12 Temmuz 2020, Pazar

Günden Kalan | Türkiye’nin yoksulluk tablosu: Yeşil kartlı sayısı 8.6 milyon

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, bu yılın ilk 6 aylık döneminde, aylık geliri 852 liranın altına düştüğü için devletin sosyal güvenlik primi desteğine muhtaç hale gelen kişi sayısı 366 bin kişi artarak, 8 milyon 628 bin kişiye ulaştı.

19 yıl 7 ay çalıştığı NTV’den ayrılan Oğuz Haksever’in Haber Global ile anlaştığı öğrenildi. Erdoğan’ın “Yassıada demiyorum, yaslı ada diyorum” ifadelerinin ardından mikrofonu açık kalan Haksever’in “Neresi yaslı ada be. Canına okumuşsun” dediği duyulmuştu.

İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü bağlantı yolu üzerinde yapılan denetimde, yetkisi bulunmadığı halde çakar kullanan araçlara idari para cezası uygulandı. Araçlar arasında İzmir Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in aracı ile Nijerya fahri konsolos aracı da bulunuyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde sığınmacıları taşıyan kamyonetin devrilmesi sonucu ölü ve yaralılar olduğu öğrenildi.

Fas’ta evlilik dışı cinsel ilişki ve “yasa dışı” kürtajı cezaya tabi tutan 490 sayılı yasaya karşı yüzlerce kadın, kanunu protesto ederek “Biz Fas vatandaşları, yasa dışı olduğumuzu ilan ediyoruz” başlıklı manifesto yayınladı.

Türkiye’nin “Sanat Güneşi” olarak anılan sanatçı , ölümünün 23. yılında anılıyor.

İstanbul’da hissedilen depremin merkezinin İstanbul’un Büyükçekmece ilçesi ile Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi arasında olduğu ve büyüklüğünün 4,7 olduğu açıklandı.

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi ortalama 78,3 yıl olarak hesaplandı. Bu süre, erkeklerde 75,6, kadınlarda 81 yıl olarak belirlendi.

Ankara Keçiören Belediyesi’nde AKP’li yeni başkan, AKP’li eski başkanın işe aldığı 60 kişinin işine son verdi. İşten çıkarılanların yerine ise 159 yeni personel alındı.

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı; bu ülkede yıllarca siyasette ve özel sektörde hizmet vermiş vatansever olarak her zaman olduğu gibi milletimin hizmetkarı, devletimin oradaki bayraktarı olmak için elimden geleni yapacağım” dedi.

Ekrem İmamoğlu’na seçim sürecinde 50 lira bağış yaptığı ve iktidarı eleştirdiği için İBB’deki işine son verilen Nuri Başkapan, işine döndü.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, düzenlediği basın toplantısında görevinden istifa ettiğini açıkladı.

ODTÜ Mezunları Derneği’nde çalışan işçiler ödenmeyen maaşları ve alamadıkları hakları nedeniyle bugün iş bıraktılar.

ODTÜ Mezunları Derneği çalışanı Gamzegül Aykanat, maaşlarının geç yatması, parça parça ödenmesi ve Temmuz ayı zamlarının maaşlarına yansıtılmaması nedeniyle iş bırakma eylemi yaptıklarını söyledi.

İngiltere’da Yüksek Mahkeme, parlamentonun askıya alınması konusundaki davada kararını açıkladı ve Johnson’ın hukuka aykırı davrandığını duyurdu.

Tokat’ta, bir konut inşaatının kanalizasyon hattı çalışması sırasında dengesini kaybedip sulama kanalına düşen Hasan Saksı (42) yaşamını yitirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, iklim krizinin önüne geçebilmek için yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü belirterek, “Ancak hükümet, bankalar ve finans kuruluşları da yerel yönetimlerin çabalarına destek olmak için elini taşın altına koymalı” ifadesini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği, “’ın açıkladığı bilgiler gizli bilgi değildir; topluma açıklanması zorunlu bilgilerdir” açıklaması yaptı ve Şık’ın 26 Eylül’de görülecek davasına destek çağrısında bulundu.

15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında askeri öğrenci olan ve müebbet hapis cezası alan 259 askeri öğrenciden bazılarının aileleri, ‘Harbiyeli Anneleri’ adıyla her hafta Ankara’da Sakarya Caddesi’nde eylem düzenlemeye karar verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Atılım Üniversitesi’nde düzenlenen “2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni”ne katıldı. Yavaş, açılış konuşmasında Ankara’nın sorunlarını üniversiteler ile birlikte çözeceklerini söyledi.

Şule Çet’in ailesinin avukatları, olay yeri keşif raporuna itiraz etti. Keşif raporu Çet’in pencereden atlaması veya atılması durumunda da bedeni, çorap ve ayakkabılarının olay yerinde tespit edilen pozisyonu alabileceği yönündeydi.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) bir laboratuvar veri tabanındaki “çelişkiler” nedeniyle, Rusya’nın tüm büyük spor organizasyonlarından men edilebileceği uyarısında bulundu.

FIFA kokartlı kadın hakem Melis Özçiğdem’in, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde Almanya’nın Wolfsburg ile Kosova’nın Mitroviça takımları arasında yapılacak son 32 turu maçını yöneteceği açıklandı.

9 aylıkken yüzü yanan ve 15 yılda 80 ameliyat geçiren Firdevs Tatar’a, Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yaklaşık 5 saat süren bir ameliyatla vücudundan doku nakli yapıldı. Tatar’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

HDP önünde beklerken çocuklarının ölüm haberini alan Gürtürk ailesi, cenazeyi alıp Muş’ta toprağa verdi. Ancak törene yakın akrabaları dışında kimsenin katılmasına ve taziye evinde taziyelerin kabul edilmesine izin verilmedi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’a Fatih Terim’e yönelik sözleri yüzünden 30 gün hak mahrumiyeti ve 20 bin lira para cezası verildi.

YÖK’ün 25 Temmuz’da aldığı yurt dışından öğrenci kabul kontenjanına ilişkin karar nedeniyle, öncesinde kazandığı açıklanan İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne kaydı yapılmayan Sena Özenler ‘den @_emreturk_‘e konuştu.

Barış akademisyenlerine destek amacıyla kendini savcılığa ihbar eden RSF Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davadan beraat etti. Önderoğlu, “Bu beraatlere sevinmek yanıltıcı olur. Bir çiçekle bahar gelmez” dedi.

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde, 16 sokak köpeğini, zehirleyerek öldürdükleri iddia edilen 3 tutuksuz sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme, adli kontrol ile serbest bırakılan 3 sanığın haftada 1 gün olan ‘imza’ şartını 3 güne çıkardı.

74’üncü Birleşmiş Milletler(BM) Genel Kurulu’nda konuşan ABD Başkanı Donald Trump’tan göçmenlere: “Ben Başkan olduğum müddetçe asla ABD’ye giremeyeceksiniz!”

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesindeki tarım arazisinde, yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda ve yer yer 5 metre derinliğinde oluşan yarık, köylüleri tedirgin etti.

Karar hakkında karşı oy kullandığını açıklayan Faruk Bildirici, “Uzman raporunda ihlalin konusu olarak eşcinsel ilişkinin konu edilmesi yazılması ve bu gerekçeyle ceza verilmesi ayrımcılıktır. Eşcinselliğin konu edilmesi başlı başına ihlal konusu olamaz” dedi.

MESS sözleşmesi kapsamında olan ve Türk Metal’in örgütlü olduğu BMC’de yaklaşık 15 işçi işten çıkarıldı. İzmir’de bulunan ve Ethem Sancak ile Katar’ın ortak olduğu fabrikada, işten atmaların devam edeceği söylentileri nedeniyle işçiler tedirginlik içerisinde.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Tunceli İl Başkanlığı’na Mesut Çoşkun başkanlığında 7 kişilik kayyum heyetinin atandığını bildirdi.

İstanbul’da dün başlayan Dünya Süt Zirvesi’ne karşı hayvan hakları savunucularından açıklama: “Dünya Sömürü Zirvesi”
Yapay dölleme adı ile tecavüz, süte el koymak için makine muamelesi ve tabii köleleştirme… Hayvansal ürün tüketiyorsanız, bunları desteklemiş oluyorsunuz.”

Öğrencisi tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar’dan cuma günü görülecek dava öncesi çağrı: “Canavarca bu hayattan koparılan kızı için adalet arayan bir babayım ben. Herkesi etiketiyle paylaşım yapmaya davet ediyorum.”

TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, Ziya Ataman’a verilen hapis cezasına tepki gösterdi ve “Ataman’ın hakkında hüküm varsa, hüküm nihai olarak kesinleşecekse o zamana kadar tutuksuz yargılanmalıydı. Ancak bu yargılama düzmece delillerle değil somut delillerle olmalıydı” dedi.

Kocaeli’de 236 kişinin 5 yıldır yargılandığı Gezi eylemleri davasında sanıklara ceza yağması üzerine yapılan basın açıklamasında “Gezi’nin yargılanıp cezalandırılması bizleri bu mücadeleden alıkoyamaz. Biliyoruz ki karanlık gidecek, Gezi kalacak” denildi.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek Özel programında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “2023’te sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilme şansı yok. 25 yıl aktif politika yapmış biri olarak bunu söylüyorum.”

Adana Şehir Hastanesi’nde “sıra gecesi” keyfi: Bugün öğle yemeği vaktinde, Urfa Sıra Gecesi Ekibi’nin hastaneye davet edildiği ortaya çıktı. Adana Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası konuya dair basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.

Son Haberler

SGK’ya göre salgın bitmiş: Özel hastanelere verilen salgın bakım hizmeti sonlandırıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel hastanelere verdiği salgın bakım ödeneğini sonlandırdığını bildirdi. Özel hastane fiyatları salgın öncesi döneme döndü. Özel hastanelere yönelik salgın bakım hizmeti...

Meteoroloji’den dört ile sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji tarafından Doğu Karadeniz'de Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin için sağanak uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin için sağanak uyarısında bulundu. SEL...

Ebu Hanzala: Devlet Suruç, Ankara ve Diyarbakır patlamalarını üzerimize yıktı

IŞİD'in Türkiye temsilcisi olarak bilinen ama bunu her fırsatta reddeden Ebu Hanzala lakaplı Halis Bayancuk, "Devlet, Diyarbakır, Ankara ve Suruç patlamalarını üzerimize yıktı" dedi. Ebu...

İBB’nin yurtdışından aldığı krediye el koyuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önceki dönem borçları nedeniyle bankadaki 565 milyon TL'ye haciz koyuldu. Bu para, yarım kalan metro projelerini tamalamak için yurtdışından kredi olarak...

Çok Okunanlar

Ebu Hanzala: Devlet Suruç, Ankara ve Diyarbakır patlamalarını üzerimize yıktı

IŞİD'in Türkiye temsilcisi olarak bilinen ama bunu her fırsatta reddeden Ebu Hanzala lakaplı Halis Bayancuk, "Devlet, Diyarbakır, Ankara ve...

Erdoğan’ın 2019’da “Ayasofya’yı cami yapın” talebine yanıtı: “Ben bu oyuna gelmem”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019 tarihinde katıldığı bir yayında Ayasofya'nın açılmasına yönelik taleplere, "Onun bizim için faturası çok daha ağırdır. Ben...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Şanlıurfa AKP Gençlik Kolları Başkanı jakuzide fakirleri aşağıladı

AKP Şanlıurfa Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Salih Saraç, jakuzideyken çektiği bir videoda, "Lan fakirler beni rahatsız etmeyin" ifadelerini kullandı. AKP...

İBB’nin yurtdışından aldığı krediye el koyuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önceki dönem borçları nedeniyle bankadaki 565 milyon TL'ye haciz koyuldu. Bu para, yarım kalan metro projelerini...

Gözden Kaçmasın