Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı bugün başladı. Üç aşamada yapılacak teslimatın ilk parçaları bugün geldi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, S-400 sistemi hakkında “Sisteme ait parçaların teslimatlarına gelecek günlerde devam edilecek. Sistem bütünüyle hazır olduktan sonra ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacak” açıklaması yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’li başkanlar, meclis üyeleri Anıtkabir’i ziyaret etti.
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Türkiye, 34 Avrupa ülkesinin, üniversite mezunlarının iş bulma oranına göre sıralandığı listede sondan ikinci oldu. Türkiye’de üniversite mezunlarının iş bulma oranı yüzde 64,2 olarak belirlendi.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir kez daha Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. İmamoğlu deftere “Bu satırların yeniden yazılmasını sağlayan 16 milyon İstanbullunun önünde huzurunuzda saygıyla eğiliyorum” yazdı.
Bursa On Medya televizyonunda konuşan AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Türkan Saylan ile ilgili farklı bir parantez açabilirim ama Uğur Mumcu Bahriye Üçok gibi isimler aydın isimlerdir. Uğur Mumcu yurtsever bir isimdir” dedi.
Anayasa Mahkemesi (AYM), Kars’ta dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “ucube” dediği İnsanlık Anıtı’nın 2011’de yıkılması nedeniyle Heykeltraş Mehmet Aksoy’un anayasada güvence altına alınan ifade ve sanat hürriyetlerinin ihlal edildiğine karar verdi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EGO Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan binek araçların sayısını 75’ten 49’a düşürdü. Yavaş, yalnızca EGO Genel Müdürlüğü’ndeki araç tasarrufuyla büyükşehir belediyesinin yılda 700 bin lira tasarruf sağlayacağını açıkladı.
İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisinin takip etmesi için polis görevlendirdiğini belirterek, “Peşime taktığın polisleri çek, gel Türkiye’ye kimin zarar verdiğini televizyonda, halkın önünde tartışalım” ifadelerini kullandı.
Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin bir yıl sonra olay yerinde ikinci keşif yapılacak. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hakan Kar, mevcut lekelerde yapılacak inceleme ile DNA tespit edilebileceğini belirtti.
İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Yamanlar Bölgesi 20 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli aile hekimi Dr. Mahide Agara ve Dr. Alper Durmuş Sönmez usulsüz reçete talebi yerine getirilmeyen şahıs tarafından saldırıya uğradı.
Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “S-400 sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na (Ankara) intikaline bugün başlandı” denildi.
Pucca adıyla bilinen sosyal medya fenomeni Pınar Karagöz, İstanbul Anadolu 52’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nce “uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği” iddiasıyla 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 666 TL para cezasına çarptırıldı.
Diyarbakır’da cuma namazında Diyanet İşleri’nin Kürtçe hutbe okutmamasına karşı imamların başlattığı “sivil cuma namazını” kıldıran imam Abdülkadir Anar’a verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası, istinaf mahkemesince onandı.
Kocaeli İSİG Meclisi iş cinayeti verilerini açıkladı. Rapora göre 2019’un ilk 6 ayında ülke genelinde en az 840 işçi hayatını kaybetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a görüşme talebini resmi olarak iletip, iletmediği sorulan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İlk gece bu diyaloğu kurmak istediğimi beyan ettim. 6 Temmuz’da kendilerine, makamlarına talebimizi yeniledik. 2 gün sonra da yazılı talep gönderdik” dedi.
Hindistan’da yeni düzenlemeyle, çocuklara cinsel istismar suçunda en üst ceza sınırı 20 yıl hapisten, “idam”a çıkarıldı. Düzenlemeyle birlikte, çocuk istismarına yönelik görüntülere yer veren internet siteleri ve bu sitelerdeki görüntülerin paylaşımı da suç kapsamına alındı.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Muhittin Böcek, Finike ilçesine yapığı ziyarette muhtarların tatil yaptırıldığına ilişkin sorular üzerine yaptığı açıklamada “Milletin parasıyla muhtarlara tatil yaptırmam. Kimse kusura bakmasın” ifadelerine yer verdi.
Van Valiliği tarafından, ‘yaşanması muhtemel olayların önüne geçmek, vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla’ 13-27 Temmuz arasında yapılacak olan her türlü gösteri, yürüyüş, miting, toplantı, çadır kurma, oturma eylemi gibi etkinliklerin yasaklandığı bildirildi.
Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 26 bin 500 TL’ye aldığı fidanlar ‘ibret olsun diye’ Kızılay’a dikildi. Ağaçlar Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi işbirliğinde Sakarya Caddesi’nde başlayan yenileme çalışmaları kapsamında dikildi.
12 TEMMUZ 2019 – Curated tweets by dokuz8haber