33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın dördüncü yıl dönümünde İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilmek istenen anmalara polis saldırdı. Saldırılar sonucunda yaklaşık 30’a yakın kişi gözaltına alındı. Ayrıca polisin İstanbul’da Süreyya Operası önünde yapılmak istenen anmaya saldırısı sonucunda HDP İstanbul Milletvekilleri Erol Katırcıoğlu, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Ali Şeker hastaneye kaldırıldı.

33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın yıl dönümünde Suruç İçin Adalet Platformu bir mesaj yayımladı. Mesajda, “Suruç’ta ve tüm katliamlarda adalet sağlanana kadar, en küçük sorumluluğu dahi olan kim varsa yargılanana kadar katillerin peşini bırakmayacağız” denildi.
Reuters, eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, faizlerde 300 baz puan indirime gidilmesi isteğini reddettiği için görevinden alındığı öne sürdü.
İstanbul’un en değerli semtlerinden Yeşilyurt’taki toplam 32 bin metrekarelik askeri alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan planla “konut alanı” haline getirildi.
Yerel seçimlerde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olan AKP’li Mustafa Demir, yıllardır korumalığını yapan Fatih Karaçor’ı daire başkanı, eşi Melike Aktel Karaçor’u da basın danışmanı yaptı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba (@veliagbaba), Cumhurbaşkanlığı’nın örtülü ödenekten 5 ayda harcadığı paranın bir milyar lirayı aştığını belirterek, “Sarayın örtülü ödenekteki harcaması aylık 250 bin öğretmen ve hemşire maaşına denk gelmekte” dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP’li milletvekilleri tarafından Meclis’te verilen hiçbir soru önergesine süresi içerisinde yanıt vermedi.
Adana Büyükşehir Belediyesi (ABB) ihaleleri canlı yayınlayacak. İlk yayın 22 Temmuz Pazartesi saat 14.00’te ASKİ Akaryakıt Alım İhalesi ile olacak.
AKP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, askerliğini “bedelli” olarak yaptı. Kahraman 2018’deki kongrede sık sık, “Reis bizi Afrin’e götür” sloganları attırması ile gündeme gelmişti. Kahraman ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı asker üniforması ile karşılamıştı.
Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesi görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin Savcılığın gözaltı kararı çıkardığı eski TRT sunucusu Erhan Çelik’in evine giden polislerin, doğrudan İçişleri Bakanı Soylu’nun Emniyet’i aramasıyla geri çekildiği anlaşıldı.
Cumartesi Anneleri (@CmrtesiAnneleri) gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin cezalandırılması talebiyle başlattıkları eylemlerinin 747’nci haftasında, 27 yıl önce kaybedilen Hasan Gülünay’ın bulunması istendi.
Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde 1.7 milyon TL ödenerek kiralanan ve sadece 3 ayda 12 defa kullanılan helikopter nedeniyle hem ASKİ hem de Belka A.Ş’nin ayrı ayrı para ödediği iddia edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başkan İmamoğlu’nun talimatıyla Düzce’ye arama kurtarma ve iyileştirme çalışmalarına destek olmak amacıyla yardım ekibi gönderdi.
Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türkiye’nin Başkonsolosluk görevlisinin de hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyen 4 kişinin yakalandığı bildirdi.
Manisa Murat German İlkokulu’nda görev yapan öğretmen C.T.’nin öğretmenlerin bulunduğu WhatsApp grubunda “Her şey çok güzel olacak” yazılı bir görsel paylaştığı için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından savunması istendi.
Oda Tv’ye konuşan Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, “Biz Sputnik olarak Davutoğlu’nun ajansı ile yan yana görünmek istemiyoruz. Biz Türkiye’de yaşanabilecek bir siyasi mücadelenin tarafı değiliz. Politikacı değiliz, sadece gazeteciyiz” dedi.
Ankara’da kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekime tecavüz etmekle suçlanan Hasan Bilgili hakkında hazırlanan iddianamede; sürpriz tanığın, hekim arkadaşının cinsel saldırıya uğradığına dair CİMER’e olayla ilgili şikayette bulunduğu bilgisine yer verildi.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Prof.Dr. Murat Sönmezer, Türkiye’de ilk kez dondurulmuş yumurtalık dokusunun tekrar hastaya nakli sonrasında bu dokudan elde edilen embriyoların transferi ile gebelik elde edildiğini açıkladı.
Adana KHK Mağdurları Platformu ve Eğitim Sen Üyesi öğretmen Müni̇r Korkmaz, KHK İle ihraçlarının üçüncü yıl dönümünde @dokuz8haber’e konuştu. Sadece işlerini istediklerini belirten Korkmaz, ülke genelinde tüm KHK’lıların örgütlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Sağlık Bakanlığınca, bu yıl Temmuz’da İstanbul’un Avcılar semtinde, sivrisinek sokması ile bulaşan; insanlarda nörolojik hastalıklara neden olabilen ve nadiren ölüme yol açabilen bir hastalık olan Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu taşıyan 4 vakanın tespit edildiği bildirildi.
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2017 yılına ait Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre Türkiye, gelir dağılımı eşitsizliğinde 34 Avrupa ülkesi arasında Sırbistan’ın ardından ikinci sırada yer aldı. via/@euronews_tr
Düzce’de yaşanan sel felaketi sonrasında, Esmahanım-Uğurlu-Melenağzı köyleri arasında çalışma yapan UMKE ekipleri, sadece kafası dışarıda kalacak şekilde yardım bekleyen bir ineği kazma küreklerle kurtardı.
Yapı Kredi Yayınları, 17’nci yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ Çelebi Seyahatnamesi’nde yer alan ‘Kürdistan’ kelimesini sansürledi. ‘Kürdistan’ kelimesi 4 yerde sansürlenerek ‘Kürt diyarı’ olarak okura sunuldu.
Suruç Katliamı’nın 4’üncü yılında Gençlik Örgütleri tarafından İstanbul’da yer alan Süreyya operası önünde düzenlenmek istenen Suruç anmasına polis saldırdı. Milletvekillerininde katıldığı anmada en az 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Numbeo sitesi, 2019’un ilk yarısında topladığı verilere dayanarak dünyanın en güvenli şehirlerini açıkladı. Türkiye’den suç oranı sadece yüzde 18,12 olan Eskişehir 10’uncu sıraya yerleşti.
Süreyya operası önünde düzenlenmek istenen Suruç anmasına yapılan polis saldırısının ardından konuşan @MSTanrikulu “Buradan Erdoğan’a da, Süleyman Soylu’ya da sesleniyorum: Yurttaşlarına bu şiddeti uygulayan hükümet hiç bir zaman orada duramayacaktır” dedi.
İstanbul’da Süreyya Operası önünde yapılmak istenen Suruç anmasına düzenlenen polis saldırısı sonucunda, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu(@ErolKat) plastik mermi ile yaralandı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Tekirdağ’da Büyükşehir Gazeteciler Derneği’ni ziyaretinde gazeteciler ile bir araya geldi. Burada açıklama yapan Öztrak, “Türk demokrasisi sürekli, biraz daha kan kaybediyor. Türk devleti biraz daha can kaybediyor” dedi.
Genel Yayın Yönetmenliği’ni Doğan Şentürk’ün yaptığı FOX Haber’de 3 ayrılık birden yaşandı. Cumhurbaşkanlığı muhabiri Umut Yertutan, Fox Ana Haber editörü Serdar Ertuğrul ve İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’in editörlüğünü yapan Necdet Yıldırım ile yollar ayrıldı.
Anayasa Mahkemesi (AYM), “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle cezalandırılan 10 akademisyenin bireysel başvurusunu 26 Temmuz’daki toplantısının gündemine aldı.
İstanbul’da düzenlenmek istenen Suruç anmalarında polis saldırısı sonucu HDP İstanbul Milletvekilleri Erol Katırcıoğlu, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Ali Şeker hastaneye kaldırıldı.
Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Faurie, “Hizbullah”ın, Terörizm ve Finansmanıyla Bağlantılı Kişi ve Kurumlar Listesi’ne alındığını bildirdi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu için, “Serok Ahmet” ifadesini kullanarak, “Serok seviyesizdir, kötürümdür, nifak aşılamakla meşguldür. Bir zamanlar Kobani’yi selamlayan, PKK’ya, PYD’ye zeytin dalı uzatan Serok hangi yüzle konuşmaktadır?” dedi.