GÜNDEM

Günden Kalan | Kılıçdaroğlu: Demokratları İstanbul için göreve çağırıyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin bütün demokratlarını İstanbul için göreve çağırıyorum. Akrabalarınıza telefon edin. Demokrasimiz kanıyor demokrasideki kanı durdurmamız lazım” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu “YSK’nın içindeki çete mensubu yedi hakim böyle bir karar verdi” dedi. Kılıçdaroğlu, “Çete mensubu sözde hakimler” diyerek isimleri sıraladı:
“Muharrem Akkaya, Nakiddin Buğday, Erhan Çiftçi, Zeki Yiğit, Faruk Kaymak, İlhan Hanağası, Refik Eğri.”

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini açıkladı.

YSK tarafından yenilenmesi kararı alınan İstanbul seçimlerinden bazı adaylar Ekrem İmamoğlu lehine çekildiğini açıklarken, Saadet Partisi ve DSP adayları parti kararını beklediklerini duyurdular.

İYİ Parti, YSK’nın İBB seçimlerinin iptal ve yenilenmesi kararının yeniden değerlendirilerek karardan dönülmesi ya da yerleşik içtihatlar doğrultusunda ‘tam kanunsuzluk’ nedeniyle seçimin iptal edilmesi talebiyle itirazda bulundu. YSK, İYİ Parti’nin talebini reddetti.

Sezai Temelli: “HDP’nin ne yapacağı belli. HDP’nin ne yapacağı üzerinden manipülasyonlara bu ülkede gerek yok. 31 Mart’ta bir strateji ortaya koyduk. Türkiye’nin özlemini duyduğu barışın yolunu açmak için mücadele ettik. Dün ne yaptıysak yarın da onu yapmaya devam edeceğiz.”

Erdoğan iş adamlarına “Herkes haddini bilecek” dedi:
“Bazı iş adamları garip garip açıklamalar yapıyor. Seçim hukuku çerçevesinde yaptığımız adımlara karşı açıklamalar yapılıyor. Bunlar normalleşmeyi getirmez. Bizim de size bakışımız ona göre değişecektir.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:
-Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği seçimde bu sandık kurulları görevde değil miydi?
-Ben bugün talimatla karar veren yargı mensupları adına utanıyorum

Alman dergisi Der Spiegel, İstanbul’daki seçimlerin YSK tarafından iptal edilmesi ile ilgili olarak yayımladığı haberinde “Türkiye’de iktidar değişikliği artık demokratik yollarla mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 25 Haziran 2017’de izinsiz gösteriye katıldıkları iddiasıyla ”Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan yargılanan 25 LGBT üyesi için beraat kararı çıktı.

İstanbul Tabip Odası , Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi 11 isme verilen hapis cezalarını Cağaloğlu’nda bulunan binalarında protesto etti. Açıklamayı İTO Başkanı Dr Pınar Saip okudu.