Gezi Direnişi’nin ardından aralarında tutuklu iş insanı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar ve oyuncu Memet Ali Alabora’nın da bulunduğu 16 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün İstanbul Silivri Cezaevi Kurumları Adliyesi’nde görüldü. Davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına oy birliğiyle karar verildi. Bir sonraki duruşma 24-25 Aralık tarihlerine ertelendi.

Manisa Soma’dan Ankara’ya yürümek isteyen ancak yolları Manisa Kırkağaç yakınlarında kesilen madencilerin bekleyişi 4. gününde yağmur altında devam ediyor. Madenciler sabahı geceden kurdukları çadırlarda karşıladı.
Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine yönelik olası askeri harekatına ilişkin Twitter’da #SavasaHayır etiketi TT listesine girdi.
TBMM’de görüşülen Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde avukatlara büyük müjde olarak duyurulan yeşil pasaport için ‘soruşturması bulunmaması’ hükmü yer aldı.
Şanlıurfa’da Halfeti 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan Dr. Deniz Çelik görevi başındayken rapor talebi ile gelen bir kişinin kimliksiz muayene olma isteğini reddettiği için hasta tarafından hakarete ve şiddete maruz bırakıldı.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ‘belediyede işten çıkarılan işçiler’ tartışmasına sahne oldu. Mansur Yavaş: “İlkokul mezunları arasında 12 bin lira maaş alanlar var. 10 bin lira maaş alan çaycı var. Ben de fiyat düzenlemesi yaptım.”
Sayıştay raporlarında, TMSF’nin usulsüz olarak vekâlet ücreti adı altında para tahsil ederek fon personeline dağıttığı belirtildi.
Rapora göre, fon personeli ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin tedavi giderleri de TMSF bütçesinden ödendi.
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Mahkeme başkanı duruşmada CMK’da yasak olmadığı halde önceki duruşmalardan farklı olarak çizim yapılmasını yasaklayarak, çizim yapan sanatçının duruşma salonundan çıkarılmasına karar verdi” bilgisini paylaştı.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın AKP kampında milletvekillerinden gelen sorulara “EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” yanıtı verdiği öğrenildi.
Duruşmada ilk olarak tanık Ercan Orhan Aydın’ın SEGBİS ile ifadesi alınmak istendi. Ancak bulunduğu salonun ses sisteminde sorun oluşması nedeniyle mahkeme heyeti tanığın başka bir salona alınmasına karar verdi.
Salon ayarlanana kadar duruşmaya ara verildi.
“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı gerekçesiyle hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Veli Deniz’in yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.
İngiltere’nin başkenti Londra’daki iklim değişikliği protestolarında kentin merkezi aktivistlerce kapatılırken, polis 270’den fazla kişiyi gözaltına aldı.
İstanbul İstiklal Caddesi’nde İTÜ mezunu Halit Ayar’ın öldürülmesinin üzerinden 1 ay geçti. Ayar’ın ailesi bugün İstiklal Caddesi’ndeydi.
Aileye İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de destek verdi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halit Ayar’ın öldürüldüğü noktaya yakın olan Şişhane’deki durağa Ayar’ın adının verilmesi yönünde talimat verdi.
Kemal Kılıçdaroğlu: “17 yılda 420 milyar dolar borç aldılar. Trump o nedenle bu kadar rahat konuşuyor, tehdit ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hiçbir güç tehdit edemez. Daha şu ana kadar AK Parti’den tık yok. Eğer tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin.”
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında konuşuyor: “Biz sizin niyetinizi Afrin’den biliyoruz. İşgal niyetiniz yok; Afrin’e kaymakam atıyorsunuz, fakülte açıyorsunuz! Aynı şeyi şimdi Kuzey ve Doğu Suriye için tasarlıyorlar.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Yerel seçimlerde yaptığımızın aynısını yapacağız. Demokratik yollarla beyefendiyi göndereceğiz.”
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Tezkere bugün görüşülecek. Oradaki askerimizin burnunun kanamaması için içimiz yana yana evet diyeceğiz” dedi.
Tutuklu yargılandığı Gezi Parkı direnişi davası duruşmasında savunma yapan iş insanı Osman Kavala, beraatını talep etti.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, deprem sonrası 5 ilçede bulunan 6 okul binasının detaylı inceleme ve tetkikler yapılması için boşaltılacağını açıkladı. Okullarda eğitim öğretim gören öğrencilerin, geçici olarak çevre okullara yönlendirildiği bildirildi.
Ankara’da bir plazanın 20’nci katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybeden Şule Çet’in psikolojisinin incelenmesi için Hacettepe ve Gazi üniversitelerinden bilirkişi heyeti talep edildi. Tedavi kayıtları incelenerek Çet’in psikolojik durumu hakkında rapor hazırlanacak.
AKP’de 3 dönem milletvekilliği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevlerini yürüten Nihat Ergün, istifa ettiğini açıkladı. Ergün istifasını şu sözlerle duyurdu: “Aile ve arkadaş çevremle yaptığım kapsamlı istişareler sonucunda karar aldım.”
Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararının ardından yeniden yargılamaları başlayan Ahmet Altan ile Nazlı Ilıcak’ın tutukluluklarının devamına karar verildi. Tutuksuz yargılanan Mehmet Altan’ın ise yurt dışı yasağı kaldırıldı.
Gezi davasının 3. duruşmasında konuşan Tayfun Kahraman: “Gezi o zaman hak talebini yerine getiremeyenlerin hakkını dile getirdiği bir eylemdi. 80 ilde insanların dışarı çıkmasını sağlamak kolay değildir. İddianamenin bizi, bunu gerçekleştirecek kadar muktedir görmesi akıl dışı.”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den, Türk Hava Yolları’nın muhalif gazetelere uyguladığı ambargoya tepki:  “Bu durum hem kamunun haber alma hakkının önünde ciddi bir engeldir hem de siyasi saiklerle yapılmış ciddi bir ayrımcılıktır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.”
Gezi davasında ara karar açıklandı. Firari sanıklar hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin infazının beklenmesine, #OsmanKavala’nın kaçma şüphesi doğurması nedeniyle tutukluluğunun devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 24-25 Aralık’ta görülecek.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyona dair açıklama: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’nda DEAŞ’ın kutsiyet atfettiği Dabık bölgesini ele geçirmesi ile örgüte en büyük askeri ve ideolojik darbe vuruldu.”
İstanbul’da, vapurda kadınlara bakarak mastürbasyon yaparken görüntülenen 31 yaşındaki Rıza E., Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde yakalandı. Rıza E’nin ayrıca çocuğun cinsel istismarı ve rahatsız etme suçlarından sabıkası olduğu ortaya çıktı.
#EmineBulut davası yarın başlıyor. Kırıkkale’de boşandığı eşi Emine Bulut’u kızının gözleri önünde bıçaklayarak öldüren Fedai Varan, hakim karşısına çıkacak. Varan, “Canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) sözcüsü Salih Müslim’den ABD’nin Suriye’den çekilme kararı hakkında açıklama: “DAEŞ bitmiş değil, hücreler şeklinde devam ediyor. İkincisi istikrar sağlanmış değil, üçüncüsü çözüm yok. ABD verdiği sözü tutmuyor ve çekiliyor.”
Irak ve Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon yetkisini 1 yıl daha uzatan tezkere, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 11 Ekim’de Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştirecek. NATO’dan yapılan açıklamaya göre, Stoltenberg, resmi görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul’a gidecek.
Ankara Şehir Hastanesi’ni lağım bastı. Hastalar ve sağlık emekçileri duruma tepki gösterirken, akıntının bir saattir devam ettiği ve herhangi bir müdahalede bulunulmadığı belirtiliyor.
Cumhuriyetçi Parti’nin senatörü Lindsey Graham, Türkiye’yi tehdit etmeye devam ediyor. “Türkiye Suriye’nin kuzeyine girerse, bu adımı Kongre’nin cehennemden gelme yaptırımları takip edecektir. Kapsamlı, derin ve yıkıcı yaptırımlar.”
HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın hakkında mahkemede verdiği savunmadan kaynaklı TCK’nın 301 maddesinde yer alan “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddialarıyla açılan davada, beraat kararı verildi.
Anayasa Mahkemesi’nde başkanvekili belli oldu. Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) yapılan seçimde başkanvekili Recep Kömürcü oldu. Kömürcü, 26 Ekim’de Başkanvekilliği görevine başlayacak.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu(@MSTanrikulu), Arlet Natali AVAZYAN(@NataliAVAZYAN)’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ailesinin şikayeti üzerine sosyal medya paylaşımı nedeniyle gözaltına alındığını duyurdu.
ABD Savunma Bakanlığı(Pentagon), ABD askerlerinin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlemeyi planladığı operasyon nedeniyle bölgeden çekildiğini duyurdu ve “Maalesef Türkiye tek başına hareket etmeye karar verdi” açıklamasını yaptı.