TBMM’de gece yarısı yapılan değişiklikle milletvekillerinin aracına trafikte geçiş üstünlüğü tanındı.Araçlar artık kırmızı ışıkta geçebilecek, park yasağı gibi trafik kısıtlamalarına tabi olmayacak, çakar da takabilecek.

Van’ın HDP’li Muradiye Belediyesi Eşbaşkanı Yılmaz Şalan, Özalp Belediyesi Eşbaşkanı Yakup Almaç ve Başkale Belediyesi Eşbaşkanı Erkan Acar, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.
Tuvalet önü cezası: AKP’li Güngören Belediyesi’nin Başkan Yardımcısı Veysel İpekçi, “kendisini görüp ayağa kalkmadı” diye belediyede çalışan bir şoföre “tuvalet önünde oturma” cezası verdi. Şoför, İpekçi geçtikçe ayağa kalkıp selam vermek zorunda kaldı.
İstanbul Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir, “Belediyemizde bugün meydana gelen üzücü olaydan dolayı ilgili başkan yardımcımızın istifası alınmıştır. Mesai arkadaşımız ve Güngören halkından özür dileriz” açıklamasında bulundu.
İstanbul Bahçelievler’deki 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi yurdunda kalan 38 çocuk, 2 Aralık günü akşam verilen yemekten zehirlendi. Çocuklar taburcu oldu. Soruşturma başlatıldı. Yemek işinin Ensar Vakfı tarafından organize edildiği öğrenildi.
Çiftçinin borcu 16 yılda 48 kat arttı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın hazırladığı rapora göre çiftçinin borcu 16 yılda 48 kat arttı. Eylül ayı itibarıyla kullandırılan tarımsal kredilerin hacminin 115 milyar liraya ulaştığı belirtildi.
Otizmli çocuğa spor salonunda işkence. İstanbul’da otizmli bir çocuğa yaşam koçu U. D. tarafından spor salonunda şiddet uygulandı. Yapılan soruşturmanın ardından U.D.’ye yaralama suçundan dava açıldı.
Ceren Özdemir’in katili cezaevi beğenmeyip olay çıkardı. Özgür Arduç’un, güvenlik gerekçesiyle Şırnak Cezaevi’ne nakledilmesine karar verilmişti. Kara yoluyla Şırnak’a nakledilen Arduç, araçta olay çıkararak nakil işlemine itiraz etti. Arduç bunun üzerine Van’a yönlendirildi.
Melih Gökçek, belediyeye 8 milyon dolar değerinde 15 uçak satın almış. Melih Gökçek’in, uçuş okulu kurmak için 15 uçak ve 1 helikopter aldığı ortaya çıktı. Toplamda 8 milyon 612 bin 775 dolara alınan uçak ve helikopterler 2,5 milyon dolar zararla satıldı.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (@isigmeclisi) raporuna göre Kasım ayında en az 126, yılın ilk on bir ayında ise en az 1606 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.
Selahattin Demirtaş’ın annesi ve babası trafik kazası geçirdi. Selahattin Demirtaş’ın annesi Sadiye Demirtaş ve babası Tahir Demirtaş’ın içinde olduğu araç kaza yaptı. Sadiye ve Tahir Demirtaş’ın hayati tehlikelerinin olmadığı öğrenildi.
Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), anne Emel Korkmaz ve 205 gönüllüsüyle birlikte 11 Kasım’daki 40. Vodafone İstanbul Maratonu’nda eğitime katkı için koşmuştu. 631 bin 847 TL’lik bağışın toplandığı kampanya sayesinde 210 öğrenciye burs verilecek.
Antalya’da, Ayşenur Güven’e cinsel saldırıda bulunup intihar etmesine neden olduğu suçlamasıyla yargılanan ve 14 yıl hapis cezası verilen kuzeni Selahattin Sezer, üst mahkeme kararıyla tahliye edildi. Sezer, daha önce de Yargıtay kararıyla tahliye edilmişti.
İstanbul Tabip Odası, Türkiye’de giderek artan aşı karşıtlığına dair açıklama yaptı. Aşı karşıtlığı ‘halk sağlığı sorunu olma potansiyeline erişmiştir’ diyen İstanbul Tabip Odası, son yıllarda aşı yaptırmayan aile sayısının 23 bine ulaştığını açıkladı.
Kadir Sakçı davasında müebbet: Kürtçe konuştuğu için vurularak öldürülen Kadir Sakçı davasında mahkeme, sanık Hikmet Usta’nın müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Ayrıca sanığa, Sakçı’nın oğlu Burhan Sakçı’yı ağır yaralama suçundan da 15 yıl hapis cezası verildi.
İHD İzmir Şubesi, son 10 ayda kadın ve çocuklara yönelik 384 hak ihlalinin yaşandığını açıkladı. Raporda yer alan ihlallerden bazıları

  • Zorla fuhuş: 12
  • Kadına taciz ve tecavüz: 28
  • Kadın yaralama ve darp: 55
  • Kadın cinayeti: 67
  • Çocuğa istismar: 51
  • Çocuğa taciz: 12

Milletvekili araçlarına geçiş üstünlüğü: TBMM’de gece yarısı yapılan değişiklikle milletvekillerinin aracına trafikte geçiş üstünlüğü tanındı.Araçlar artık kırmızı ışıkta geçebilecek, park yasağı gibi trafik kısıtlamalarına tabi olmayacak, çakar da takabilecek.
Mersin’de boşanma aşamasında olduğu Cemile Aslan’ı canice katleden Mustafa Ertürkoğlu, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, sanık hakkında iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulamazken, tasarlayarak ve canice öldürme suçlarında ise ceza vermedi.
Aydın’da JES ısrarı: Aydın Germencik’te kurulmak istenen JES’e karşı yaşam savunucularının açtığı dava ile ÇED izni iptal edilen şirketin, Kasım ayındaki başvurusu üzerine ÇED sürecinin kabul edilip yeniden başlatıldığı duyuruldu.
Katledilen #CerenÖzdemir için Ordu’da yürüyüş. Ceren Özdemir için bu akşam onun en son yürüdüğü caddede yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşte, ‘Kadın cinayetlerini durduracağız’, ‘Yasalar, kadınları korusun, iyi hal indirimi son bulsun’ yazılı pankartlar taşındı.
Halk otobüsünden düşerek Günay Gönülaçar’ın hayatını kaybetmesine neden olan sürücü Yüksel K., iddianameye göre tam suçlu bulundu. Yüksel K.’ye “taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.
Bağdat’ta eylemcilere ateş açıldı. Irak’ın başkenti Bağdat’ta gösterilerin sürdüğü Tahrir Meydanı yakınlarında silahlı kişi ya da kişilerce kalabalığa ateş açıldı. Reuters’a göre saldırıda en az 6 kişi yaşamını yitirirken, 20’den fazla kişi de yaralandı.
i