Çanakkale’deki Kazdağları’nda yapılan ağaç katliamının ardından Gökçeada’da da altın, gümüş ve bakır madeni aranacak. CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Gökçeada’nın maden sahası ihalesine çıkarıldığını duyurdu. Tanal, ihalenin 17 Eylül’de yapılacağını açıkladı. Tanal, “Tabii sadece Gökçeada yok. 1102 maden sahası ihaleye çıkarıldı. Şile de var. Kazılmadık, girilmedik alan kalmayacak” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: “Bugüne kadar başınızı aşağı düşürecek bir şey yapmadım, yarın da yapmam ama bu ülkeye S-400’ü getirenlere de teşekkür ederim, tebrik ederim çünkü bu ülkenin S-400’e ihtiyacı vardı, bunu da söylerim.”
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alındı. Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğüne Rıdvan Duran atandı. Rıdvan Duran’ın gazetecileri fişleyen SETA’nın genel koordinatörü Burhanettin Duran’ın kardeşi olduğu öğrenildi.
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü’ne “Millet Bahçesi”nin yapılmasını istemeyen ve 5 Eylül’deki ihalenin iptal edilmesini isteyen öğrenciler, 19 Ağustos’ta rektörlük önünde toplanarak, projenin iptal edilmesini isteyecek.
TÜİK verilerine göre, Haziran ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 3.7 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Haziran ayında, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4.2 azaldı.
Koltuğuna oturduğu 31 Mart’tan sonra belediyenin tüm şirketlerine kendisini ‘başkan’ olarak atayan ve şirket başı ‘huzur hakkı’ alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tepkilerin ardından bu görevlerinden istifa etti.
İHD Adana Şubesi Hapishaneler Komisyonu Osmaniye T tipi 2 nolu Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu açıkladı. Adalet Bakanlığı ve Cezaevi Genel Müdürlüğü’nen hak ihlallerinin son bulması için çağrı yapıldı.
Malatya’nın AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın, akrabalarını özel kalemden memur yapıp üst düzey görevlere atadığı ortaya çıktı. Söz konusu akrabalar, belediyenin resmi internet sitesine göre hala görevde bulunuyor.
Su kıtlığı riski sıralamasında Avrupa Birliği’nde (AB) 3’üncü, dünyada 23’üncü olan Belçika, susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya. Uzmanlar, gerekli önemlerin alınmadığı takdirde, su kaynaklarının kısa süre içerisinde daha da hızlı biçimde tükeneceğini belirtiyor.
İzmir’in Çiğli ilçesinde, acil serviste tartıştığı Dr. Güneri Kuruöz’e (37), ‘Bu hastanedeki tüm doktorlar mal’ diyerek hakaret eden H.O. (24) hakkında, savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. Savcılık, H.O.’nun ifadelerini hakaret değil, ‘kaba söz’ olarak değerlendirdi.
9 yaşından 17 yaşına kadar istismar ve tecavüze maruz bırakıldığı için hayatına son veren Emre Yıldır’ın ablaları zanlının tutuklanıp sonra serbest bırakıldığını belirterek, “Emre için adalet istiyoruz” dediler.
CHP Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul-İzmir otoyolundan geçerken “2 saatte dünya yol geldik. Pahalı deniyor ama İtalya’da otobanlar adım başı para” paylaşımı yaptığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arayıp tebrik ettiği şarkıcı Demet Akalın için soruşturma çağrısında bulundu.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019 yılının ilk 7 ayında 7 bin 837 yerli şirketin kapandığını, aynı süre içinde 47 bin 78 yerli şirket ile yabancı uyruklulara ait de 8 bin 661 adet şirket kurulduğunu açıkladı.
Mezopotamya Ajansı’nın Mersin muhabiri Ergin Çağlar gittiği adliyede gözaltına alındı. Çağlar’ın evi 14 Ağustos günü sabah saatlerinde polis tarafından basılmış, hakkında gözaltı kararı bulunan gazetecinin evde olmadığı belirtilmişti.
Pakistan’ın Ketta şehrindeki bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda 5 kişi hayatını kaybederken, 15 kişi de yaralandı.
İstanbul’da tekrarlanan seçimler öncesi İBB’nin Saraçhane’deki binası önünde Ekrem İmamoğlu aleyhinde bir açıklama metni okuyan Murat Kazanasmaz’ın görevine son verildiği öğrenildi.
1 Eylül Dünya Barış Günü öncesinde, Hakkari’de eylem, yürüyüş, çadır kurma, stant açma gibi etkinlikler bir ay süreyle yasaklandı. Valilik, eylem yasağına gerekçe olarak 1 Eylül’ün TKEP/L’nin, 10 Eylül’ün MLKP’nin ve 15 Eylül’ün MKP’nin kuruluş yıl dönümü olmasını gösterdi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Maaşlarda 2020’nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ay yüzde 3, 2021 ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ay yüzde 2,5 zam ve her 6 ay sonunda enflasyon farkı teklif ediyoruz” açıklaması yaptı. Memur-Sen masadan kalktı.
Memur – Sen Başkanı Ali Yalçın hükümetin zam önerisine tepki: “Makul bir teklif gelinsin dedik bunun makul bir teklifle alakası yok; teklifte ‘Büyüyen Türkiye’ yok, ‘Güçlü Türkiye’ yok. Teklif “dengelemeyi” içermiyor, makul değil malul bir teklif. Teklifi yok sayıyoruz.”
Adana Seyhan Gülbahçe Mahallesi’nde, 6 Ağustos’ta polislerce işyerleri basılıp, gözaltına alınan ve darp edilen Korkmaz ailesinin, ölümle tehdit edilmesiyle ilgili HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.
Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş: “Basın İlan Kurumu gibi köklü bir kurumun da SETA gibi ciddiyetten uzak raporlar hazırlayan bir kurumun izinden gideceği endişesini taşımaktayız.”
İstanbul Barosu’ndan yeni adli yıl açılış töreni davetine yanıt: “Toplantının Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde yapılmasıı, demokrasi, hukuk ve adalet adına bildiğimiz bütün öğretilerin reddi anlamına geleceğinden, davetinize icabet etmemiz mümkün olamayacaktır”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyazıt Meydanı’nın yıllardır ihmal edildiğini belirterek, yardımcılarına alandaki çalışmaların 6 ay içerisinde bitirilmesi talimatını verdi.
İstanbul Valiliği’nin düzensiz göçle mücadele kapsamında İstanbul’dan Suriye’ye geçen ay sınır dışı edilen Suriyeli Nidal Hüseyin, “Eşimi ve 3 çocuğumu İstanbul’da bıraktım. Ne pahasına olursa olsun geri dönmeye çalışacağım” dedi.
Şırnak’ta bulduğu cismin patlaması sonucu yaşamını yitiren 8 yaşındaki Müslüm İlhan’ın ölümüne ilişkin davada, İçişleri Bakanlığı maddi ve manevi olarak toplamda 228 bin liralık tazminat cezasına mahkum edildi.
Yaklaşık 200 bin işçiyi kapsayan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü ile ilgili olarak DİSK Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, “Yoksulluğa, adaletsizliğe ve grevsiz toplu pazarlık dayatmasına hayır” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın yeni parti çalışmaları hakkında “Gönlüm arzu ediyor ki, ayrılmasınlar başka parti kurmasınlar” yorumunu yaptı.
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra reddettiği, barış imzacısı Prof. Dr. Gülay Toksöz hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını, itiraz üzerine bu defa kaldırdı.
TBMM’de kabul edilen ve 12 Temmuz’da yürürlüğe giren değişiklikle yeni sezonda müsabaka alanına, soyunma odalarına, sporcu çıkış tünellerine yetkisiz olarak girenlere, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da değişiklik yapılarak hapis cezası getirildi.
31 Mart seçimleri sonrasında AKP’ye geçen Bergama Belediyesine ait, Bergama Araştırmaları Kütüphanesi’nde görevli olan ve üç kitabı bulunan Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Genel Başkan Yardımcısı Aydın İleri’ye “Mobbing” uygulandığı ve bir depoda görevlendirildiği iddia edildi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Haziran ayında yapılan atamayla Grand Plaza Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Silivri Eski Belediye Başkanı Özcan Işıklar, istifa kararı aldı.