5 Temmuz 2020, Pazar

HDP’den koronavirüse karşı çözüm önerileri: Süreç şeffaf yürütülmelidir

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler her geçen gün sertleşirken Sağlık Bakanlığı da her akşam koronavirüse ilişkin yaşananlar twitter hesabından paylaşıyor. Birçok siyasi parti ve sağlık örgütü ise Sağlık Bakanlığı’nın önlemler çerçeveside yapılan çalışmalarda çok fazla ortaklaşmadığı yönünde görüş bildiriyor.

TTB ve SES’ten sonra HDP’den de bu yönde eleştiriler geldi. HDP, AKP’nin ve sağlık bakanlığının koronavirüsü geriletme konusunda ortak bir mücadele ağı öremediğini belirtti.

HDP Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu, AKP’nin koronavirüs salgınını geriletme konusunda toplumun tüm örgütlü güçleriyle ortak bir mücadele öremediğine dikkat çekerek, yaşanan sorunlarla ilgili çözüm önerilerini açıkladı.

“TANI TESTLERİ KONUSUNDA GECİKMELER YAŞANDI”

Sağlık Bakanlığı ve AKP’nin koronavirüsle mücadele konusunda etkili politikalar üretip hızlı ve yeterli önlemler alamadığı belirtilen açıklamada, “Tanı testlerinin temini ve yaygınlaştırılması konusunda gecikmeler yaşandı. Koronavirüsü geriletme konusunda toplumun tüm örgütlü güçleriyle birlikte ortak bir mücadele öremedi. Son 18 yıldır izlediği ayrımcı politikaları, herkesi ilgilendiren bu mücadele içinde de sürdürdü. Başta yaşlıların ve hastaların, genel olarak tüm yurttaşların evde kalması gerekiyor, ne var ki, evde kalmak sağlık sorunları ile karşılaşılmayacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle herkes için yoğun bakım üniteleri, solunum cihazları, çeşitli tıbbi cihazlarla donatılmış hastanelere gereksinme bulunuyor. Belediyelerin kentlerindeki yaşlı ve hastaları belirleyerek gıda ve temizlik malzemesi sağlaması için gerekli önlemleri alması gerekiyor” denildi.

“GECE YARISI ATILAN TWEETLERLE MÜCADELE OLMAZ”

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu, Covid-19 ile ilgili önerilerini şöyle sıraladı:

“* TBMM’de grubu bulunan siyasal partilerin içinde yer aldığı Sağlık Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, geç kalınmış da olsa acilen toplanmalıdır. Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Diş Hekimleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası ve benzeri gibi sağlık alanındaki tüm örgütler ve kuruluşlar ile koordineli bir şekilde Koronavirüse karşı mücadele konusunda aktif rol almalıdır.

* Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadele politikasını (gece yarısı atılan twitlerle değil) kapsamlı bir çalışma olarak şeffaf biçimde kamuoyuyla paylaşmalıdır.

* Siyasal iktidar, krizle mücadele politikası ile uyumlu olarak merkezi hükümet bütçesinden sağlığa ayırdığı payı ivedilikte artırmalıdır.

* Hastanelerde ‘kamu ve özel ayrımı kaldırılmıştır’ ibaresi ile hastane, yatak, tesis, tıbbi malzemelerin ortak kullanımı sağlanmaya çalışılsa da bu yeterli değildir. Bu salgın bizlere sağlık hizmetinin kamusal bir hizmet olması gerektiğini bir kez daha hatırlatmıştır. Sağlık hakkı için İspanya’da olduğu gibi sağlık emekçilerinin karar sürecine katılımını sağlayacak biçimde hastanelerin kamulaştırılması adımları atılmalıdır.

* Şehir hastanelerinin hizmete girmesi gerekçesiyle kapatılan tüm devlet hastaneleri yeniden açılmalıdır. Bu kurumlar salgınla mücadelede tam olarak donatılmış ‘pandemi hastaneleri’ olarak kullanılmalıdır. Bu hastaneler, diğer hastanelerden farklı olarak salgınla mücadelede yaygın test yapan, sonuçları kaydeden, şüpheli ve olası vakaları izleyen, salgın konusunda nitelikli sağlık hizmeti üreten hastaneler olarak planlanmalıdır.

* Bilim Kurulu’nun yanı sıra günlerdir yurttaşlarımızca özverili çalışmaları nedeniyle ‘alkışlanan’ sağlık emekçilerinin meslek örgütü olan Türk Tabipleri Birliği ile Sağlık Bakanlığı ve hükümet acilen görüşmeli ve TTB’nin ifade ettiği öneri ve talepleri dikkate almalıdır. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’na Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği ve Diş Hekimleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası gibi tüm sağlık örgütlerinin temsilcileri katılmalıdır.

* Sağlık sisteminde önümüzdeki süreçte yoğun bakım ünitelerine çok ihtiyaç olacağı sağlık otoriteleri tarafından öngörülmektedir. Buradan hareketle, yoğun bakım üniteleri hızla düzenlenmeli, eksikler giderilmeli, yatak sayıları çoğaltılmalı, solunum cihazları sayısı artırılmalıdır.

* Karantina ve izolasyon tek başlarına yeterli birer mücadele aracı değildir, bu önlemlerle birlikte halkın bilgilendirilmesi, kamu otoritelerine olan güvenin sağlanması, temel insani ihtiyaçların sağlanması ve gerekli tedavi yöntemlerinin de hızlıca uygulanması sağlanmalıdır.

* Koronavirüs tanı testine erişim kolaylaştırılmalı ve tanı süreci yaygınlaştırılmalıdır. Sağlık hizmetlerinin sunumu ücretsiz olmalıdır.

* Sağlık hakkının gereği gibi yerine getirilebilmesi için tüm hastanelerde çok dilli sağlık hizmeti ilkesi esas alınmalıdır.

* Kanun Hükmünde Kararnamelerin ek listelerine konularak haksız biçimde işlerinden atılan ya da güvenlik soruşturması adı altında keyfi süreçlerle görevlerine başlatılmayan sağlık emekçileri bir an önce göreve döndürülmeli, yasal düzenlemeler hemen yapılmalıdır. Finansman sağlandığında birçok tıbbi araç ve malzeme ivedilikle temin edilebilir, ancak nitelikli sağlık emek gücü hızla yetiştirilemez.

* Tüm sağlık personeli için gerekli koruyucu ekipmanlar (maske, eldiven, üstlük, siper vb.) ile temizlik ve hijyen malzemeleri yeterli miktarda (ücretsiz) sağlanmalıdır. Sağlık hizmeti sunumunda çalışanların sağlık durumu, yaşı, gebelik gibi özgül ihtiyaçları, dinlenme hakkı ve ev sorumlulukları gözetilmelidir. Unutulmamalıdır ki, sağlık emekçilerinin sağlığı hepimizin sağlığıdır.

* Normal koşullarda bile unutulan gruplar içerisinde tanımlanan cezaevlerindeki mahpuslara yönelik sağlık, hijyen ve temizlik koşulları hızla düzenlenmelidir. Cezaevlerinin hem orada yaşayanların sağlığı hem de salgının yayılmasında son derece riskli mekânlar olduğu unutulmamalıdır.”

Son Haberler

Demet Akalın’dan Erdoğan’a: “Keşke herkes Reis’le 5 dakika geçirebilse”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen İstanbul Yeditepe Konseri'nde sahne alan Demet Akalın, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için, "Keşke herkes Reis'le 5 dakika...

Havai fişek fabrikasındaki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı yükseliyor

Sakarya’da bulunan Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen patlama sonucunda hayatını kaybeden işçilerin sayısı 6'ya yükseldi. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım havai fişek fabrikasındaki patlamayla...

Her patlama sonrası isim değiştiren fabrika, 2014 yılındaki ölen işçinin ailesine para teklif etmiş

Sakarya’da bulunan Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen patlama sonrasında, fabrikada önceki yıllarda da 6 işçinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı. 2014 yılında meydana gelen...

Konya’da geri dönüşüm deposu ve palet atölyesinde yangın

Konya'da sanayi sitesindeki geri dönüşüm deposunda çıkan yangın yandaki palet atölyesine sıçradı. Dumandan etkilenen 4 kişiye ambulansta sağlık görevlileri müdahale etti. Merkez Karatay ilçesinde bulunan...

Çok Okunanlar

Milli Piyango’da 20 gün arayla iki kere ikramiye kazanan talihli sırrını açıkladı

Milli Piyango'da 20 gün arayla aynı sayılarla iki kere ikramiye kazanan talihlinin sırrı ortaya çıktı. Talihli 23 yıldır hep...

Dünyanın en yaşlı kedisi Rubble hayatını kaybetti

İngiltere’de yaşayan ve "dünyanın en yaşlı kedisi" ünvanına sahip Rubble’ın Nisan'da hayatını kaybettiği aktarıldı. İngiltere’nin Exeter kentinde sahibiyle birlikte yaşayan...

Büyük ikramiye talihlisi: Son 5 liram kalmıştı, 61 milyonu 61 lira sandım

Antalya'da 3 yıl önce kendisine yılbaşı Milli Piyango büyük ikramiyesi ilaç firmasında kurye olarak çalışan Murat Tokmak, ilk defa...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Ardıç ‘Z kuşağı’nı hedef aldı: “İçlerinde mal ergen tabir edilenlerin oranı yüksek”

Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç, bugünkü yazısında, son dönemde seçimlerin kaderini değiştireceği düşünülen "Z kuşağı"nı hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın...

Gözden Kaçmasın