ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’ye geliyor. Pence’in ziyaretinde yer alacak ABD heyetinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ın da olacağı açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye gelecek heyetin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı’nın durdurulmasını isteyeceğini belirtti. Trump, “Türkiye’ye ve başkalarına karşı sert davranacağız. Ne olacağını göreceğiz. Heyet ateşkes talep edecek” ifadelerini kullandı.

 
Van’ın Erciş ilçesinde Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında HDP’li Belediye Başkanı Yıldız Çetin ile 3 kişi gözaltına alındı.
Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) Artvin’deki yurdunda, “ek bina inşaatı tamamlanamadığı” gerekçesiyle 600 kişilik yurda 500 öğrenci daha yerleştirilmek isteniyor. Öğrenciler için mescide, bodrum kata ve spor salonuna yataklar konuldu.
Hakkari’de sabahın erken saatlerinde HDP’li Belediye Eş Başkanı Cihan Karaman polis tarafından gözaltına alındı.
Mardin’de Nusaybin Belediye Eş Başkanları Semire Nergiz ile Ferhat Kut ile Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan gözaltına alındı.
Hakkari’nin HDP’li Yüksekova Belediye Başkanı İrfan Sarı, polisin sabaha karşı düzenlediği operasyonla gözaltına alındı.
Türkiye tiyatrosunun son meddahı Erol Günaydın ölümünün 7. yılında anılıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre temmuz ayında işsizlik oranı yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti.
Ekonomi yazarı Uğur Gürses, “Trump’ın açıklamasındaki en ağır kısmı, maddi yaptırımlardan çok ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça belirttim: Türkiye’nin hamleleri insani krizi tetikliyor ve olası savaş suçları için şartlar oluşturuyor’ demesi” yorumunda bulundu.
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Erdoğan’ı uyarmak istiyorum makamınız gereği özellikle böyle dönemlerde konuşmalarınızda çok dikkatli olmanız lazım. Millet İttifakı’na karşı ettiğiniz sözler akla ziyandır.”
Manisa merkezli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kuran Alman otomotiv devi Volkswagen, Türkiye’deki araç üretim fabrikasının kuruluşuyla ilgili nihai kararı ertelediğini duyurdu. Şirket sözcüsü “Bölgedeki durumu büyük bir kaygıyla izliyoruz” dedi.
İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi, Çekmeköy’de bulunan 187 dönüm askeri arazinin yapılaşmaya açılmasına dönük plan değişikliği kararını iptal etti.
Hatay’da CHP’li Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, makam otomobilini otoparka çektirerek, belediyeye işçi servisiyle gidip gelmeye başladı.
Çimen Uğurlu, Kızılay Kan Merkezi’ne gidip Öykü Arin kampanyası için donör olanlardan biriydi. Uğurlu, kendisine ait örneğin bir çocukla yüzde 100 uyum sağladığını duyurdu.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi “Türkiye, Suriye’deki Kürt savaşçıların ve politikacıların ölümünden uluslararası hukuka bağlı olarak sorumlu tutulabilir” açıklaması yaptı.
Mardin’in Kızıltepe ilçesine Suriye tarafından havan topu atıldığı öğrenildi. Olay üzerine bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Valilik 2 sivilin yaşamını yitirdiğini bildirdi.
Adana’da Çukurova Üniversitesi Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat olacak çocukların korkusunu gidermek için sedye yerine akülü araba uygulaması başlatıldı. Çocuklar yeni uygulama ile sedyeyle değil kendi kullandıkları akülü araba ile ameliyathaneye giriyor.
Milli Savunma Bakanlığı: “15 Ekim’de Menbiç bölgesinden teröristler tarafından yapılan havan ve topçu ateşi neticesinde 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 8 kahraman silah arkadaşımız da yaralandı.”
Kılıçdaroğlu: “Yeri geldi celallendiler, ‘Ey Trump’ diye bağırdılar; Trump bir ayağa kalktı, gittiler papazı teslim ettiler.”
Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriye hükümet güçleri, Menbiç ve yakınındaki yerleşim birimlerinin tamamında kontrolü sağladı” denildi. Açıklamada Rus askerlerin TSK ile Suriye ordusu arasında devriye faaliyetleri yürüttüğü bildirildi.
Reuters ajansı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Koalisyon güçlerinin Menbiç’ten çıktığını duyurdu.
5 yıldır boşanmak istediği hâlde boşanamayan Meryem Karalök, duruşma esnasında sözlü tacizde bulunan boşanma aşamasındaki eşine çantayla vurduğu için “erkeklik gururunu zedeleme’’ suçundan cezaevine gönderildi. Mor Dayanışma, Twitter’da #MeryemiSerbestBırakın hastagi açtı.
Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi, Tunceli’deki Munzur Vadisi Milli Parkı üzerinde yapımı planlanan Kaletepe Hidroelektrik Santrali (HES) projesini iptal etti.
Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Market, glutensiz gıda paketi içerisinde 6 kiloluk glutensiz un, 3 paket glutensiz makarna ve 1 paket irmik hediye ederek, çölyak hastalarına destek olmaya devam ediyor.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’daki seçim vaatlerinden biri olan ücretsiz süt projesini hayata geçirdi. İmamoğlu projeyi “Çünkü süt her çocuğun hakkı” cümlesi ile duyurdu.
Milli Savunma Bakanlığı, Menbiç bölgesinden yapılan havan ve topçu ateşinde yaralanan askerlerden birinin kurtarılamadığını duyurdu. Bugün hayatını kaybeden asker sayısı ikiye yükselmiş oldu.
HDP İzmir İl Örgütü’nün, 17 Ekim’de “Demokrasi İçin Buluşuyoruz” şiarıyla Gündoğdu Meydanı’nda düzenleyeceği halk buluşması İzmir Valiliği tarafından yasaklandı.
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’nı yerinden takip eden serbest gazeteci Altan Sancar’ın akreditasyonu iptal edildi. Sancar, sınırda akredite olmadan çalışamayacağı için bölgeden ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.
İngiliz Başbakan Boris Johnson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin Suriye’nim kuzeyine yönelik başlattığı operasyon hakkında endişe duyduklarını ve Suriye’deki operasyonlarını sona erdirmesi gerektiği açıklamasında bulundu.
ÇHD davasında 6 avukatın cezası kesinleşti. ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosundan avukatların toplam 159 yıldan fazla ceza aldığı davada İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi kararını açıkladı. İstinaf mahkemesi, tüm itirazların esastan reddine hükmetti.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski HDP Urfa milletvekili Osman Baydemir hakkında, İngiltere’de Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü harekata ilişkin olarak yaptığı konuşması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
19 yaşındaki kızına işkence yaptığı iddiasıyla tutuklanan baba hakkında iddianame düzenlendi. Baba Muzaffer A. hakkında “alt soya karşı kasten yaralama” suçundan ceza istenirken, Tuğba A. hakkında ise “üst soya karşı kasten yaralama suçu”ndan iddianame düzenlendi.
Adana’da 17 yıldır şiddet gören ve 5 yıldır boşanmaya çalıştığı Cerrah Karalök’e mahkemede çanta fırlattığı için “Erkeklik gururunu zedeleme” suçlamasıyla 3000 TL para cezasına çarptırılan Meryem Karalök, para cezasını ödemediği için hapishaneye gönderiliyor.
Şule Çet davasının 4’üncü duruşması yarın görülecek

  • “Bilirkişi raporunu hazırlayanlar uzman değil”
  • “Sonunda ağırlaştırılmış müebbet var, sanıklardan her şeyi bekliyorum”
  • “Şule makam odasından atılmış olabilir”

HDP Merkez Yürütme Kurulu, bu sabah gerçekleşen gözaltılar ve operasyonlara dair yazılı açıklama yaptı: “Gözaltı ve tutuklamalarla yaratılan baskı ortamı, ekonomik krizi, uluslararası camiadan gelen siyasi, askeri ve ekonomik yaptırımları örtme çabası taşıyor.”
Türkiye’ye silah satışını askıya alan ülkelere İspanya da katıldı. İspanya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “İspanya, Avrupa Birliği partnerleriyle koordinasyon içinde, Suriye’deki operasyonda kullanılabilecek askeri malzemelerin ihracatı için yeni lisans vermeyecek” dedi.
Yargıtay, tutuklu HDP Muş eski Milletvekili Burcu Çelik Özkan için tahliye kararı verdi. Burcu Çelik Özkan, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla Muş 1. A ğır Ceza Mahkemesi tarafından 2017 yılında tutuklanmıştı.
Kayyum atamalarına karşı İstanbul’da eylem düzenleyen HDP’ye polis müdahale etti. Esenyurt Meydanı’nda yapılmak istenen açıklamaya polisin müdahalesi sonrası konuşan Eş Genel Başkan Sezai Temelli, “Korkuyorlar çünkü iktidardan gidiyorlar” dedi.
AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği öne sürülen Nadira Kadirova’nın ardından, evin bir diğer çalışanı, bakıcı Khılola Onarboeva’nın da kaçak olarak çalıştırıldığı ortaya çıktı.
HDP’den Metin Feyzioğlu hakkında suç duyurusu: HDP, “Silahlı güçler sivilleri kalkan yapıyorsa devlet sivillerin hayatını korumak zorunda değil” diyen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu için suç duyurusunda bulundu. HDP, Feyzioğlu’nu TBB’ye de şikayet etti.
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin, Britanya, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya’nın istemi ile Suriye’deki son gelişmeleri görüşmek üzere yarın(çarşamba) toplanacağı bildirildi.
Rusya: Menbic’in kontrolü Suriye ordusunda. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbic’in tamamında kontrolü ele geçirdiğini duyurdu ve Rus askeri polisinin, Suriye ile Türk ordusu arasındaki temas hattında devriye gezdiğini ifade etti.
Cihan Yaşar(@cihanyasar72)’ın, Twitter hesabı üzerinden kendisi hakkında ‘terör örgütü üyesi’ olduğu iddiasında bulunan Burhan Kuzu hakkında yaptığı suç duyurusu sonuçlandı. Savcılık, Kuzu’nun ifade özgürlüğünü kullandığını belirterek soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.
Cihan Yaşar, Burhan Kuzu’nun sözlerinin “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesine tepki gösterdi: “Bize yapılınca İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ, halk yapınca TUTUKLA! Kanunlar mevkiye, şahsa özel mi işleniyor? İtiraz edeceğiz ve sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz!”
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hastanesi’nde eşiyle Kürtçe konuştuğu için 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı’ya, başka bir hasta yakını tarafından saldırıda bulunuldu. Saldırgan “Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti” diyerek Yaşlı’ya soda şişesi fırlattı.
Trump duyurdu: Mike Pence ve Mike Pompeo Türkiye’ye geliyor. Donald Trump, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Suriye Demokratik Güçleri ve Türkiye arasında ateşkes sağlanması misyonuyla yarın Türkiye’ye göndereceğini söyledi.