AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanmasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek veren Hacettepe öğrencileri Beytepe Kampüsü Yemekhane önünde eylem düzenledi.

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanmasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine bir destek de Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinden geldi. Hacettepe öğrencileri yarın, Beytepe Kampüsü Yemekhane önünde Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek vermek için bir araya geldi. “Kayyum rektör istemiyoruz, Hacettepe Öğrencileri Boğaziçi’nin yanında” pankartını kullanan öürenciler, burada basın açıklaması düzenledi.

“MESAFELERİN ÖTESİNDE EL ELEYİZ”

Açıklamada, “Yarınlarımızın bugünümüzden daha güzel olacağına, yeni gelen günlerin demokrasiye, seçim özgürlüğüne ve aydınlığa daha elverişli olacağına yönelik inancımızı diri tutuyoruz. Bu günleri, bize öğrenci dayanışmasının getireceğinin farkındayız. Bu nedenle, mesafelerin ötesinde el eleyiz. Geleceği teslim alacak aydın ve parlak zihinlerin özgür seçim istenci yüzünden yargılanmalarını, göz altına alınmalarını hukuk ve adalet dışı buluyoruz” ifadeleri kullandı.
Basın açıklamasının tamamı şu şekilde:
“Üniversite rektörlerinin kurum içinden ve seçim ile belirlenmesi 2016 yılından itibaren
kaldırıldı. Üniversite bileşenlerinin temsiliyetinin yok sayıldığı bu düzenleme ile birlikte
üniversitelerde öğrenciler siyasi bir kuşatma ile karşı karşıya kaldılar. Geçtiğimiz günlerde
Boğaziçi’ne atanan Melih Bulu ile beraber dört üniversitemize daha kayyum atandı. Kayyum
olarak atanan Melih Bulu yıllarca iktidarın çeşitli kademlerinde görev almış ve neticesinde
siyasetten bağımsız tutulması gereken akademi yönetiminde üstten atamayla kendisine yer
edinmiştir. Bu hamle süregelen antidemokratik tutumun vardığı noktayı tüm akademi
mensuplarının ve öğrencilerin gözleri önüne sermektedir.
Bu demokrasi karşıtı tutumların bir örneği olarak, Hacettepe Üniversitesine atanan son rektör, eski YÖK denetleme kurulu üyesi Mehmet Cahit Güran da tıpkı Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşandığı gibi, bir gün içerisinde öğrencilerin haberi dahi olmaksızın üniversite yönetimimizin başına geçirilmiştir. Öğrenciler, kendi üniversitesinin rektörünün kim olacağını, Boğaziçi Üniversitesi ile benzer kaderi paylaşarak, atamadan sonra ansızın öğrenmiştir ve bu olayların ışığında üç yıldır ÖTK seçimleri ertelenmiş, öğrencilerin kendilerini temsil edeceği ve söz sahibi olabileceği alanlar daraltılmıştır. Topluluklar vesilesiyle bir araya gelmek ve aynı alanlarda hareket etmek isteyen öğrencilerin önüne idari setler çekilmiştir.
Hacettepe Üniversitesi ve onun gibi birçok üniversitede gördüğümüz üzere karar almada ve
uygulamada öğrencilerin ve üniversite bileşenlerinin saf dışı bırakılması, yaşam alanımız olan üniversitenin bilim üreten yerler olmasının önüne geçiyor. Hacettepe Üniversitesi öğrencileri olarak, üniversitenin vazgeçilmez ve kurucu parçaları olduğumuzu hatırlatıyoruz. Rektörlerin üniversitelere atanarak değil, akademisyenlerin, öğrencilerin ve üniversite emekçilerinin seçimi doğrultusunda yönetime geçebilmesini talep ediyoruz.
Boğaziçi öğrencilerinin ve tüm bileşenlerinin kayyum rektöre karşı mücadelesi ve bağımsız
seçim talebi tüm üniversite öğrencileri için bir deneyimdir, isteklerinin bir parçasıdır. Bu
minvalde dört yüz elli kilometre ötemizde bulunan Boğaziçili arkadaşlarımızın hak arayışına
doğru attıkları adımları yanı başımızda hissediyor ve Ankara’dan İstanbul’a, yanlarında
olduğumuzu, direnişimizin ve amacımızın bir olduğunu bildiriyoruz. Yarınlarımızın
bugünümüzden daha güzel olacağına, yeni gelen günlerin demokrasiye, seçim özgürlüğüne ve aydınlığa daha elverişli olacağına yönelik inancımızı diri tutuyoruz. Bu günleri, bize öğrenci dayanışmasının getireceğinin farkındayız. Bu nedenle, mesafelerin ötesinde el eleyiz. Geleceği teslim alacak aydın ve parlak zihinlerin özgür seçim istenci yüzünden
yargılanmalarını, göz altına alınmalarını hukuk ve adalet dışı buluyoruz. Taleplerimizi son kez dile getiriyoruz: rektörlerin atama usulü ile değil seçim ile yönetime gelmesini, bu usul ile yapılan atamaların geri alınmasını talep ediyoruz. Kayyum rektöre karşı özerk ve demokratik üniversite talebini dile getiren Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yanındayız!”