SETA Vakfı, “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” adlı raporunda, Türkiye’de çalışan uluslararası medya temsilcilerini sosyal medya hesapları da dahil açıklayarak hedef gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Cumhurbaşkanı Kararı ile görevinden alındı, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.
Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Murat Uysal “Fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız şekilde uygulamaya devam edeceğim. Hedefler doğrultusundaki politikalarla ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanacağım” açıklaması yaptı.
CHP Sözcüsü Faik Öztrak Twitter’dan yaptığı açıklamada “Bunu da gördük. Bağımsız TCMB’nin Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından kurumsal hedeflere ulaşılamaması gerekçesiyle bir gece yarısı görevden alındı. TCMB Sarayın elinde tutsaktır nokta” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan incelemelerden çıkanlar şaşırtmaya devam ediyor. Son olarak Kuzey Yıldızı Parkı’nda, belediyeye ait depodan jet ski çıktı. Kayda alınacak jet ski, Melih Gökçek’ten iade alınan cipler gibi ihale yoluyla satılacak.
Bülent Arınç’ın “Maaşımın yarısını KHK’lılara bağışlayacağım” sözüne KHK’lılar
“BağışınıDeğilMaaşımıİstiyorum” cevabını verdi. Bu başlık Twitter gündeminde Türkiye’de 1’inci sıraya Dünya’da 9’uncu sıraya kadar yükseldi.
CHP’li Mahmut Tanal, İBB’nin tartışma konusu olan kiralık araçlarından birinin, tatil için Balıkesir Altınoluk’taki yazlığına giden zabıta memurunun kapısında olduğunu iddia etti.
Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması için 183’üncü kez Diyarbakır Adliyesi önündeki eylemde bir araya geldi. Eylemde, açıklama yapan Baro Başkanı Cihan Aydın, Adli Tıp Kurumu’nun Elçi cinayetinde ikinci bir rapor hazırlama talebini reddettiğini söyledi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükçekmece’nin Güzelce Köyü’nde düzenlenen hasat şenliğine katıldı. Biçerdövere binen İmamoğlu, ”İstanbul, tarımıyla da bereketli. Umarım İstanbul’un her köyü, farklı ürünleriyle öne çıkar” dedi.
Şırnak Beytüşşebap Kaymakamı İsmail Pendik’in, “halkla sıcak diyalog kurmak” amacıyla Kürtçe öğrenmeye başlamasına ilişkin verdiği röportajda, KHK ile kapatılan İstanbul Kürt Enstitüsü’nün Kürtçe dil kitabı olan “Hînker” ile poz vermesi dikkat çekti.
Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki maden ocağını 4 yıldır işleten şirketin faaliyet alanını genişletme girişimi, yöre halkı ve çevrecilerin tepkilerine neden oldu. Muğla Çevre Platformu sözcüsü Serdar Denktaş, “Bu güzelliklerin arasında maden ocağı istemiyoruz” dedi.
Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili davada yerel mahkemenin verdiği kararın İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesince onanması ve Can Gürkan’ın tahliye edilmesine, ailelerin avukatları Yargıtay’a itirazda bulundu.
Cumartesi Anneleri 745’inci haftada, Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’in akıbetini sordu.
SETA Vakfı, “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” adlı raporunda, Türkiye’de çalışan uluslararası medya temsilcilerini sosyal medya hesapları da dahil açıklayarak hedef gösterdi.
YSK tarafından Diyarbakır Bağlar Belediyesi’ne atanan Hüseyin Beyoğlu, ilçede Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen kaldırım onarım ve yapım çalışmalarını astığı pankartla kendisine mal etti.
AKP tarafından hazırlanan yeni yasa teklifi ile birlikte 5 senenin altındaki cezalara Yargıtay yolu açılıyor. Teklifin kanunlaşması durumunda, son yapılan hesaplamalara göre cezaevlerindeki 80 binin üzerinde tutuklu ve hükümlünün serbest kalacağı belirtiliyor.
Norveç’in eski bakanı Svein Ludvigsen, valilik yaptığı dönemde iltica başvurusunda bulunan üç mülteciye cinsel tacizde bulunmaktan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
“Demokratik Yerel Yönetimler Eğitim Çalıştayı”nda konuşan HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli, “Kürt sorunu yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Kürt sorunu vardır ve bu sorun tüm sorunların kavşağındadır. Bu sorunu çözmeden başka hiçbir sorunu çözemezsiniz” yanıtını verdi.
Tunus’ta geçtiğimiz hafta yaşanan iki intihar saldırısının ardından kara çarşaf güvenlik gerekçesiyle kamu kurumlarında yasaklandı.
İstanbul’un Pendik ilçesine bağlı Kurtköy mahallesine bağlı yaklaşık 260 bin metrekarelik bir ormanlık alana teknopark yapılmasına karar verildi. Karar, Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.
Uluslararası Af Örgütü’nün 2019 Vicdan Elçisi ödülü iklim aktivisti Greta Thunberg ile “İklim İçin Okul Boykotu” hareketine verildi.
Başakşehir’deki özel üniversite olan İbn Haldun Üniversitesi kampüsünde düzenlenen mezuniyette konuşan Bilal Erdoğan, “Bütün eğitim alanındaki tecrübem bana şunu öğretti; eğitimin ticaretine saygı duymamak” dedi.
Boğaziçi Üniversitesi’nde dün gerçekleştirilen 2019 yılı mezuniyet töreninde “Demirtaş’a ve tüm siyasi tutsaklara özgürlük” dövizi taşıyan öğrenci hakkında “Suç ve suçluyu övmek” iddiasıyla soruşturma açıldı.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Haziran ayına dair kadın cinayetleri raporunu paylaştı. Raporda, 2019 yılının ilk 6 ayında 214 kadının öldürüldüğü belirtildi. Rapora göre Haziran ayında ise 40 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü bildirildi.
6 TEMMUZ 2019 – Curated tweets by dokuz8haber