5 Temmuz 2020, Pazar

Günden Kalan | Saray 2018’de dakikada 1794 lira harcamışken, 2019’da Uşak’ta bir yurttaş açlıktan sokakta bayıldı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 2018 yılında her 1 dakikada 1794 lira harcadığı ortaya bugün çıkmışken Uşak’ta bulunan Mecburiyet Caddesi’nde işsiz bir kişi açlıktan bayıldı. Çevredekilerin yardım ettiği kişi, Uşak’a çalışmaya geldiğini belirtirken, işsiz olduğunu ve 3 aylık bir çocuğu olduğunu anlattı. İşsiz adam karnının aç olduğunu söylerken göz yaşlarını tutamadı. İşsiz adam, çevredekilerin “yemek yiyelim” teklifini ise reddetti. Hastaneye kaldırılan adam, bir süre sonra taburcu edildi.

Johnson tek başına hükümeti kuracak. Boris Johnson’ın Muhafazakâr Partisi, BBC’nin güncellenmiş sandık çıkış anketine göre; 650 sandalyeli Avam Kamarası’nda 365 milletvekiliyle temsil edilecek. Jeremy Corbyn’li İşçi Partisi ise Avam Kamarası’na 196 temsilci gönderebilecek.

Corbyn istifa edecek. İngiltere’de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, seçim sonuçlarının ardından istifa edeceğini açıkladı. Ancak istifası için belli bir tarih vermeyen Corbyn’in kısa bir süre daha partiye liderlik etmesi bekleniyor.

Bakan Turhan: Facia risksiz bölgede oldu: Tekirdağ Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un (@ilhamiOzcanAygn) sorusunu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan böyle yanıtladı.

Karaman’da 140 bin dekarlık verimli tarım arazisinin bulunduğu bölgeye çok sayıda mermer ocağı yapılacak. CHP Milletvekili Atakan Ünver (@CHPATAKANUNVER) “Bizi ürküten 50’ye yakın maden ocağı ve ruhsat konusunda girişimler olduğu yönündeki bilgiler” dedi.

İstanbul’da mezar fiyatlarına zam. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mezar ücretleri ve cenaze hizmetlerine zam yaptı. Tabutlu defin ücreti 300’den 350 liraya yükselirken, birinci bölge mezarlıklarda yer bedeli ise 30 bin liradan 34 bin liraya çıktı.

İBB’nin 25 milyar 850 milyon olan 2020 yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi. İBB Başkanı İmamoğlu Kanal İstanbul için “Sen otur işine bak” diyen Erdoğan’a “Ben burada oturarak, çalışmayarak, belediye başkanlığı yapmak için seçilmedim” yanıtı verdi.

Isparta’da, üniversite öğrencisi Güleda Cankel’i (19) “canavarca hisle” öldüren eski erkek arkadaşı Zafer Pehlivan’ın (19) ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı, görüntü iyileştirme programı kullanarak Rabia Naz’ın okul giysisi ve pantolonda lastik izi tespit etti.@VatanSaban, şimdiye kadar iddialarını kanıtlayacak bulgulara rastlanmadığını söyleyenlerden açıklama beklediğini söyledi.

Uşak Mecburiyet Caddesi’nde işsiz bir kişi açlıktan bayıldı. Çevredekilerin yardım ettiği kişi, Uşak’a çalışmaya geldiğini belirtirken, işsiz olduğunu ve 3 aylık bir çocuğu olduğunu anlattı.İşsiz adam karnının aç olduğunu söylerken göz yaşlarını tutamadı.

Uşak’ta açlıktan baygınlık geçiren adam, karnının aç olduğunu söylerken göz yaşlarını tutamadı. İşsiz adam, çevredekilerin “yemek yiyelim” teklifini ise reddetti. Hastaneye kaldırılan adam, bir süre sonra taburcu edildi.

Gelecek Partisi’nden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “diploma” göndermesi. Ahmet Davutoğlu’nun partisinin en genç Kurucular Kurulu Üyesi İsmail Günaçar, “Davutoğlu bilime önem veren birisi, en azından diploması var kendisinin” diye konuştu.

Mescit var,revir yok: Mescidin zorunlu olduğu Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda okuyan öğrencilere acil durum sağlık hizmetleri için revir şartı bulunmuyor. Ertelenen yönetmelikler nedeniyle çocuklar ölmeye devam ediyor.

‘ın hesabı askıda: Giresun Eynesil’de şüpheli şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz olayını takip eden ve duyuran gazeteci Metin Cihan’ın hesabı Twitter tarafından askıya alındı. Cihan’ın hesabının geri verilmesi için Twitter’da etiketiyle kampanya başladı.

TRT 2018’de 92 milyon TL zarar etti: Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2018 Kamu İşletmeleri Raporu’na göre, 2018’de elektrik katkı payı, bandrol ve reklam olmak üzere toplam 2 milyar 657 milyon 5 bin lira gelir elde eden TRT, bu gelirine rağmen 2018’i 92,1 milyon TL zarar etti.

Türkiye satınalma gücünde 39 ülke içinde 32’inci sırada: TÜİK 2018 yılı karşılaştırmalı Satınalma Gücü Paritesi verilerini açıkladı. 37 ülke ile Avrupa Birliği ve Avro Bölgesi ortalamalarının karşılaştırıldığı SGP verilerine göre Türkiye satın alma gücü en düşük 8. ülke oldu.

Sendikalı işçiler işten çıkarıldı: İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesinin ardından Sosyal Tesisler’e bağlı kantinlerde çalışan Tez-Koop-İş üyesi yaklaşık 40 işçi, kantin personeli ihalesinde özelleştirmeye gidileceği söylenerek işten çıkarıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, daha önce AKP ve MHP oylarıyla reddedilen “belediyeye 300 yeni otobüs alınmasına ilişkin borçlanma teklifi” görüşüldü. AKP ve MHP, Yavaş’ın Merkez Bankası faizinin yarı fiyatına bulduğu kredi borçlanması teklifine, “evet” oyu verdi.

Ordu’da 4 yaşındaki çocuğa cinsel istismar: Çatalpınar ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde dün 64 yaşındaki evli ve bir çocuk babası Mehmet T., 4 yaşındaki bir çocuğu tecavüze maruz bırakmasının ardından darp etti. Olayın ardından Mehmet T. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Son Haberler

Adana’da polislerin kestiği salgın cezası geçersiz sayıldı: Tüm cezalar iptal edilebilir

Adana’da salgın yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin para cezası kestiği yurttaşın, mahkemeye gitmesi üzerine, Adana 5. Sulh Ceza Hâkimliği, “Polis sadece tutanak tutabilir” diyerek...

İBB tsunami raporu hazırladı: “Denize kıyısı olan 17 ilçe etkilenecek”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ, İstanbul'da olası bir deprem sonrası gerçekleşecek tsunamiye ilişkin çalışma yaptı. Buna göre olası bir tsunamide İstanbul'da denize kıyısı olan...

31 Ağustos’ta okullar açılıyor: “Sağlık tedbirleri alındı mı?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı takviminin açıklanmasını istedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a çağrıda bulunan Kaya, öğrencilerin, öğretmenlerin...

Öğrencilerin yüzde 51’i EBA’dan yararlanamadı: “Eşitsizliklerin derinleştiği bir dönem oldu”

MEB’in verilerine göre uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin yüzde 51,1’i EBA’dan faydalanamadı. Konuya ilişkin konulan Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Yoksul çocuklar başta...

Çok Okunanlar

Milli Piyango’da 20 gün arayla iki kere ikramiye kazanan talihli sırrını açıkladı

Milli Piyango'da 20 gün arayla aynı sayılarla iki kere ikramiye kazanan talihlinin sırrı ortaya çıktı. Talihli 23 yıldır hep...

Dünyanın en yaşlı kedisi Rubble hayatını kaybetti

İngiltere’de yaşayan ve "dünyanın en yaşlı kedisi" ünvanına sahip Rubble’ın Nisan'da hayatını kaybettiği aktarıldı. İngiltere’nin Exeter kentinde sahibiyle birlikte yaşayan...

Büyük ikramiye talihlisi: Son 5 liram kalmıştı, 61 milyonu 61 lira sandım

Antalya'da 3 yıl önce kendisine yılbaşı Milli Piyango büyük ikramiyesi ilaç firmasında kurye olarak çalışan Murat Tokmak, ilk defa...

Ardıç ‘Z kuşağı’nı hedef aldı: “İçlerinde mal ergen tabir edilenlerin oranı yüksek”

Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç, bugünkü yazısında, son dönemde seçimlerin kaderini değiştireceği düşünülen "Z kuşağı"nı hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Gözden Kaçmasın