27 Eylül 2020, Pazar

Günden Kalan | İzmir ve Ankara’da kayyuma karşı eylemlere polis saldırısı

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına karşı eylem yapmak isteyenlere polis, Ankara ve İstanbul’da saldırdı. İstanbul Beşiktaş’taki eylemcilere polis saldırdı ve en az 10 kişiyi gözaltına aldı. Ankara’da ise Sakarya Caddesi’nde yapılmak istenilen eyleme polis daha başlamadan saldırdı. Aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu bir çok kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre, Ağustos ayında 49 kadın öldürüldü.

Demirören Grubu’nun yaptırdığı yüzlerce villa için plan tadilatına ilişkin yürütmeyi durdurma ve iptal kararı ‘nöbetçi bölge idare mahkemesi’ tarafından durduruldu. Kararı veren İstanbul Bölge İdare Başkanı’nın eşi Mehtap Yılmaz Demirören Grubu avukatı çıktı.

Sözcü Gazetesi’ne konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Yargı Reformu” paketinde “hakikaten gazeteciyse kişinin tahliye olmasını sağlayacak, hakikaten düşüncesi sebebiyle içerideyse onu derhal tahliye ettirecek bir düzenleme” olduğunu söyledi.

Laureate International Universities bünyesinde bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi resmen satıldı. Üniversiteyi Can Holding aldı. Anlaşma tutarının 90 milyon dolar olduğu öğrenildi.

İstanbul’da İETT Genel Müdürü Ahmet Bağış, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla görevinden istifa ettiğini duyurdu. Bağış hakkında seçim öncesi CHP “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş, İBB Başkanı İmamoğlu ise Bağış’ı makamında tutmuştu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından Sivas Kongresi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

CHP Meclis grubunun hazırladığı ekonomi raporunda yurttaşların bankalara olan borcundaki artışa ve icra dairelerindeki dosyalara dikkat çekildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun artan kadın cinayetleri ve çocuk istismarlarına karşı CHP’li belediyelerin harekete geçmesi talimatı verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun belediyelerden projeler hazırlamalarını ve sığınma evlerinin hayata geçirilmesini istediği kaydedildi.

Batman’da kayyum döneminden belediyenin DEDAŞ’a olan borcu nedeniyle 2 gündür şehre su verilemiyor.

 • CHP lideri Kılıçdaroğlu Sivas’tan hükümete 5 başlıkta çağrı yaptı:
 • Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı
 • Güçler ayrılığı uygulanmalı
 • Devlet yönetimi şeffaf olmalı
 • Ekonomik Sosyal Konseyi toplanmalı
 • Dövizle verilen garantiler Türk Lirasına çevrilmeli

Muğla’nın Datça ilçesindeki endemik bitki türlerinden Datça hurmasını tespit ederek, dünya literatürüne girmesini sağlayan Prof. Dr. Melih Boydak, Akdeniz ve Ege bölgelerindeki belediyelere çağrıda bulunup, fidanların park ve bahçeler ile yol kenarlarına dikilmesini istedi.

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, “çocuklarının dağa götürüldüğü” iddiasıyla bazı ailelerin emniyetin yönlendirmesiyle parti binaları önünde oturmaya başladığını söyledi ve durumu “Siyasi bir oyun” olarak değerlendirdi.

Fransa’nın güneyindeki Cagnes-sur-Mer kentinde parçalanmış bir kadın bedeni bulundu. Ülkede bu yıl başından beri öldürülen kadın sayısı 100’e çıkarken hükümet kadına karşı şiddetle mücadele için acil önlemler paketini devreye sokacak.

HDP Diyarbakır il binası önünde açıklama yapmak isteyen Vatan Partisi yöneticileri ile HDP’liler arasında arbede yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Hamidiye Su’ya zam yaptı. Hamidiye’nin 19 litrelik damacanasının fiyatı 9 Eylül’den itibaren 9 liradan 11 liraya yükselecek.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam, kameralar karşısına geçerek şüphelilerin Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısının resmen geri çekildiğini açıkladı.

Batman Belediyesi, otobüslerde kullanılan akıllı kartların çıkartma ücretini 40 liradan 10 liraya indirirken, 60 yaş ve üzeri yurttaşların da otobüslerden ücretsiz yararlanacağını açıkladı.

Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılı için Sivas’a giden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde katledilenleri andı.

İran’da gerçekleşen ve sosyal medyada paylaşılan 13 yaşındaki bir kız çocuğunun düğün seremonisinin görüntüleri büyük tepki çekti. Tepkiler üzerine evlilik iptal edildi.

İstanbul KHK’liler Platformu, ATV- Sabah binası önünde basın açıklaması yaparken polis müdahale etti. KHK’lılar “İBB önünde kamp kurarak canlı yayın yapanlara sesleniyoruz, biz işçi değil miyiz, bizi neden görmüyorsunuz?” açıklaması yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “Başkent’te karanlık nokta kalmasın” talimatıyla Ankara Valiliği Komisyonu’nun uygun gördüğü alanlarda aydınlatma çalışmaları yapılıyor.

İstanbul Sütlüce’de futbolcu Arda Turan’ın yaptırdığı otel inşaatının temel kazma çalışması sırasında evleri çöken Ertürk Apartmanı sakinleri, zararlarının karşılanmadığı gerekçesiyle ünlü futbolcuya ve kardeşi Okan Turan’a tazminat davası açtı.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı “İstanbul dışında hiç kaydı olmayan 4 bin 606 Suriyeli kamplara gönderildi. Başka ile kayıtlı yaklaşık 35 bin kişi de İstanbul’dan gönderildi” dedi.

Muş Valiliği, kentte toplantı, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması gibi her türlü eylemin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

ÖSYM, “2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Değerlendirme Raporu”nu yayımladı. Buna göre, Alan Yeterlilik Testi (AYT) Sayısal sınavına giren 556 bin 184 aday hiçbir soruyu doğru cevaplayamadı. 40 soruluk Matematik testinde ortalama doğru sayısı ise 7 oldu.

HDP Gaziantep İl Örgütü, bugün kayyumlara karşı Yeşilsu’da basın açıklaması yaptı. HDP İl Başkanı Müslüm Kılıç, “Kayyum sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur” dedi.

Sözcü Gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve gazetenin sahibi Burak Akbay’ın da aralarında bulunduğu 9 sanıklı “FETÖ’ye yardım” davasında karar çıkmadı, duruşma 28 Ekim’e ertelendi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir’de Menemen R Tipi Açık Cezaevi’nde salgın hastalık ve hijyenik olmayan şartlar nedeniyle, çeşitli hastalıklardan dolayı son bir yılda 14 kişinin yaşamını yitirdiği iddiasını, hazırladığı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

İstanbul Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı ile ilgili soruşturmada, 16 belediye çalışanı “şüpheli” olarak tespit edildi.

İzmir Barosu’ndan Türkiye’de bir ilk: İzmir Barosu Yönetim Kurulu, aldığı bir kararla Baro’nun kadın çalışanlarına her ayın belirledikleri bir günü menstrüasyon(regl) izni verme kararı aldı. Baroda toplam toplam 39 kadın çalışan bulunmakta.

Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyum atanmasını protesto etmek için Ankara Sakarya Caddesi’nde düzenlenmek istenen oturma eylemine izin verilmedi. Aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Sivas’ta AKP İl Teşkilat Yemeği’nde konuşma yapan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu kastederek “Birileri ‘Türkiye Doğu Akdeniz’de yok’ diyor. Bunlar hala bayrağımızı tanıyamadılar. Sana bayrağımızı er ya da geç tanıtacağız” dedi.

AKP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında ihracı istenen partinin eski genel başkanlarından Ahmet Davutoğlu’ndan ilk açıklama: “AK Parti yönetiminin ihraç etmek istediği şahıslar değil daha önce hatırlattığımız bu ilkelerdir.”

Bursa Valiliği’nden kayyum protestolarına 15 gün yasak: “Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmalarını protesto etmek maksadıyla yapılacak olan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, çadır kurma vb. gibi eylemler yasaklanmıştır.”

İBB Başkanı İmamoğlu’na “…işinin dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz seni!” diyen İçişleri Bakanı Soylu’ya HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli’den yanıt: “Dayanışma ziyaretini dahi içine sindiremeyen ve kendi suçluluğunu gizleme telaşındaki bir İçişleri Bakanı var.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Harmandalı Çöp Depolama Alanı’nda, geri dönüşüm malzemeleri toplayarak geçimlerini sağlayan işçiler, artık alana alınmamaları üzerine yolu taşlarla trafiğe kapatarak eylem yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’ya 56 kilometrelik “Bisiklet Yolu” yapacak. Proje kapsamında 5 üniversitenin yetkilileriyle iş birliği protokolü imzalandı.

Burhan Kuzu’nun ‘terör örgütü üyesi’ diyerek iddiada bulunduğu ve ardından özür dilediği Cihan Yaşar, Burhan Kuzu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyum atanmasını İstanbul Beşikteş’ta protesto etmek isteyenlere polis müdahele etti. Polis en az 10 kişiyi gözaltına aldı.

Batman’da kayyum döneminden kalan borcu bahane ederek şehri susuz bırakan DEDAŞ’a Batmanlılar tepki göstererek, “DEDAŞ bu barbarca yaklaşımdan vazgeçmesi ve bir an önce en temel ve insanı ihtiyacımız olan suyumuzu bırakması gerekmektedir” dedi.

İBB, Yanıkkapı Çeşmesi’nin yıkılması ile ortaya çıkan hatalı restorasyon hakkında işlem başlattı. İBB, bu olay nedeniyle Mevlüt Uysal’ın döneminde düzenlenen ihalede 113 tarihi çeşmenin onarımını üstlenen şirketin ‘ihale yasaklı şirketler’ listesine alınması için harekete geçti.

Çanakkale Boğazı ile Adalar hattında yolcu ve araç taşımacılığını yapan firma GESTAŞ’ın Genel Müdürü Volkan Uslu görevinden istifa etti. Uslu, yolda kalan gemileri, AKP’nin etkinliklerinde boy göstermesi, personel kıyımı ve yaptığı fahiş zam tarifeleri ile biliniyordu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, eski yönetim sürecinde 360 TL olan sayaç ücretini 80 TL’ye düşürdüklerini “Sayaç rezaletini bitirdik. Vatandaşı mağdur eden firmaya 10 milyon TL ceza kestik.” diyerek duyurdu.

Ankara Barosu bugün yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında, avukatlık Kanunu’nun 115/2 maddesi uyarınca Türkiye Barolar Birliği’nin seçim gündemli olağanüstü genel kurula çağrılmasına karar verdi.

Batman’da suyu dağıtan depoların enerjisini kesen DEDAŞ, hastaları mağdur etti. Su kesintisi nedeniyle akşam diyaliz cihazına bağlanması gereken böbrek hastaları, diyalize giremeden evlerine gönderildi.

Menzil tarikatının Adıyaman’da 230 bin metrekarelik alana yaptığı ‘Buhara Evleri’nde, dün bir çocuk hayatını kaybetti. Boğularak yaşamını yitirdiği belirtilen çocuğun ölümünü haberleştirmek isteyen bir yerel gazeteci ise Menzil tarikatı üyelerince tehdit edildi.

İngiltere Parlamentosu’nda, anlaşmasız Brexit’in önünün kesilmesi için verilen yasa teklifi, Avam Kamarası’nda kabul edildi. Teklifin yasalaşması için Lordlar Kamarası’ndan geçmesi gerekiyor. Yasa, Başbakan Johnson’ın AB ile 31 Ekim’e kadarki müzakerelerin çerçevesini belirliyor.

Best FM’de “Ufuk Karcı ile ‘Konuşan Türkiye” programına konuk olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kayyum size de gelebilir mi?” sorusuna, “Her şey mümkün” yanıtını verdi.

idefix‘in 2019 verilerine göre Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehirleri:

  • Muğla
  • Ankara
  • İstanbul
  • İzmir

Son Haberler

AB’den Ermenistan ve Azerbaycan’a ateşkes çağrısı

Ermenistan ile Azerbaycan arasında sabah saatlerinde yeniden başlayan çatışmalara ilişkin AB'den ateşkes çağrısı geldi. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep...

CHP’li Cihaner’den HDP’ye ziyaret: Amaç gündem değiştirmek değildir

CHP PM üyesi İlhan Cihaner ile Memleket Biziz Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, HDP MYK üyeleri ve eski milletvekillerinin gözaltına alınmasına karşı HDP Genel...

Karantinada olması gereken kişi okey oynarken yakalandı

Koronavirüs salgını çerçevesinde pozitif vakaların karantinada kalması için birçok tedbir kararı alındı. Ancak bu tedbir kararlarına rağmen bazı kişilerin bu kararları deldiği ortaya çıktı. Kayseri’de...

CHP’li Torun, 11 belediyenin resmi ölüm sayılarını paylaştı ve çelişkiyi sordu

Koronavirüs salgınında özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği veriler tartışma konusu oluyor. CHP bu tartışmayı farklı bir boyuta çıkardı. Sağlık Bakanlığı’nın 1-25 Eylül tarihleri arasında...

Çok Okunanlar

Kalaycı: 15 Temmuz başarılı olsaydı, ülkenin başına getirilecek isim belliydi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Kalaycı, "FETÖ'nün siyasi ayağına girilmedi. FETÖ ile...

Erdoğan’ın açılışını yaptığı fabrikanın sahibi: 45 yıldır faaliyetteyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yeni’ diye açılışını yaptığı fabrikaların büyük bölümünün daha önceden açıldığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan,...

Prof. Hasan Onat koronavirüsten hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezhepler Tarihi Öğretim Üyesi Hasan Onat koronavirüs (Covid-19) tedavisi gördüğü hastanede kalp krizi nedeniyle yaşamını...

Hande Erçel’in ‘Bazlama surat’ davasında ret kararı

Sosyal medyada fotoğrafının paylaşıp 'Bazlama surat' diye yorum yapan Lütfü Alp Kılınç'a 15 bin TL'lik manevi tazminat davası açan...

Hülya Avşar 55 milyon liraya ada satın aldı

Hülya Avşar'ın 55 milyon TL'ye Ayvalık'taki Çiçek Adası'nı satın aldığı belirtildi. Hülya Avşar'ın Ayvalık’taki Çiçek Adası'nı 55 milyon TL'ye satın...

Metrobüste bir kişi ezan okuyup, namaz kıldı

Metrobüste seyahat eden bir kişi, hareket halindeki araçta bir anda bağırarak ezan okumaya ve ardından da yere seccade sererek...

Anket: Oy verdiği siyasi partiyi yeniden tercih edecek seçmen oranı yüzde 64

MAK Danışmanlık'ın Eylül ayı seçim anketine göre, yarın genel bir seçim olsa 24 Haziran seçimlerinde oy verdiği partiye yeniden...

Serenay Sarıkaya, şikayetini “bir kadın dayanışma derneğine bağış” şartıyla geri çekti

Serenay Sarıkaya, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile sevgili olduğunu iddia eden Kadir Çetinçalı'yı bir kadın dayanışma derneğine bağış yapması...

Rapçi Ezhel’den muhalefete yönelik operasyonlara tepki

Rapçi Ezhel, bugün HDP’ye ve İsimsizler Hareketi'ne düzenlenen operasyonun ardından Instagram hesabından paylaştığı bir hikayede, AKP'yi ve AKP Genel...

EBA’da 7’nci sınıf öğrencilerine derste ‘cinler’ anlatıldı

EBA ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Sistemin çökmesinin ardından büyük tepki çeken EBA bu defa ise derste "cinleri" anlatarak...

Gözden Kaçmasın