ve 3 gün cinsel istismara uğradığını anlattı. Çocuk, kendisine Özgecan Aslan’ın yaşadıkları anlatılarak korkutulduğunu belirtti.

TÜİK, “Ceza İnfaz Kurumu İstatistikleri 2018” verilerini yayınladı.
📌Ceza infaz kurumunda bulunan kişi sayısı yüzde 14 arttı.
📌En çok işlenen suç hırsızlık.
📌Hükümlülerin yüzde 36,8’i ilköğretim mezunu.
📌‘Öldürme’ suçundan hüküm giyenlerin yüzde 29,9’u ilköğretim mezunu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bloomberg’in ‘2019’u 2019 yapan 50 kişi’ listesine girdi. Bloomberg, İmamoğlu’nun iyi bir iş çıkarması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 2023’te ciddi bir rakip olacağına dikkat çekti. İmamoğlu, bu listeye Türkiye’den giren tek isim.

Çevre örgütleri, çevre mevzuatına aykırı çalışan santralere verilen ek sürenin veto edilmesi sonrası ortak çağrı yaptı:

  • Filtresiz KES’ler hemen kapatılsın
  •  Kalan KES’ler 5 yıl içinde kapatılsın
  •  Acil enerji verimliliği politikaları

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Binası’nda İklim İçin Kentler Çalıştayı’nda altısı büyükşehir belediyesi olmak üzere 24 belediye bir araya gelerek “İklim İçin Biz Varız” deklarasyonunu imzaladı.

Bakanlık Şule Çet davasında karara itiraz edecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Şule Çet davasına ilişkin “İstinaf yoluna başvurarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle itiraz edeceğiz” dedi.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş(@meraldanis) Tahir Elçi cinayeti davası için “Elçi’nin faillerinin meçhul kalması mı amaçlanıyor? “ diyerek Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması için Mecliste soru önergesi verdi.

PTT işçileri iş bıraktı: İstanbul Acıbadem’de bulunan PTT dağıtım merkezinde çalışan işçiler, taşıma kapasitelerinin üstünde yük taşımaya zorlanmaları ile birlikte küfür ve hakarete maruz kalmaları üzerine iş bıraktı.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, “Güvenlik soruşturması ya da arşiv araştırması gerekçesi ile atamaları yapılmayan hekimlerin yeni bir başvuruya ihtiyaç olmaksızın derhal ataması yapılmalıdır. AYM kararı uygulanmalıdır” dedi.

Dün gece Aydın-Muğla karayolunda polis kontrol noktasında “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalışan AKP Aydın Gençlik Kolları Başkanı ve Efeler Belediye Meclis Üyesi Abdülhamit Burak Aykut, uyuşturucu maddeyle yakalandı. Aykut olayın ardından gözaltına alındı.

Tekirdağ’da Ahmet Emre Yıldır’a, 9 yaşından 17 yaşına kadar cinsel istismarda bulunmakla suçlanan akrabası Vedat Tarhan’ın dava duruşmasında mahkeme, duruşmayı basına ve izleyicilere kapatma karara aldı. Emre’nin ailesinin avukatı ise duruşmanın kapalı yapılmasına itiraz etti.

AKP’den dört istifa: AKP Bozkurt İlçe Başkanı Tolga Yanal, Çivril İlçe Başkanı Mehmet Kale, Serinhisar İlçe Başkanı Ali Özcan ve Güney İlçe Başkanı Celal Özgülen istifalarını verdi. Dört ilçe başkanı da istifa kararlarını AKP İl Başkanlığı’na gönderdi.

AKP’den kendi borcuna icra: CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bugüne kadar alacağı olduğunu hatırlamayan SGK, belediyeler AKP’den bize geçince alacağını hatırladı. AKP dönemindeki alacaklarını tahsil etmek için belediyelerimize icra gönderiyor” açıklamasında bulundu.

Üniversite öğrencisi siyanür ile intihar etti: Sakarya’nın Erenler ilçesinde Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Mehmet Ali Çetin, siyanür kullanarak intihar etti. AFAD ekipleri olay yerinde incelemelerini sürdürüyor.

Eş cinsel olduğunu düşündüğü oğlunu terk etti: ABD’nin Florida eyaletinde bir kişi eş cinsel olduğundan şüphelendiği çocuğunu “Bundan sonra kendine başka bir aile bul” diyerek otoban kenarına terk etti. Polis, çocuklarını ihmal ettiği gerekçesiyle babayı gözaltına aldı.

Çocuğa cinsel istismarda ‘iyi hal’ indirimi: İstanbul Fatih Atatürk İmam Hatip İlköğretim Okulu’nda, öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 28 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Kuran kursu hocası Seyfettin Tekin’in cezasında iyi hal indirimi uygulandı.

AKP ve MHP sanat eserlerini satıyor: CHP’den AKP’ye geçen Tekirdağ Merkez Süleymanpaşa Belediyesi yönetimi, AKP ve MHP’lilerin oy çokluğu ile önceki dönemde yapılıp halka açık alanlarda sergilenen ve belediye envanterinde olan heykelleri satma kararı aldı.

AFP’nin resmi kaynaklardan derlediği bilgilere göre, bugün Fransa’da emeklilik haklarında kısıtlamaya sebep olacak ’emeklilik reformu’ nedeniyle başlatılan genel grevde, başkent Paris dışındaki gösterilerde en az 450 bin emekçi sokağa çıktı.

Alman Bertelsmann Vakfı’nın Avrupa Birliği ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği ülkeleri arasında yaptığı araştırmaya göre hazırlanan Sosyal Adalet Endeksi’nde Türkiye 41 ülke arasında 40. oldu. Türkiye, adil eğitim fırsatları başlığında ise 41. ve sonuncu oldu.

21. YY’da Kongo’da kızamık tehlikesi: Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan yazılı açıklamada, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde, kızamık salgınının, Ebola virüsünden daha fazla can aldığı belirtildi. Ülkede çoğunluğu 5 yaş altında 5 binden fazla da ölüm kaydedildiği bildirildi.

Etiketler