İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı’na raylı sistem uzmanı Orhan Demir, Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’na çok iyi seviyede Japonca bilen Doç. Dr Pelin Alpkökin, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’na Yüksek Mimar Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin atandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Çevresel Göstergeler” başlıklı rapora göre Türkiye’nin suları “çok kirli” kategorisinde. Su kullanım endeksi ise “kıtlık” sinyali veriyor.
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin eski başkanı Mesud Barzani, Erbil’deki saldırıyı değerlendirdi: “Tüm taraflardan sorunlarını Kürdistan’a taşımamalarını ve Kürdistan halkının zarar görmesine sebep olmamalarını istiyorum.”
24 Haziran’ın ardından yemin töreniyle açılan Meclis, temmuz ayındaki kısa süreli mesainin ardından 1 Ekim’e kadar tatile girdi. Milletvekilleri buna göre 1 Ocak’tan bu yana geçen 200 günde sadece 64 gün çalıştı.
Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in parlamentoyu feshetmesi nedeniyle halk, bugün milletvekillerini belirlemek için sandık başında. Ukrayna Merkez Seçim Komitesi’nin açıkladığı son bilgilere göre, seçimde 22 siyasi parti listesinden 2 bin 746 aday yarışacak.
Amerika’nın California eyaletinde bu yıl 43’üncü kez düzenlenen, ‘American Society of Mechanical Engineering (ASME) Student Mechanisims and Robot Design’ yarışmasına, İstanbul’da üniversite öğrencilerinin denizdeki plastikleri temizleyen robotu finale kaldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, görevdeki 100 gününün ardından belediyeye bağlı kuruluş ve şirketlerinin bürokratları ile bir araya geldi. Soyer, belediyede çalışan herkesin işini severek yapacağı bir ortam yaratacaklarını ve bunun kente yansıyacağını söyledi.
Alman havayolu şirketi Lufthansa güvenlik endişeleri nedeniyle Mısır’ın başkenti Kahire’ye yapılan uçuşları askıya aldı.
Londra’da binlerce kişi önümüzdeki hafta Britanya’nın yeni başbakanı olmasına kesin gözüyle bakılan Boris Johnson’a karşı yürüyüş düzenledi. Britanya’nın Avrupa Birliği’nde kalması gerektiğini düşünen protestocular, ikinci bir Brexit referandumu yapılması çağrısında bulundu.
Gazeteci Fatih Portakal, “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” diyen AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a Twitter üzerinden tepki gösterdi: “Kör ve cahil zihniyetle milli birlik denilen kavramı nasıl sağlayabilirsiniz?”
Tekirdağ Çorlu’da 180 bin ağacın kesilmesine neden olacak kum ocağı projesi yargıdan döndü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “ÇED olumlu” kararını mahkeme iptal etti. Karar gerekçesinde mahkeme, proje ile nadir orman alanlarından birisinin daha yok olacağına işaret etti.
Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletinde bir hastane yakınında düzenlenen intihar saldırısında 7 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı. Saldırıyı “Pakistan Talibanı” olarak da bilinen Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) örgütü üstlendi.
Batı Afrika ülkelerinden Nijerya’nın güneyindeki İlorin eyaletinde cuma günü saat 22.00 sıralarında 4 Türk vatandaşı kaçırıldı. Türk vatandaşlarının fidye için kaçırıldığı belirtilirken, kaçırılan kişilerin kurtarılması için çalışmalar yürütülüyor.
Davutoğlu’nu kişisel Youtube kanalına konuk ettiği gerekçesiyle Sputnik’in radyo kanalındaki programına son vermesinin ardından açıklama yapan Yavuz Oğhan, “Haber değeri yok diyen kendine gazeteci demesin” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, “FETÖ’nün bir numaralı siyasi ayağı sarayda oturuyor” sözleri nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlaması ile fezleke hazırlandığı ortaya çıktı.
Ulaşım kartına yaptığı zam ile gündeme gelen AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ithal bitkiler için 7,5 milyon lira harcama yaptığı ortaya çıktı.
HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün 22 Temmuz Pazartesi günü ‘Onurlu barış için demokratik çözüm’ başlığıyla İstasyon Meydanı’nda yapacağı mitinge Diyarbakır Valiliği tarafından izin verildi.
‘Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu’ kabul edilen 31’inci Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 59 ülkeden yerli ve yabancı toplam 2 bin 400 yüzücünün katılımıyla tamamlandı.
31’inci Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda erkeklerde Melikşah Düğen, 48 dakika 28 saniyelik derecesiyle ilk sırada tamamladı. Kadınlarda ise 47 dakika 19 saniyelik süresiyle Ilgın Çelik birinci oldu. Çelik’in skoru erkeklerin birincisi Düğen’den 1 dakika 9 saniye daha önde.
Nükleer karşıtı etkinlikler için 2006 yılında geldikleri Sinop’ta denize giren ve hayatlarını kaybeden Soner, Öner ve Güneş, ölümlerinin 13’üncü yılında düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasıyla anıldı.
Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum yönetiminde olduğu dönem imar planlarında yapılan değişiklikle dere yatağı, mezarlık ve tarım arazileri ile park alanlarının yer aldığı 6 milyon metrekare alan usulsüz bir şekilde imara açıldı.
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Kadın Dostu Kent Taahhütnamesi”ni imzaladı. Taahhütnameyi, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu ile imza altına alan Başkan Çetin, “KADER üyesi tek erkek belediye başkanıyım” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 23 Haziran seçiminden 5 gün önce 2.2 milyon liralık ihale düzenlendiği ortaya çıktı. İhaleyi düzenleyen iştirak şirketi yönetiminin sözleşme imzalandıktan sonra görevi bırakması dikkat çekti.
Akdeniz’de, Yunanistan’ın Mora yarımadası açıklarında, batma tehlikesi olan bir botun içinde yer alan 33’ü çocuk 111 sığınmacı Marella Discovery adlı yolcu gemisi tarafından kurtarıldı.
Eskişehir’de oturan 55 yaşındaki Behiye İpek, 3 yıl önce 130 bin lira ödeyerek katıldığı konut inşaatı projesinin başlamaması nedeniyle mahkemelik olduğu müteahhidi, boş arsada “çay demleyerek” protesto ediyor.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de her 3 kişiden birinin icralık olduğunu belirterek, “Ekonominin tüm kesimlerinin bankalara kredi borcu 2.7 trilyon TL’yi aştı. Bireysel kredi, kredi kartı borçları 20 milyar lira. 5 milyon üniversite mezunu borç batağında” dedi.
Meclis’te geçtiğimiz hafta kabul edilen kanun ile Turizm Ajansı kuruldu. İtirazlar üzerine Sayıştay denetimi konusunda değişiklik yapıldı. CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ise, değişikliğe rağmen ajansın Sayıştay tarafından denetimin tam olarak sağlanamayacağını belirtti.
Dünyanın en büyük sanayi kuruluşlarından Siemens’in CEO’su Kaeser, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘ırkçılığın ve ayrımcılığın yüzü’ olduğunu söyledi. Kaeser ABD’nin şu anki durumundan üzüntü duyduğunu ifade etti.
Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı’nca, kurumun eski yöneticileri hakkında ‘ihaleye fesat karıştırma, güveni kötüye kullanma, rüşvet, sahte belge düzenleme ve haksız mal edinme’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.
Soma’da 13 Mayıs 2014’te yaşanan katliamdan şans eseri kurtulan maden işçileri, Soma Holding’in mahkeme kararlarına rağmen ödemediği tazminatlarını istiyor. İşçiler, haklarını alabilmek için ilerleyen günlerde yürüyüş ve etkinlikler düzenleyecek.
Kadıköy’de Suruç anmasına yapılan polis saldırısına gençlik örgütleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) binasında düzenlenen basın toplantısı ile tepki gösterdi. Açıklamada “33 düş yolcusunun bizlere bıraktığı özgür dünya düşünü eylemek için sokaklardayız” denildi.