24 Eylül 2020, Perşembe

Günden Kalan | Sadece Kasım ayında en az 39 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kasım ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre bu ay en az 39 kadın, yılın 11 ayında da en az 430 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Demirtaş’ın avukatı: Hayati tehlike yok. Selahattin Demirtaş’ın kız kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş, “Kendisine gerekli tüm tetkikler yapılmış ve cezaevine geri getirilmiştir. Şu an itibarıyla hayati tehlike doğuracak bir durum tespit edilmemiştir” ifadelerine yer verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB), Basın Koordinatörlüğü görevine, gazeteci Süleyman Sarılar getirildi. İBB’nin Kesin Hesap Müdürlüğü’ne ise Ayşe Esin Aşar atandı.

Resmi enflasyon yeniden çift hanede. Türkiye İstatistik Kurumu kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon kasımda yüzde 0,38 artarken, yıllık bazda yüzde 10,56 oldu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Kasımda yıllık enflasyon yüzde 8.55’ten 10.56’ya çıktı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “ meselesi, ailelerle birlikte, milyonlarca vatandaşımızı mağdur ediyor. Kademeli bir çözüm planı mümkün. Sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak, ilk adım olabilir.”

Kadınlara kimyasal sıvıyla saldıran şüpheli aranıyor. Edirne’de kimliği belirsiz bir kişi, kaldırımda arkadaşıyla yürüyen üniversite öğrencisi A.Y.Ö. adlı genç kız ile şehir içi taşımacılığı yapan midibüste seyahat eden G.Y. adlı kadının yüzüne yakıcı sıvı atarak kaçtı.

Pasaportuna el konulan gazeteci Hasan Cemal hakkındaki yurtdışı yasağı kaldırıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (@KadinCinayeti), Kasım ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre bu ay en az 39 kadın, yılın 11 ayında da en az 430 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Küresel kriz sonrası yaşanan parasal bolluğun etkisiyle özel şirket ve hanehalkı borçları 250 trilyon dolarla tarihi rekor düzeye ulaştı. Bu rakam, dünyanın toplam GSYH’sinin üç katına denk geliyor. Kişi başına düşen borç miktarı ise 32 bin 500 dolara yükseldi.

Antalya’da valilik izniyle 2018 yılında düzenlenen Newroz Bayramı’nda Kürtçe şarkı söyleyen 12 öğrenci hakkında dava açıldı.

Türkiye, PISA 2018’de okuma becerilerinde 40. sıraya, matematik okuryazarlığında 42. sıraya, fen okuryazarlığında 39. sıraya yükseldi.

Hürriyet gazetesinin işten çıkardığı gazeteciler Demirören Medya Center önünde eylem yaptı. Sabah saatlerinde gelen TOMA ve çevik kuvvet polisleri eylem esnasında binanın arkasına çekildi. Çatıdaki keskin nişancılar dikkat çekti.

Eskişehir’de zeka geriliği olan 29 yaşındaki kız kardeşine, vasiliğini aldıktan sonra götürdüğü evinde 2 kez cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen ağabey Ahmet B., 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, ağabeyin cezasında indirim yapmadı.

Milan Kundera, 40 yıl sonra Çekya vatandaşlığını geri aldı. 20’nci yüzyılın önemli romancılarından biri olarak ifade edilen Milan Kundera, 1970’li yıllarda ülkesini terk etmesinin ardından kaybettiği Çekya vatandaşlığını 40 yıl sonra geri kazandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan tepki çeken NATO sözlerine dair açıklama: “Açıklamalarım tepki çekmiş olabilir ama bunların arkasındayım. ABD onlarca yıldır çok fazla yatırım yapıyor. Bu konuda aynı fikirdeyim. Daha güçlü bir NATO’dan yanayım.”

İBB’den farklı inanç gruplarına ‘eşit’ hizmet edecek 50 din görevlisi: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kişisel Twitter hesabında yaptığı açıklamada İBB’de farklı inanç gruplarına eşit hizmet edecek 50 din görevlisinin, görev yapmaya başladığını duyurdu.

İstanbul Vatan Caddesi’nde intihar girişimi: Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Vergi Dairesi’nin çatısına çıkan bir kişi intihar girişiminde bulunuyor. Polis ekipleri çatıya çıkan kişiyi ikna etmeye çalışırken bir taraftan da çevrede toplanan kalabalığı dağıtmaya çalışıyor.

16 aylık tutuklu 64 yaşındaki Emine Aslan Aydoğan, kaldırıldığı Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Aydoğan için talep edilen cenaze aracı “Arızalı” gerekçesiyle verilmedi. Aile cenazeyi kamyonetle mezarlığa taşıdı.

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Madrid’deki İklim Zirvesi’ne katılmak için 3 haftalık yelkenli yolculuğu sonucunda Portekiz’in başkenti Lizbon’a geldi. Thunberg, yelkenli ile yolculuk yapma tercihinin sebebini, uçakların çevreye verdiği zarar olarak gösteriyor.

İBB, bütçeye katkı için arazi satışa çıkardı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bütçeye kaynak oluşturabilmek için Şile’deki Kumbaba Sahili’nde yer alan ve içerisinde park da bulunan araziyi satışa çıkardı. Arazi için 22 milyon 795 bin 836 TL muhammen bedel belirlendi.

CHP’den Demirtaş’a ziyaret: CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekilleri Zeynel Emre ve Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya’nın da aralarında bulunduğu bir heyet, tedavisi tamamlanarak yeniden cezaevine dönen Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkan Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın katılımıyla Suriye konulu Dörtlü Zirve, Londra’da başladı. Zirve’de Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alınacak.

Engelli memur ataması Aralık ayı sonunda: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Fatma Zehra Selçuk, engelli memur ataması için tarih verdi. Selçuk yaptığı açıklamada; “Aralık ayının son haftasında engellilerin kamu kurumlarına atanması için kura töreni düzenleyeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu: Asgari ücret 2 bin 600 TL olmalı: Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretin belirlenmesine ilişkin yapılan görüşmelere değinerek, “Bence asgari ücret 2 bin 600 TL olmalı” dedi.

Londra’da Dörtlü Zirve sona erdi: Türkiye, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin bir araya geldiği Dörtlü Zirve sona erdi.

12 Kasım’da gözaltına alındıktan 10 gün sonra serbest bırakılan gazeteci, insan hakları savunucusu ve 687 KHK ile ihraç İdari Hakim Büşra Taşkıran, 29 Kasım’da yaşadığı tacizden dolayı Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet başvurusu yaptı.

Kenan Evren Bulvarı’nın adı ‘Bülent Ecevit Bulvarı’ olarak değiştirildi. Muğla’nın Marmaris Belediyesi Aralık ayı olağan toplantısında verilen karar ile Marmaris’in İçmeler Mahallesi’ndeki ‘Kenan Evren Bulvarı’nın ismi, ‘Bülent Ecevit Bulvarı’ olarak değiştirildi.

Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. AKP’li Üsküdar Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarının araştırılması için verilen önerge AKP’li ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

Ümraniye Cezaevi’ne 19 Aralık 2000’de düzenlenen, “Hayata Dönüş” adı verilen ve dört tutuklu bir de uzman çavuşun öldürüldüğü operasyona ilişkin 267 askerin yargılandığı davada karar verildi. Davada yargılanan askerler, ‘kanıt bulunamadığı’ gerekçesiyle beraat ettirildi.

Adana’da kadın cinayeti Adana’da Yakup Erdem isimli bir erkek, kendisinden ayrılan Leyla Boynukısa’yı tabancayla vurarak öldürdü. Erdem, daha sonrasında aynı tabancayla intihar etti.

Mor Dayanışma Kadın Derneği’ne mühür: Antakya’da kadın hakları mücadelesi üzerine çalışmalar yapan Mor Dayanışma Derneği, “izinsiz eğitim faaliyeti” gerekçesiyle mühürlendi. Derneğe 51 bin 168 lira para cezası kesildi.

Gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu tutuklandı. İstanbul’da 29 Kasım’da gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (@MAturkce ) muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu, çıkarıldıkları İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Londra’da yapılan dörtlü zirvenin ardından ortak açıklama: Açıklamada, “İdlib dahil Suriye’nin tamamında, sivilleri hedef alan saldırıların durdurulması konusunda mutabık kalındı” ifadesi kullanıldı.

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump hakkında azil soruşturmasının raporunu yayınladı. Raporda, “Başkan Ukrayna’ya yardımı, seçim kampanyasına yarar sağlayacak soruşturmaların açıklanması şartına bağladı” denildi.

Son Haberler

GÜN SONU | 23 Eylül 2020 – Günün öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 23 Eylül’de öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. Koronavirüs tedbirlerini yok sayarak oğluna 1500 kişilik düğün düzenleyen AKP Milletvekili Cemil Yaman’a 6360 TL...

Kaymakamlığın ceza kestiği AKP’li vekilin düğününe kaymakam da katılmış

Koronavirüs tedbirlerini yok sayarak oğluna 1500 kişilik düğün düzenleyen AKP Milletvekili Cemil Yaman’a 6360 TL para cezası verilmişti. Düğüne Kocaeli Valisi Serdar Yavuz’un yanı...

“Türkiye ABD’li ilaç şirketlerine borcunu ödemiyor, şirketler satışı durdurabilir”

ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, bir yıl önce AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söz vermesine rağmen...

“Erdoğan’ın avukatlarından talimat alan savcı ve hakimler var”

CHP Genel Başkanı Halk TV'de Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın avukatlarından talimat alan savcı ve hakimler var" ifadelerine yer verdi. CHP Genel Başkanı Halk...

Çok Okunanlar

Yarkadaş Düzen’in TFF’den de para aldığını söyledi: İstifa bekliyoruz

Habertürk'te Fatih Altaylı canlı yayında TRT spikeri Ersin Düzen'in aylık 400 bin lira maaş aldığını iddia etti. Bu iddialara...

Sofi Ömer’e özgü halay tarzı sınırları aştı

Kendine özgü halay çekme tarzıyla fenomen olan Sofi Ömer, birçok ülkede taklit edildi. Sosyal medya kullanıcıları ise, "Meğer Sofi...

Eğitim-Sen koronavirüs tespit edilen 76 okulun ismini açıkladı

Yurt genelinde 76 eğitim kurumunda koronavirüs vakası belirlendiğini açıklayan Eğitim-Sen, kurumların isimlerini paylaşarak, "MEB hızla soruna müdahale etmeli ve...

“Müge Anlı, Aleyna Çakır ve Gülay Uygun’un dosyalarını kapattı” iddiası

Aleyna Çakır dosyasını işleyen ve bu süreçte Gülay Uygun'un şüpheli ölümüyle hedef gösterilen Müge Anlı, bugünkü programında Çakır ve...

Moody’s’den Türkiye için sert devalüasyon uyarısı

Türkiye'de artan ekonomik kriz ve TL'nin dolar ile euro karşısında hızla değer kaybetmesi üzerine Moody's uyarılarda bulundu. Moody’s ekonomide yaşananlara...

Ali Altınbaş ve Sofu Altınbaş gözaltına alındı

Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş ile Altınbaş Vakfı Başkanı Sofu Altınbaş, İstanbul Mali Polisi'nin yaptığı operasyonla gözaltına...

Keçi yansımasıyla kavga etti, otomobile 3 bin liralık zarar verdi

İstanbul Çekmeköy'de bir keçi park halindeki otomobilin kaportasından gördüğü kendi yansımasına defalarca boynuzlarıyla vurdu. Çekmeköy'de Mücahit Arıcı'ya ait 12 keçiden...

Spor medyasında ortalık karıştı: Fatih Altaylı ve Ercan Taner birbirlerinin numaralarını paylaştı

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı canlı yayında TRT Spor spikeri Ersin Düzen'in TRT ve TFF'den toplam 500 bin lira aldığını...

Rıdvan Dilmen NTV canlı yayınında “FETÖ’cü” diyerek isimler açıkladı

Spor Yorumcusu Rıdvan Dilmen NTV canlı yayınında "FETÖ'cü" diyerek bazı isimleri ve sosyal medya paylaşımlarını açıkladı. Ünlü futbol yorumcusu Rıdvan...

“Müge Anlı, iktidarın fay hatlarına dokundu”

Gazeteci Barış Terkoğlu, Cumhuriyet gazetesinde bugün yayımlanan yazısında Müge Anlı'nın programında araştırılan Aleyna Çakır'ın şüpheli ölümüne dair, "Öyle görünüyor...

Gözden Kaçmasın