Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın yargılandığı davanın altıncı celsesinde karar çıktı. Mahkeme, sanık Çağatay Aksu’nun müebbet ve cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 12 yıl 6 ay hapsine, sanık Berk Akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine hükmetti. Aksu’nun ‘ağırlaştırılmış müebbet’ hapis kararı mahkemedeki duruşu nedeniyle indirildi. Mahkeme iyi hal indirimi uyguladı ve müebbet hapis cezasına düşürdü.

Açılışını, 2013 yılında büyük bir törenle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ankara’daki “Next Level alışveriş merkezi”ne, Varlık Fonu’na devredilen Ziraat Bankası tarafından el konuldu.
Ordu’da kadın cinayeti: Ordu’da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan balerin Ceren Özdemir (20) yaşamını yitirdi.#CerenÖzdemir , Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi müzik bölümü ikinci sınıf öğrencisiydi.
Mardin’de suya büyük zam: Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum, içme suyuna zam yaptı. Meskenlerde metreküpü 2 TL’ye kullanılan su 2020 yılı itibariyle 6,25 TL’ye yükseltildi.
Meclis personeline ‘hat göstermeyen kıyafet’ : TBMM personeline, kumaş pantolon ve yelekten oluşan kıyafetlerinin ‘dar’ olduğu, vücut hatlarını ortaya çıkarttığı gerekçesiyle yeni kıyafetler dikildiği iletildi.
Sigara satışında ‘tek tip paket’ dönemi yarın başlıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle ‘Tütün mamullerinde düz ve standart paket’ uygulamasına 5 Aralık’ta geçiliyor. Artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek.
15 Temmuz darbe girişimi sırasında eşi Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’u kaybeden Nihal Olçok, Ahmet Davutoğlu’nun partisine katıldı. Odatv’nin haberine göre, Nihal Olçok dün gerçekleştirilen Kurucular Kurulu toplantısına katıldı.
Vakıflar Bankası’nın yüzde 58,5 oranındaki hissesi Hazineye devredildi. Vakıflar Bankası hisselerinden Vakıflar Genel Müdürlüğünün idare ve temsil ettiği A ve B grubu hisselerin Hazineye devredilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Demirtaş’ın sağlığı hakkında son durum. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret eden HDP Milletvekili Necdet İpekyüz, “Demirtaş’a holter cihazı takıldı, sonuçlar bekleniyor” dedi.
Türkiye asgari ücrette sondan dördüncü. DİSK-AR’ın 2020 Asgari Ücret Raporu, Türkiye’nin asgari ücrette birçok AB ülkesini geride bıraktığını iddia eden Bakan Selçuk’u yalanlıyor.  Türkiye, Avrupa’da en düşük asgari ücrete sahip 4’üncü ülke.
Şule Çet davasında karar açıklandı. Çağatay Aksu’ya cinayetten müebbet hapis, nitelikli cinsel saldırı suçundan 12,5 yıl hapis cezası verildi. Berk Akand’a nitelikli cinsel saldırı suçuna yardım etmekten ve delilleri gizlemekten 18 yıl 9 ay ceza verildi.
Şule Çet’in babası İsmail Çet, “Her gün bir cinayet haberi geliyor. Ben bir baba olarak bir kız evladımı kaybettim bir başka ailenin başınada bu gelmesin. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Şule Çet’in ailesinin avukatı Ferhat Gebeş, “bu toplumun davasıydı, bu kadınların davasıydı. Sağolun varolun” dedi.
Avukat Umur Yıldırım, “Bu katiller üç defa serbest bırakıldı. 3 ay boyunca ellerini kollarını sallayarak aramızda gezdiler. Biz bununla savaştık. Kamuoyu, gazeteciler, avukatlar herkes bunun karşısında durdu ve böyle bir karar çıktı” dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sigarada düz ve standart paket uygulamasıyla ilgili olarak “Ana amaç, caydırıcılığı artırmak. Özellikle gençlerimizin cazibeli paketlere ulaşmaması için tek tip paket uygulamasına geçtik. Tüm paketler tek renk olacak” dedi.
MEDAR Araştırma Direktörü Yunus Erduran, TGS Akademi’de ICFJ’nin Gazetecilerin Teknoloji Kullanımı Araştırması’nı anlatacak. Araştırmaya göre, dünya çapında gazeteciler, dijital teknolojiye giderek daha fazla yöneliyor. Veri doğrulama ve sosyal medya doğrulama araçlarının kullanımı artıyor.
Eskişehir Demokratik Kadın Platformu (EDKP), Ayşe Tuba Arslan’ın 23 kez şikayetini ilettiği adliyenin önünde basın açıklaması yaptı. Polis Eskişehir Adliyesi’nin A girişi önünde açıklama yaptırmadı. Açıklamayı EDKP adına Av. Pınar Çelik Arpacı okudu.
Birleşik Metal-İş’in yetki başvurusunda bulunması sonrası 30 işçinin işten atıldığı Bozankaya’da, fabrika önünde direnişte olan işçilere polis müdahale etti.
DİSK’in asgari ücret teklifi belli oldu. DİSK (@diskinsesi) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu (@ArzuCerkezoglu) “DİSK olarak asgari ücret teklifimiz 3200 TL” dedi.
#CerenÖzdemir‘in katil zanlısı yakalandı. Ceren Özdemir’in katil zanlısı polisin operasyonuyla yakalandı. Polisin gözaltına almak istediği şüpheli mukavemet gösterdi.  Zanlı, bu sırada bir polisi bıçakla karnından yaraladı.
İstanbul’da Doğa Koleji Topkapı Kampüsü’nde öğretmenler maaşlarını alamadıkları için iş bıraktı, veliler öğretmenlere destek verdi.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg NATO zirvesinin kapanışında yaptığı basın açıklamasında, Baltık ülkeleri ile Polonya için yapılan güncellenmiş planlar konusunda mutabakata varıldığını söyledi. Stoltenberg, Türkiye’nin plana yönelik engellemeyi kaldırdığını açıkladı.
MHP, kamuoyunda ‘af yasası’ olarak bilinen kanun teklifini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adalet Bakanı’na “6 suça asla indirim yapılmayacak” talimatının ardından geri çekti. Bahçeli, “Cumhur İttifakı çatısı altında tezat ve tersliklerin yaşanmaması” için geri çektiklerini açıkladı.
THY’den içki yasağı: Türk Hava Yolları (THY) kısa ve uzun mesafeli uçuşlarında içki ikramında kısıtlamaya gitti. Kısa uçuşlarda Rakı, Cin ve Votka tamamen kaldırıldı.
Ordu Valiliği’nden son dakika açıklaması: Ordu Valisi: “Ceren Özdemir cinayetinin şüphelisi suçunu itiraf etti.”
Neslican Tay’ın adının okuduğu okula verilmesi teklifine, MEB’den ret: Kansere karşı yürüttüğü mücadeleyle tanınan ve İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşını kaybeden Neslican Tay’ın adının okuduğu liseye verilmesi teklifi, Milli Eğitim Bakanlığı’nca kabul edilmedi.
Ceren Özdemir’in katili firari olarak aranıyormuş: Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür A.’nın 14 yıl önce yine Ordu’da bir çocuğu öldürdüğü, 13 yıl boyunca kaçtığı ve 2018 yılında da hırsızlık yaparken suçüstü yakalandığı ortaya çıktı.
#CerenÖzdemir‘in katili 3 gün önce cezaevinden kaçmış. Ordu Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Ö.A. isimli zanlının 01.12.2019 tarihinde cezaevinden firar ettiği ve arandığı anlaşılmıştır. Olayla ilgili tahkikat, çok yönlü olarak devam etmektedir” denildi.
Kahvaltıyı beğenmeyen erkek, annesini rehin aldı: Adana’da kahvaltıyı beğenmediği için tartıştığı annesini rehin alan eski boksöre biber gazıyla müdahale edildi. Anne kurtarılırken, psikolojisinin bozuk olduğu bildirilen eski boksör ambulans ile hastaneye kaldırıldı.
Akademisyen üniversitede intihar etti: Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Güneş Günay Sezer, 5 katlı okul binasının en üst katından atlayarak hayatına son verdi.
LPG’ye yine zam geldi: 5 Aralık itibariyle LPG’ye toplamda 9 kuruş zam yapıldı. Zammın 6 kuruşluk kısmı pompa fiyatlarına yansıyacak. Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere LPG Otogaz’ın litre fiyatında zam yapılacak.
İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde çalışan Cengiz İ. boşanmak isteyen akademisyen eşini bıçakladı. Ağır yaralanan kadın, yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.
Antakya Mor Dayanışma Derneği’nin mühürlenmesine dair Mor Dayanışma üyeleri, Adana İHD’de basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kadınların örgütlenmesi, Hayır’ı yükseltmesi eril zihniyeti, erk iktidarı korkutuyor. Kadın mücadelesi mühürlenemez” denildi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan, #CerenÖzdemir cinayetine dair açıklama: “Katilin en ağır cezayı alması için davaya müdahil olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.”
NATO Zirvesi’nin sonuç bildirisi yayımlandı: İngiltere’nin başkenti Londra’da iki gün süren NATO Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirisi, ‘Londra Deklarasyonu’ adıyla yayımlandı.
İBB, satışa çıkardığı dört arazisini sattı: İBB encümeni, büyükşehir mülkiyetindeki 5 arazinin satışı için ihale gerçekleştirdi. İhalede satışa çıkartılan beş araziden dördü, İBB’nin iştiraki İGDAŞ’a satıldı. Satışlardan İBB’nin kasasına toplam 425 milyon 360 bin lira girecek.
TBMM’de gerginlik: Meclis Genel Kurulu’nda CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz arasında sert tartışma yaşandı. Kılavuz CHP’li Tanrıkulu’nun üzerine yürüdü, kavganın daha fazla büyümesini araya giren milletvekilleri engelledi.
Kızını cinsel istismara maruz bırakan baba serbest: Ankara’da kızı Z.H.K.’ya 5-8 yaşları arasında 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 30 yıl hapis cezasına çarptırılan C.Ö.K., istinaf mahkemesinin kararı usulden bozması üzerine tahliye edildi.