12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde yaralı olarak bulunan ve hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü aydınlatmak için  bir buçuk yıldır mücadele eden baba Şaban Vatan ile Araştırma Komisyonu’nu takip eden ve dün gözaltına alınan gazeteciler Canan Coşkun ile Kazım Kızıl tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Savcılık gözaltındakilerin emniyet ifadelerini değerlendirdi, kendisi ifade almadan sulh ceza hakimliğine sevk etti. Vatan ve gazeteciler çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şili’de eylemciler lazer kullanarak polis dronunu düşürdü.
Gaziantep’te düzenlenen operasyonda aralarında HDP İl Başkanı Müslüm Kılıç’ın da bulunduğu çok sayıda HDP’li gözlatına alındı.
Samsun Gazeteciler Cemiyeti gazetecilerin dün Samsun’da gözaltına alınmasına ilişkin, “Gazeteciler 11 yaşında bir çocuğun ölümünü araştırırken gözaltına alındı. Sanki birileri gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyor” açıklamasında bulundu.
Giresun Eynesil’de şüpheli bir şekilde ölü bulunan Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, bu sabah gözaltına alındı.Vatan’ın neden gözaltına alındığı açıklanmadı.Sosyal medyada #BizTürkiyeyizRabiaNazınAilesiyiz hashtagi ile Vatan ailesine destek kampanyası başladı.
Muğla’nın Fethiye ilçesinde denizin doldurularak yat yanaşma yeri yapılmasına yönelik imar planı büyük tepki çekti.
Van Barosu avukatlarından Doğan İlhan, Diyarbakır Barosu’ndan Velat Alan ve Şanlıurfa Barosu’ndan Mustafa Vefa, Metin Feyzioğlu’na tepki göstererek Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi üyeliklerinden istifa etti.
İçişleri Bakanlığı’nın Terörden Arananlar Listesi’nde “turuncu” kategoride bulunan El Kaide üyesi Mevlüt Cüskün Suriye’den geldiği İstanbul’da yakalandı. Cüskün’ün emniyetteki işlemleri devam ediyor.
Bangladeş’te son günlerde fiyatı sürekli yükselen soğanın kilogram fiyatı yaklaşık 200 Taka’yı (14 TL) aşarken, Başbakan Hasina’nın “Soğan yemeyin” açıklaması ülkede büyük tepkilere neden oldu.
Giresun Valiliği, Şaban Vatan’ın soruşturma tanığı Mürsel Küçükal’e “baskı ve tehditte bulunup ifadesini değiştirmeye zorladığı” suçlamasıyla gözaltına alındığını duyurdu. Küçükal ifade değiştirerek Rabia Naz’ın sürünerek bulunduğu yere geldiğini söylemiş ve tepki çekmişti.
“Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” adlı raporla gazeteci fişlediği gerekçesiyle tepki çeken SETA’ya dair Almanya hükümetine soru önergesi verildi. Hükümetin verdiği yanıtta SETA’yı Albayrak ailesinin finanse ettiği belirtildi.
Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne ilişkin çalışmalarını takip ederken gözaltına alınan gazeteci Canan Coşkun’a “şantaj, tehdit, kasten yaralama, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamaları yöneltildi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugün yaptığı açıklamada, Milli Saraylar’ın yıl başından itibaren Müze Kart kapsamına alınacağını duyurdu.
Antalya’da, amcasının kızı Ayşenur Güven’e cinsel saldırı suçundan yargılanan Selahattin Sezer’e 14 yıl hapis cezası verilen karar duruşmasını takip eden Haluk Levent, “Bugün kazandık, Ayşenur artık orada huzurlu uyuyacak. Cezanın artırılmasını talep edeceğiz” dedi.
Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 Programına göre; yeni kimlik kartları ile elektronik ortamda dokümanlar imzalanabilecek, ATM’lerden para çekilecek, ödeme yapılacak, noter ve sağlık hizmetleri alınabilecek.
İsveç’teki Stockholm Üniversitesi ve Danimarka’daki İntihar Önleme Araştırma Merkezi’nin araştırmasına göre, eşcinsel evliliklerin yasal olarak kabul edilmesinin ardından Danimarka ve İsveç’te yaşanan intihar vakalarında ciddi bir düşüş yaşandı.
Gazeteci Canan Coşkun, belgesel yönetmeni Kazım Kızıl ve Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan’ın mahkemeye sevk edildiği bildirildi.
Gazeteci Kibriye Evren’in tahliyesine karşı itirazda bulunan savcı, Evren’in tekrar tutuklanması için yakalama kararının çıkarılmasını istedi.
G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu’ndan açıklama: “Giresun Valiliği’ni mesleğini yapan gazetecilere yönelik tehdit, şantaj, tanık korkutma gibi hakikati kararmaya dönük suçlamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Meslektaşlarımızı serbest bırakın. Gazetecilik suç değildir!”
Diyanet’ten ‘Müslümanların yoga yapması uygun değil’ açıklaması: Diyanet’in Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Hüseyin Arı, “Yoga yapmak caiz midir?” sorusunu cevapladı ve “Bir Müslüman’ın, başka bir dinin inanç ve ibadetlerine dayandığını bilerek, yoga yapması uygun değildir” dedi.
Gaziantep’te yaşamına son veren öğretmen Saadet H.’nin annesi kızının intiharından 10 dakika önce kendisini aradığını belirterek, “Bana, öğretmenlik hayatımı bitirdiler, öğrencilerin önünde bana yumruk attılar’ dedi. Kendisine bağırdım, ‘Yapma’ dedim ama dinletemedim” dedi.
Cüneyt Özdemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Rabia Naz cinayeti ile ilgili konuştu. Özdemir: “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘Türkiye’de hiçbir GÜÇ bunu kapatamaz’ dedi. Kendisine yaşananların ‘hayatın akışına’ uygun olmadığını söyledim. ‘An be an takibindeyim’ dedi.”
KHK’yla ihraç edildi, OHAL komisyonu ölümünden sonra işe iade etti. Diyarbakır’da, Kadın Doğum Hastanesinde memur olarak çalışan ve 2016 yılında KHK ile işinden ihraç edilen ve 18 Eylül 2017’de yaşamını yitiren Mücahit Karataş, ölümünün ardından 2 yıl sonra işe iade edildi.
TBMM Araştırma Komisyonu üyesi HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’ndan gazeteciler ve Şaban Vatan’ın gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama: “Valiliğin gerçeklikten uzak iddiaları Rabia Naz’ın şaibeli ölümünün karartılmaya çalışıldığına ilişkin şüpheleri güçlendirmekte.”
Gözaltına alınan gazeteciler Canan Coşkun ve Kazım Kızıl ile birlikte Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan(@VatanSaban), ifadelerinin alınmasının ardından adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildiler.
Ahmet Altan’ın yeniden tutuklanmasına yapılan itiraz İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Kararı Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, Twitter hesabı üzerinden duyurdu.
Ayrılmak istediği erkek tarafından katledilen Merve Kotan’ın ilk duruşması bugün Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık mahkemede Merve Kotan’ın babasına saldırdı. Mahkeme, tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı 23 Ocak 2020’ye erteledi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama: “Bugüne kadar babanın iddialarını kanıtlayacak en ufak bulguya rastlamadık. Şaban Vatan şahsıma da defalarca hakaret etmesine rağmen hep acısına, yaşadıklarına yordum. Ancak son olay araştırılması gereken başka bir boyuta taşındı.”