Günden Kalan | Kızılay Genel Müdürü’nün maaşına son dört yılda “yüzde 118” zam

Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan’ın maaşı 31 bin 500 TL oldu. Kızılay Genel Müdür yardımcılarının maaşlarında da dört yılda yaklaşık yüzde 170 oranında artış olduğu öğrenildi.

İstanbul’un önemli simgelerinden biri olan Bomonti Bira Fabrikası’nın kalan son binaları da Diyanet’e tahsis edildi. Bölgeye “mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark” yapılacak.

Niğde Belediyesi Başkanı Emrah Özdemir 10 bin 900 lira maaşa artı alarak belediye şirketinden de aylık 3 bin 500 lira huzur hakkı alıyor.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, anız yakılmasına dikkat çekti. Bulut açıklamasında; “Anız yangınları Adanalılar’ın yaşamını kabusa çeviriyor” dedi.

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Mimar Sinan’ın 451 yıllık eseri Sokollu Mehmed Paşa Çeşmesi’nin bir bölümü restorasyon ihalesini alan firma tarafından yıkıldı.

TÜİK, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyonu yüzde 15,1 olarak açıkladı. TÜİK’e göre enflasyon bir önceki aya göre ise yüzde 0,86 arttı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Muharrem ayı mesajı, İstanbul’daki bilboardlara asıldı.

Eğitim-İş’in araştırmasına göre, en yoksul yüzde 20’lik dilimde bulunan aileler eğitime 579 milyon TL kaynak ayırırken, en zengin yüzde 20’lik kesimin eğitim harcamaları 18.4 milyar TL oldu. Yani zengin aileler eğitime, yoksul ailelere göre 32 kat fazla para harcadı.

Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya, Diyanet’in 30 Ağustos Cuma hutbesinde Atatürk’e yer vermemesi için “Bir hutbe insanları camilerimizden uzak tutuyorsa o hutbenin hükmünü sorgulamamız gerekir” dedi.

Görevden alınan HDP’li belediye eş başkanları Avrupa kentlerindeki belediye başkanlarına kayyum atamalarını anlatan mektup gönderdi. Eş başkanlar, dayanışma ağları kurulmasını, kayyum atanan kentlere ziyarette bulunulmasını talep etti.

Siirt Belediyesi, kadınların toplu ulaşım araçlarından indirimli yararlanması için Jinkart uygulamasını başlattı. Kadınlar, Jinkart ile tam biletin 1 buçuk TL olduğu toplu ulaşımdan 1 TL ödeyerek faydalanacak.

İzmir’in Buca Belediyesi Meclisi’nde, kadına şiddet konuşuldu. Başkan Erhan Kılıç, “Buca Belediyesi olarak bugünden itibaren uygulayama geçtik. Kadına şiddet uygulayan kim olursa olsun belediyemizde barınamayacak, çalışamayacak” dedi.

Şarkıcı Sertab Erener, İstanbul Harbiye’de verdiği konserde sinevizyon gösterisinde kullanacağı filminin sansürlenmesine tepki gösterdi.

Türkiye’nin elektrik tüketimi Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,81 azalarak 26 milyar 420 milyon 591 bin kilovatsaat oldu.

Ahmet Davutoğlu’yla birlikte AKP’den ihracı istenen Ayhan Sefer Üstün, ‘Zulüm bizdense ben bizden değilim. Arkadaşlarımızla istişare edip bir tutum belirleyeceğiz’ dedi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Netflix’in de aralarında olduğu 600’den fazla kuruluşun lisans ve izin başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ‘hiç işçi atmadık DİSK’le sözleşme imzaladık’ mesajı gönderen AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’a DİSK Genel İş Şube Başkanı Ersin Erincik’ten yanıt geldi. Erincik, ‘İmza için Ağrı Belediyesi’nde muhatap bulamıyoruz’ dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınan belediye başkanlarıyla ile bir araya gelmesini eleştirerek, “Buradan söylüyorum: İşini yap, başımızın üzerinde yerin var ama başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz. Bu kadar açık ve net” dedi.

Muğla Marmaris Taşhan’da orman yangını çıktı. Bölgeye havadan ve karadan söndürme ekipleri sevk edildi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinde çözümsüzlüğün devam etmesi halinde olası bir erken seçim ihtimalinin artmasıyla, İngiliz sterlini ABD doları karşısında 2016 yılından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi hayvancılığın desteklenmesi konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı törenle eğitimlerini tamamlayan 32 üreticiye toplam 126 adet hayvan hibe edildi.

TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon rakamlarına ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “AKP, dünyada görülmeyen bir sistem yaratmış. Ülkede fiyatlar artarken enflasyon düşüyor” dedi.

Diyarbakır Belediyesi’ne önceki dönem kayyum olarak atanan Cumali Atilla’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı iftar yemeğinin 550 bin liralık faturasını belediyeye ödettiği ortaya çıktı. 6 binden fazla kişinin katıldığı yemekte kişi başına 86 TL ödenmiş.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından Adli Yıl Açılış Töreni’nin Saray’da yapılmasının ardından “Demokratik Bir Ülke, Herkes İçin Adalet” başlığıyla düzenlenen basın toplantısı TTB’de gerçekleştirildi.

Ukrayna Parlamentosu, milletvekilleri, devlet başkanı ve yargıçların dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi ilkokul ve ortaokul öğrencilerine destek olacak “Eğitim Kart” projesini hayata geçirdi. İhtiyaç sahibi 30 bin aileye verilecek ve kırtasiye alışverişinde kullanılacak kartlarla ilgili protokol imzalandı.

ETHA muhabirleri İsminaz Temel ve Havva Cuştan ile Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarının da aralarında bulunduğu 23 kişinin yargılandığı davanın duruşması, İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme duruşmayı 26 Kasım’a erteledi.

Ankara’da Cihan A., barışma teklifini kabul etmeyen eski sevgilisi N.K.’yi 7 yaşındaki oğlunun gözü önünde defalarca bıçakladı. Bıçak darbeleriyle ağır yaralanan N.K., çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığındaki HDP heyeti bugün TÜSİAD Genel Merkezi’nde, “Demokratik Anayasa, Yargı Reformu ve Demokrasi İttifakı” görüşmeleri çerçevesinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti ile bir araya geldi.

İBB’nin yeni İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak oldu. Albayrak, yerel seçimlerde CHP’nin Bayrampaşa Belediye Başkanı adayıydı.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu olan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öykü Arin’in annesi Eylem Şen’e kart gönderdi. Demirtaş gönderdiği kartta, “Özgür yarınlarda görüşebilmek dileğiyle, selamla, dostlukla…” diye yazdı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ‘Kar Zamanı’ filmiyle “En İyi Sinematografi” dalında birinci olan yönetmen Cevahir Çokbilir’in ödülü, seyahat giderlerini karşılayamaması nedeniyle kargoyla gönderilecek.

İçişleri Bakanlığı kararıyla HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmasına ilişkin saha araştırması yapan Rawest Araştırma Şirketi, sonucunu açıkladı. Buna göre her 4 kişiden 3’ü kayyum atama kararlarının yanlış olduğunu belirtiyor.

Eskişehir’de boşanmak üzere olduğu eşi tarafından hayati bölgelerinden bıçaklanan Öznur Sazlar: “Türkiye’de kadın olmak gerçekten zormuş bunu anladım. 15 yerimden bıçaklandım, illa ölmem mi gerekiyordu? Öldükten sonra mı dava ağır ceza da görülecek? Ben korunmak istiyorum.”

İzmir’de Aliağa Belediyesi’nde işten çıkartılan işçilerin direnişi bugün 109’uncu gününde. Bugün tekrardan belediye binası önünde açıklama yapan işçiler “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” dedi.

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki ormanda çıkan yangının saat 17:30 sıralarında kısmen kontrol altına alındığı bildirildi. Ayrıca yangında 5 hektarlık alanın küle döndüğü belirtildi.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde eski erkek arkadaşı tarafından uğradığı asitli saldırı sonucu sağ gözünü kaybeden ve yüzünün bir bölümü yanan 19 yaşındaki Berfin Özek’in davasının ikinci duruşması görüldü. Berfin’in özel olarak ifadesinin alınması için duruşma 26 Kasım’a ertelendi.

Çin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2019 FIBA Dünya Kupası’nda ABD ve Türkiye arasındaki çekişmeli maçta, Türkiye ABD’ye 93 – 92 yenildi.

Netflix, lisans zorunluluğuyla ilgili beklenen açıklamayı yaptı: “Türkiye’de 1.5 milyon üyeye sahibiz. Sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Lisans başvuru sürecimizi başlattık.”

Emniyet Genel Müdürlüğü, 29 Ağustos’ta ülke genelinde araçlarda bulundurulması mecburi gereçlerin kullanımına yönelik denetim yaptı. Denetimde her 100 araçtan 7’sinde yangın tüpü bulunmadığı tespit edildi. Uygulamalarda ayrıca 814 araç trafikten men edildi.

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Özçelik-İş Sendikasının düzenlediği toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Soylu, ABD’nin Ankara’da LGBT derneklerine 22 milyon dolar yardım ettiğini ifade etti ve “Aslında temel hedefin inancı, kimliği ve bu coğrafyadaki varlığı” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi, Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral’ın görevine son verdi. Gazete tarafından Oral’a gönderilen tebligatta ”Bugüne kadar gazetemize yaptığınız katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz” denildi. Oral, gerekçenin kendisine de bildirilmediğini ifade etti.

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde, ayrılmak isteyen sevgilisi Gülay Şimşek’i öldüren Özkan Onay hakkında, ‘kasten adam öldürme’ suçundan ‘ömür boyu hapis cezası’ istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Davanın ilk duruşması 24 Eylül’de Kayseri’de görülecek.

Avrasya Üniversitesi’nde ‘’sakıncalısın’’ denilerek işten atılmasının ardından açtığı davayı kazanan ve üniversite oda vermeyince kantinde mesaiye başlayan öğretim üyesi Murat Büyükyılmaz, ikinci iş gününde tekrar işten atıldı.

Hasankeyf Koordinasyonu, hazırladığı raporda, Ilısu Barajı’nın tamamen su tutması durumunda, Dicle Nehri’nin kollarıyla birlikte 400 kilometrelik akarsu yatağının baraj suları altında kalacağını belirtti.

Fıkıh-Der isimli derneğin Kuran kursunda, çocuklara cinsel istismarda bulunulduğu ortaya çıkmasının ardından HDP Milletvekili Oya Ersoy soru önergesi verdi ve “MEB başıboş, bilimsel ve laik eğitimden tamamen uzak, denetimsiz açılan yatılı kuran kurslarına alan bırakmamalı” dedi.

Mardin’in Midyat ilçesinde eşi Saime Akkurt’u öldüresiye döven, çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılan Medeni Akkurt, eşinin savcılığa yaptığı suç duyurusunun ardından çıkarıldığı mahkemede bu defa tutuklandı.

HaberTürk’te yayınlanan ‘Teke Tek Özel’ programına konuk olan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde elde ettikleri başarıda aday seçiminin rolünü değerlendirdi: “Eskiden popüler isimleri bulur, seçimlere katılırdık. Bunun fazla şey kattığı yoktu bize”