Bugün öğleden sonra TBMM’ye gelip bazı milletvekillerinden iş talebinde bulunan yurttaşın, AKP Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar’ın odasında bir kutu ilaç içerek intihar girişiminde bulunduğu bildirildi.

Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü alan sanatçı Haluk Bilginer, İstanbul Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı: Beni asıl mutlu eden, Türkiye’de bu ödülün bir mutluluk ve gurur vesilesi olarak karşılanması. Demek ki böyle bir enerjiye ihtiyaç varmış.
Organize suç örgütü liderliğinden yargılanıp hüküm giyen Sedat Peker, Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Cem Dikmen ve partinin İstanbul Örgütlenme Büro Başkanı Bora Çelik ile Karaköy’de Mahkeme Lokantası’nda yemek yedi.
Erdoğan kendi bakanını yalanlamış oldu. Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 16 Kasım 2017’de yaptığı açıklamada “Melen’in devreye girmesiyle birlikte İstanbul’un su sorununu 2071 yılına kadar çözdük” demişti.
İstanbul’da barajların doluluk oranı son 10 yılın en düşük ikinci seviyesine indi.
Yüz binlerce öğretmen adayının atama talebine MEB, “yeterli bütçe yok” yanıtı verirken, Diyanet İşleri Başkanlığı öğretmen alım ilanı yayımladı.
İstanbul Esenyurt’ta 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne çağrı amacıyla dağıtılan broşürde yer alan “Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız” cümlesini “devleti aşağılama” olarak değerlendiren mahkeme, 6’sı kadın 7 kişiyi tutukladı.
Ankara’da aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Eş Başkanı Fatin Kanat’ın da bulunduğu 11 kişi, 2016 yılında yapılan eylem kapsamında sabah saatlerinde yapılan operasyonla gözaltına alındı.
Google, yapay zeka ve makine öğrenimi konusundaki uzmanlığını geliştirmeye devam ediyor. Google, bu kez özellikle moda ve dans üzerine yoğunlaştı. Şirket, Runway Palette ve Living Archive’i hayata geçirdi.
İstanbul Maltepe’de iki kişi, ağaçta mahsur kalan kediyi köpeklere saldırttı. Kediyi ağacı sallayarak ve kemerle vurarak düşüren kişi köpeklere parçalatırken yanındaki kişi ise görüntüledi. Görüntüleri çekip sosyal medyada paylaşan kişiler hayvanseverlerin tepkisine çekti.
Borcunu ödeyemeyen bin 453 çiftçinin elektriği kesildi. Mardin’deki borçlu 5 bin 800 tarımsal sulama abonesinden 1 milyar 280 milyon lira alacağı bulunan Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ), bin 453 abonenin elektriğini kesti.
İnce: Hedef Kılıçdaroğlu
Muharrem İnce, Hürriyet’e yazı yazdı:

  • “Bu olayı kurultay üzerinden okumak isteyenler varsa bilsinler ki asıl hedef ben değilim Sayın Genel Başkan’ın kendisidir.”
  • “Ben partimin bu olaydan daha fazla yara almaması için konuyu kapatıyorum.”

Turkuvaz Medya, Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan ve röportaj verdiği Yurt gazetesine tazminat davası açtı. Yurt gazetesine ATV için 25 bin, Müge Anlı için 25 bin olmak üzere toplam 50 bin lira manevi tazminat, Baba Vatan için 1 liralık manevi tazminat davası açıldı.
TTB (@ttborgtr) Merkez Konseyi, şehir hastanelerinin, yetersiz ön hazırlık, mevzuata aykırı yetkilendirme, ihale komisyonlarınca eksik inceleme ve uygulamayı denetleyecek birim kurulmaması nedenleriyle kamu zararına neden olduğu gerekçesiyle, Sayıştay’a suç duyurusunda bulundu.
CHP milletvekilleri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı enflasyonla ilgili yapacağı basın toplantısı öncesinde ‘Bakın burası çok daha önemli’ döviziyle karşıladı:
-Esnaf çaresiz
-Çiftçi perişan
-Gençler umutsuz
-Faturalar can yakıyor
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da su sorunu olduğunu öne sürerek, kendisini “Madem bu horona girdiniz, çözeceksiniz bu işi” diye eleştiren Erdoğan’a yanıt: “Kendimden daha iyi horon oynayan bir siyasi bilmiyorum; inşallah bir gün aynı halkada horon da oynarız.”
Hrant Dink cinayeti davası: “Bayrak amirlerin talimatı” Dönemin jandarma yüzbaşısı Murat Kuraş, Ogün Samast’ın emniyette Türk bayrağıyla çekili fotoğrafların amirlerin talimatıyla olduğunu söyledi.
İBB Meclisi’nde gerginlik: AKP’li Solmaz Kıran, TBMM’de CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e “Bu kadına haddini bildiriniz” demesini eleştirdi. CHP Grup sözcüsü Tarık Balyalı yanıt hakkını kullandı. Tartışma büyüdü, oturuma ara verildi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Belediyede gereksiz gördüğümüz birçok harcamayı yapmayarak gelirleri artırarak bütçe fazlası vermeyi başardık. Geçen yılın bütçe açığını hesap ettiğiniz zaman elde ettiğimiz tasarrufun tümü borçların ödenmesinde kullanılıyor” dedi.
Faruk Bildirici, RTÜK için yeniden aday gösterildi: CHP, RTÜK üyeliği düşürülen Faruk Bildirici’yi tekrar RTÜK üyesi adayı olarak TBMM Başkanlığı’na bildirdi. TBMM’nin RTÜK üyeliği için oylamayı gelecek hafta yapması bekleniyor.
OHAL sürecinde çıkarılan KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen Barış Akademisyenleri, göreve iade için İstanbul Valiliği önünde eylem yapacak. Akademisyenler, 2 Aralık’taki eyleme, “Yaşamı, barışı savunan tüm dostlarımızı, İstanbul Valiliği önüne bekliyoruz” çağrısını yaptılar.
İzmir’de doktora şiddet: İzmir’in Gaziemir ilçesindeki bir aile sağlığı merkezinde kimliği belirlenemeyen kişi, kendisine sağlık raporu verilmediğini bahane ederek doktoru darbetti. Merkezin güvenlik kamerasının kaydettiği olay sonrası doktor ise şikayette bulundu.
Soner Yalçın’ın kitabında intihal iddiası: Yeşil Gazete yazarı Ayşe Bereket kendisine ait GDO ile ilgili yazdığı makalelerin Soner Yalçın tarafından saklı Seçilmişler kitabında intihal yoluyla kullanıldığı iddiasında bulundu.
Adem Çelik Şirketler Grubu’na bağlı Beykent Üniversitesi’nin Avalon şantiyesinde çalışan İnşaat-İş Sendikası üyesi işçiler, alacaklarını istemek için eylem yaptıkları sırada, polis şiddetine maruz kalarak gözaltına alındılar.
Meclis’te AKP’li vekilin odasında intihar girişimi: Bugün öğleden sonra TBMM’ye gelip bazı milletvekillerinden iş talebinde bulunan yurttaşın, AKP Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar’ın odasında bir kutu ilaç içerek intihar girişiminde bulunduğu bildirildi.
Ankara Çankaya’daki vergi dairesine 1 Şubat 2018’de düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili davada, 8 sanık için ağırlaştırılmış müebbet istendi.
Sanal çiftlik üzerinden yüksek kar vaadiyle 77 bin kişiden 511 milyon lira alarak Uruguay’a kaçan Çiftlikbank CEO’su Mehmet Aydın’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’de aranması üzerine sokaklara yeni afişler asıldı. Aydın’ın Ukrayna’ya nasıl gittiği ise henüz tespit edilemedi.
AYM’nin “Barış İçin Akademisyenler”in yaptığı başvuruyla ilgili verdiği ifade özgürlüğü ihlali kararının ardından Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu da beraat etti.
Torununu sarhoş ettikten sonra tecavüze maruz bırakan erkeğe hapis: Bolu’da, kız torununa ‘sağlık için tehlikeli madde temin etme’, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ iddiasıyla yargılanan Fettah G. (59), 33 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.
İSKİ, “su zammı” haberleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı: “Dünyanın en başarılı su idarelerinden birisi ve hiçbir kar amacı olmayan bir kamu kurumu olan İSKİ, 2020 yılı su birim fiyatları, görüleceği üzere geçtiğimiz yılın su birim fiyatlarını dahi geçmemektedir.”
Şili’de insan hakları ihlaline 2 bin 670 soruşturma açıldı: Şili’de bir ayı aşkın süredir Devlet Başkanı Sebastian Pinera’ya karşı devam eden gösterilerde, güvenlik güçlerine, orantısız şiddet kullandığı ve insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 2 bin 670 soruşturma açıldı.
Benzine zam geliyor: Uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmeler sonucu benzin fiyatlarına 14 kuruşluk zam bekleniyor. Yeni fiyatın hafta içinde açıklanması ve uygulanması bekleniyor.
İzmir’in Gaziemir ilçesine bağlı Yeşil Mahallesi’nde oturan Sarıkamış’lı ailenin evinin duvarına ‘Defol Alevi’ yazılarak çarpı işareti konuldu. Kimliği belirsiz kişilerce yapılan yazıyı fark eden aile karakola giderek şikayette bulundu.