ODTÜlüler Kavaklık alanına yapılmak istenen KYK yurduna karşı bugün “Kökler direnişe çağırıyor” sloganıyla yürüyüş düzenledi. ODTÜ’lülerin direnişine, şüpheli bir biçimde yaşamını yitiren Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan da katıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın sınırdışı edilecek göçmenlerin tutuklanması kararı bugün hayata geçiriliyor. Karar öncelikle, çoğu Demokrat Partili olan Chicago, Los Angeles ve New York gibi büyük kentlerde uygulanacak.
Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) raporunda Türkiye; AİHM’in kurulduğu 1959 yılından 2019’a kadar 3 bin 128 hak ihlali ile, en fazla hak ihlali kararının verildiği ülke oldu.
HDP’nin Edirne cezaevinde tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da gönderdiği bir mesajla Diyarbakır Barosu’nun başlatmış olduğu bireysel silahlanmaya karşı #silahlanMA kampanyasına destek verdi.
Türkiye’de flamingoların en önemli uğrak yerlerinden biri olan Burdur’daki Akgöl, maden ocakları ve gölet projeleri nedeniyle tamamen kurudu.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, S-400 sistem malzemelerinin sevkiyatı devam ediyor. Bu kapsamda beşinci uçak Mürted Hava Meydanı’na indi. Altıncı ve yedinci uçakların da bugün içerisinde inmesinin planlandığı belirtildi.
Kentsel dönüşüm projesi uygulanacak Rize’nin ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’nda görüntü kirliliği tartışmaları ile gündeme gelen salıncakların sahipleri ile görüşen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Salıncaklar kaldırılacak” dedi.
Adana’nın Ceyhan ilçesinde metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan kişi hayatını kaybetti. Böylece son 1 ayda sahte içkiden ölenlerin sayısı 13’e yükseldi. Son bir ayda Adana’da 4, Mersin’de 8, Niğde’de de 1 kişi metil alkol nedeniyle yaşamını yitirdi.
Ukrayna’da yayın yapan ‘112 Ukraina’ televizyon kanalının Kiev’deki binasına dün, kimliği belirsiz kişilerce bombalı saldırı gerçekleştirildi. Bombalı saldırıya dair görüntüler, güvenlik kameralarınca kaydedildi.
ÖSYM tarafından düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı (2019-KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik sınavının Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu başladı. Toplam 644 bin 557 adayın başvurduğu sınav, saat 10.15’te başladı. Adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmadı.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, İstanbul’da Kısıklı’daki evinden Vahdettin Köşkü’ne geçti. Erdoğan, burada gazete ve televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi. Saat 11.00’de başlayan toplantı basına kapalı olarak devam ediyor.
Van’ın Erciş ilçesinde yaşayan 23 yaşındaki Sibel Varlı, 2 gün önce şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Aileden alınan bilgiye göre; evli ve bir çocuk annesi Varlı, eşinin sistematik şiddetine maruz kaldığı için boşanmak istiyordu.
15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen şirket sayısı 885 olurken, söz konusu şirketlerin aktif büyüklüğü 60 milyar liraya dayandı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre 2017-2018 eğitim öğretim yılında Anadolu lisesi sayısı yurt genelinde 118 azalırken, imam hatip lisesi sayısı ise 153 arttı.
İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan’daki rüzgar enerjisi santralinin (RES) kapasite artırımı için verilen ‘çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu’ kararına karşı İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi’nce alınan iptal kararı, Danıştay 6’ncı Dairesi tarafından onandı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevlerinden istifa edenler, belediyenin şirketlerindeki görevlerinden ise ayrılmıyor. Ekrem İmamoğlu, bu kişilerin 60 milyar liralık İBB bütçesinin yaklaşık 40 milyarlık bölümünü yönettiğini söylüyor.
Cumhuriyet’in kuruluşunun temellerinin atıldığı 4 Eylül Kongresine ev sahipliği yapan Sivas’ta AKP’li belediye 50 yıllık İstiklal Caddesi’nin adını “Şehit Muhammed Mursi Caddesi” olarak değiştirdi. Cumhuriyet Kadınları Derneği kararı yargıya taşıyacak.
Cumhuriyet’in haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, THK’nın ihalede “yüksek ücret istediği için” özel bir şirketle anlaştıklarını açıkladı. Yangın söndürme ve uçak kiralama işinin bir mimarlık ofisine verdiği ortaya çıktı.
CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Hatay ziyareti sırasında Gezi direnişinde hayatlarını kaybeden Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın ailelerini ziyaret etti.
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nden (TÜSİAD) 15 Temmuz mesajı:
“TÜSİAD her zaman evrensel demokratik ilkeleri ve Cumhuriyet değerlerini kararlılıkla savunmaya ve bu yönde emek vermeye devam edecektir.”
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, 2019’un ilk 4 ayında yurtiçinde toplam petrol ürünleri satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.82 azalarak 8.7 milyon tona geriledi.
Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hazar Gölü Kampı ve Dinlenme Tesisi, Kaymakamlık tarafından mühürlenerek, kapatıldı.
Van’ın Edremit ilçesinde, Ferit Melen İlköğretim Okulu’nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Medeni Oruç, geçtiğimiz haftalarda okulda Kürtçe konuştuğu ve Kürtçe ders işlediği iddiasıyla sürgün edildi.
CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, AKP’li Belediye Başkanı Celal Köse’nin keyfi uygulamalarına devam ettiğini belirtti ve “Şimdi de bir grup itfaiye erini otoparka gönderip fiş kestirmeye başladı. Bu şekilde çalışanlar üzerinde baskı kuruluyor” dedi.
Tiyatro oyuncusu, yayıncı ve çevirmen Parkan Özturan girdiği şeker komasından dolayı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Özturan’ın cenazesi yarın İstanbul’daki Maltepe Merkez Camisi’nden kaldırılacak.
HDP, Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’ndeki uygulamalara karşı 14 Temmuz 1982’de başlatılan ölüm orucunun 37’nci yıldönümüne dair yazılı açıklamasında, ‘Hakikatler Komisyonu’ kurulması çağrısı yaptı ve “Türkiye’de topluma karşı işlenen bütün suçlar açığa çıkmalı” dedi.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, bazı basın kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi. ‘Ulusal güvenlik konulu’ bilgilendirme toplantısına Sözcü, Cumhuriyet, Halk TV ve Fox TV gibi birçok yayın kuruluşunun çağrılmaması sosyal medyada tepki topladı.
14 TEMMUZ 2019 – Curated tweets by dokuz8haber