19 Ekim 2020, Pazartesi

Günden Kalan | Kaz Dağları’na verilen zararın ortağı AKP’li vekilin eşi çıktı

Çanakkale Kirazlı’da Kanadalı Alamos Altın Şirketi ile birlikte Kaz Dağları’nda doğaya büyük zarar veren altın madeninde altyapı ve toprak işlerini yürüten Çiftay Şirketi’nin ortağının AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşine ait Pasifik İnşaat olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Sarıyer Belediyesi’nin Twitter hesabı, sokak hayvanlarının yaz mevsiminde susuz kalmaması için farkındalık yaratmak amacıyla bir paylaşımda bulundu. Resmi hesaptaki “rglıug kuxmyth hjhjlkdjhav” paylaşımını Dobby adlı bir köpek gerçekleştirdi.

Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın mikrofonu açık kaldı: “Uzasa işi karıştıracaktık, böyle kapattık iyi oldu.”

Futbolda 44. UEFA Süper Kupa, İngiltere’nin Liverpool ve Chelsea takımları arasında bugün İstanbul’da yapılacak maçla sahibini bulacak.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, inşaatı devam eden havalimanı metrolarında, davetli ihaleyle inşaatı üstlenen iki ortaktan biri olan Bayburt Grubu’nun şirketi Şenbay Madencilik’in projeden çekildiğini, hissesini de Kolin, Cengiz ve Kalyon’un aldığını yazdı.

MEB tarafından açıklanan rapora göre yurt dışına transfer edilen ücret geçen yıla oranla 4 kat arttı. 2018’in ilk altı ayındaki yurt dışı giderlerine göre yüzde 375,25’lik bir artış oldu.

Ete büyük zam geliyor. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı, 2018’de kırmızı et üreticisinin maliyetinin yüzde 30-35 arttığını belirterek Kurban Bayramı’ndan 1-1.5 ay sonra kırmızı etin yüzde 20 zamlanacağını söyledi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, AİHM’den olumlu bir sonuç beklediğini ifade etti. AKP içerisindeki çatışmayla ilgili değerlendirmede de bulunan Demirtaş, “AKP’deki muhalifler, ileri demokrasinin adresi olmayacaklar. AKP içinden asla umut çıkmaz” dedi.

Avustralya’nın Sydney kentinde bıçakla bir kadını öldürüp şehir merkezinde çevredekilere saldıran kişinin KKTC vatandaşı Mert Ney olduğu ortaya çıktı.

Koza-İpek Holding eski sahipleri Akın İpek, Cafer Tekin İpek ve Melek İpek’in misafiri olarak Marmaris Angel’s Peninsula Otel’de kalanlar: Ahmet Davutoğlu, Bülent Arınç, Ali Babacan, Fatma Şahin, Nihat Ergün, Mehdi Eker, Mehmet Şimşek, Efkan Ala, Suat Kılıç.

Antalya Finike’de, Alacadağ’ın ilçeye bakan yüzündeki 13 mermer ocağına yönelik hukuki mücadele sürdüren köylüler, sedir ve kızılçam ormanlarıyla kaplı bölgede ortak ekoturizm projesi hazırlığındayken, dağın arka yamacına da mermer ocağı yapılacağını öğrendi.

Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay, açık kalan mikrofonda duyulan cümleleriyle ilgili kendini savundu;
“Ben işçileri utandıracak bir şey yapmadım. Beni tanıyan , bizim geçmişimizi bilenler tanır. Biz her zaman işçilerden yana olduk, olmaya da devam edeceğiz.”

Balıkesir’e bağlı Marmara Adası’nda çıkan orman yangını ile ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan iki şüpheli, adliyeye getirildi.

Fatih Tezcan, Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili “Darbeyi başaramayana Hain, başarabilene Ulu Önder diyorlar” paylaşımında bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Tezcan’a tepki göstererek, “Bu meczup için Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyorum!” dedi.

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Sedat Peker, Antalya Elmalı İlçesi Tekke Köyü’nde bulunan Abdal Musa türbesine gitti. Peker, Alevi türbesi içerisinde dua ettikten sonra, silahlı korumalar eşliğinde türbeden ayrıldı.

İzmir’in Aliağa ilçesindeki İzmir Demir Çelik Sanayiine ait İzdemir Enerji Santrali- II adlı termik santralin faaliyetlerinin durdurulması için daha önce defalarca mahkemeye başvuran Ege Çevre ve Kültür Platformu ve 43 yurttaş konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

TGS yer hizmetleri şirketinin İstanbul Havalimanı’nda bulunan araç bakım atölyesinde forklifte alınarak bakım yapılan bagaj çekicisi çalışanların üzerine düştü. Olayda TGS çalışanı Erkan Şengül hayatını kaybederken Mümin Özgül de ağır yaralandı.

Tarihi Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nda 23 Temmuz’da başlayan su tutma işlemiyle birlikte su seviyesi Kelekçi köyünde evlere ulaşarak, tehdit oluşturmaya başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya’da Talya Otel’den Nazar Beach’e kadarki Lara kıyı bandında yoldan falezlere olan kısmı ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ilan etti.

Almanya’da aşırı sağcıların işlediği suçlar artıyor. 2019’un ilk yarısında ülke çapında toplam 8 bin 605 aşırı sağ kaynaklı suç kayda geçti.

İYİ Parti Genel Başkanı Yardımcısı Hasan Seymen, 15 Temmuz’dan sonra kapatılan Kuleli Askeri Lisesi’nin İstanbul Boğazı kıyısındaki bina ve arazisinin Araplara satıldığını iddia etti.

21 Ocak’ta uçak kazasında hayatnı kaybeden Arjantinli futbolcu Emiliano Sala’nın, ölmeden önce yüksek seviyede karbonmonoksit gazına maruz kaldığı açıklandı. AAIB’den Geraint Herbert, Ibbotson ve Sala’nın zehirli gaza, kazadan önce maruz kaldığına inanıldığını da söyledi.

Kurban Bayramı tatilinin başlangıcından bu yana yaşanan kazalarda ölenlerin sayısı 52, yaralıların sayısı ise 427’ye yükseldi. Sadece son 24 saatteki kazalarda 11 kişi hayatını kaybetti, 79 kişi yaralandı.

Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı’nda inceleme yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yardımcılarına ekim ayı sonuna kadar “İstanbulluya, sokak canlıları ile ilgili bir manifesto oluşturmamız lazım” diyerek talimat verdi.

AKP’nin 2002 yılındaki kuruluşundan bugüne kadar yaşanan seçim sonuçlarının anlatıldığı sosyal medya paylaşımında, eski Başbakan Davutoğlu’nun katıldığı 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimleri ile 11’inci Cumhurbaşkanı Gül’ün Başbakanlığı yer almadı.

Almanyalı ormancılık uzmanı Peter Wohlleben, Kaz Dağları’nda yapılmak istenen altın madenciliği konusunda uyarıda bulunarak “Türkiye için bu bir felaket” dedi. Wohlleben, on binlerce ağaç kesilen bölgenin 10 yıl içinde eski haline döndürülemeyeceğini vurguladı.

Balıkesir’in Marmara ilçesinde çıkan orman yangını ile ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan H.T. ve O.T adlı şüpheliler tutuklandı.

Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Beratlı köyünde faaliyet gösteren mermer ocağına karşı çıkan köylüler, basın açıklaması düzenledi. Açıklamada mermer ocağındaki patlama nedeniyle suların olmadığı, bu nedenle köyde hiç kimsenin sebze ve meyve üretemediği ifade edildi.

Türkiye’nin en genç belediye başkanı olarak tanınan CHP’li Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, göreve başladıktan sonra geçen 4 ayda 645 bin lira borç ödediklerini söyledi.

Van Gölü kıyısına yapılan Cumhurbaşkanlığı Köşkü için torba yasa ile getirilen kanun AYM’nin kararı ile iptal edilirken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın durdurulması beklenen inşaat alanını ziyaret edeceği öğrenildi.

ABD’nin New York eyaletinde bugün yürürlüğe giren yeni yasa ile Katolik Kilisesi tarafından çocukken cinsel istismara uğradıklarını iddia eden 70’ten fazla kişi, kiliseye dava açtı.

Tekin Yayınevi, İmranlı Kültür ve Sanat-Festivali ana sponsorunun, Kazdağları’ndaki ağaç katliamı yapan maden çalışmasının altyapı ve toprak işlerini yürüten şirket olduğunu öğrenmesi ardından festivaldeki desteğini çekti.

Hakkari merkez ve ilçelerinde bulunan 5 bölge Valilik kararı ile 15 gün boyunca “güvenlik” gerekçesiyle yasaklandı.

 

Son Haberler

Kırıkkale Cezaevi’ndeki ölüme soruşturma: “Kardeşimi öldürdüler”

Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan Serkan Tumay isimli mahkumun adli bir vakada öldüğü açıklandı. Tumay'ın ailesinin, olayın cinayet olduğunu iddia etmesi üzerine...

Ünlü bilim insanı duyurdu: Dünyaya meteor çarpacak

Amerikalı astrofizikçi Neid deGrasse Tyson, 2 Kasım’da dünyaya meteor çarpmasının beklendiğini duyurdu. Ünlü astrofizikçi Neid deGrasse Tyson’dan korkutan bir açıklama geldi. Tyson, Kasım ayının başında...

Yarım milyon genç yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düştü

Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa ile lise ve dengi okullardaki öğrenciler için 29 olan tecil yaş sınırı, 22’ye düşürüldü. Böylelikle yüz binlerce genç,...

AKP’li başkanın “Ergene’ye lağım akıyor” iddiası laboratuvar sonuçları ile yalanlandı

Edirne'nin Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, AKP'li ilçe başkanının, "Ergene'ye lağım akıyor" iddiasını laboratuvar sonuçlarıyla yalanladı. Becan,"Kendilerinden #AilemUzunköprüm adına özür dilemelerini bekliyoruz" dedi. Trakya'nın tek...

Çok Okunanlar

‘Cinci Hoca hem kadına hem de eşine tecavüz etti’ iddiası!

Cinci hocalar ile ilgili son günlerde artan tartışmalar sürerken Kocaeli'de ilk defa örneğine rastlanan bir iddia haberleştirildi. Cinci hocanın...

19 yaşındaki Hazal Tektaş, reddettiği erkek tarafından öldürüldü

Esenler'de 19 yaşındaki Hazal Tektaş, reddettiği Mehmet Ali Atış isimli erkek tarafından öldürüldü. İstanbul'un Esenler ilçesinde, 19 yaşındaki Hazal Tektaş,...

Covid-19’a inanmayan fenomen, Türkiye tatili dönüşü hayatını kaybetti

Spor eğitmenliği yapan ve bu alandaki paylaşımlarıyla fenomen olan Dima Stuzhuk, varlığına inanmadığını dile getirdiği koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 33...

İstanbul’da meydanların yeni tasarımları için oylama işlemi başladı

İstanbul Taksim, Bakırköy ve Salacak'taki yeni meydan tasarımları için oylama açıldı. Her meydan için üç tasarım yarışırken, oylama 12...

Milli Piyango’da şaibe iddiası: Numara fısıldandı

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, canlı yayınlanan On Numara çekilişi sırasında ekranda görünmeyen bir sesin ''8” ve “32'' diye...

Kalın bağırsağında 1 kiloluk külçe altınla yakalandı

Hindistan’da havaalanı yetkilileri, bir yolcunun kalın bağırsağında 1 kiloluk (60 bin dolarlık) külçe altın sakladığını ortaya çıkardı. Dubai'den Hindistan'a giden...

Kendisini tanımayan dönerciyi kapattıran Denizli Valisi özür diledi

Kendisini tanımayıp işine devam eden dönerciye kızarak işletmeyi kapattıran Denizli Valisi Ali Fuat Atik, gelen tepkilerin ardından özür diledi. Denizli...

İBB, yeni taksi sistemini kamuoyuna tanıtacak

İBB, UKOME’de görüşülen 6 bin yeni taksi teklifi ile yeni taksi yönetim sisteminin detaylarını esnafa ve basın mensuplarına tanıtacak. İBB,...

Meteoroloji’den 5 il için kuvvetli yağış ve sel uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa, Yalova, Bilecik, Kocaeli ve Sakarya illeri için kuvvetli yağış ve sel uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü,...

Paris’te öğretmeni öldüren saldırganın Moskova doğumlu olduğu açıklandı

Paris'te işlenen öğretmen cinayetine ilişkin açıklama yapan savcı Jean-François Ricard, saldırganın 18 yaşında Moskova doğumlu Çeçen asıllı Rusya vatandaşı...

Gözden Kaçmasın