GÜNDEM YEREL GÜNDEM

HDP’den kreş açıklaması: Belediyelerimiz ve kurumlarımızın yanındayız

HDP’nin Diyarbakır il eş başkanları, milletvekilleri ve ilçe belediye eş başkanları Kayapınar Belediyesi önünde yaptıkları açıklamada “Bütün kurumlar Amed halkınındır hiç kimse seçimden sonra olduğu gibi bizi orada çalıştırmayacağını söylemesin” dedi.

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’nde kayyum döneminde Belediye’ye ait 20 kurum Valilik, Kayapınar Kaymakamlığı ve bağlı kamu kurumlarına devredildi. Kayapınar Belediyesi’nin HDP’nin yeni eş başkanlarının kazanması ile birlikte bu kurumların bir çoğunun devredilmesi belediye meclis kararı ile iptal edildi. Kayapınar Belediyesi’ne ait çocuk kreşi ise kayyum döneminde müftülüğe devredildi.

Kayapınar Belediye Meclisi’nin bu kararları iptal etmesine rağmen dün çocuk kreşi boşaltılmak istendi ve içindeki eşyalar müftülüğe götürülmek istendi. Bunun üzerine aileler ve belediye çalışanları ile HDP’li yetkililer ile polisler arasında gerginlik yaşandı.

HDP’nin Diyarbakır il eş başkanları Zeyyat Ceylan, Hülya Alökmen Uyanık, HDP’li milletvekilleri ve HDP’nin kazandığı ilçe belediye eş başkanları Kayapınar Belediyesi önünde açıklama yaptı. Burada konuşan HDP il eş başkanı Hülya Alökmen Uyanık, HDP olarak kazandıkları belediyelerin yanında olacaklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Siz 2016’da halkın iradesini yok sayarak kurumlarımıza kayyum atadınız. Bir şekilde talan yöntemiyle yönettiniz bugüne getirdiniz. 31 Mart’a halk size gereken cevabı verdi artık bu koltuklarda Amed halkının iradesi var. Yaptığınız yolsuzlukların yanınıza kar kalmayacağını siz biliyordunuz biz bunu ifade etmiştik. Ne yaptı belediyemiz hukuksuzca bir şekilde başka kurumlara devredilen taşınmazlara ilişkin kararları meclis kararı ile iptal etti. Dün yaşanan neydi aslında kreş tüm kentin ihtiyacı olan bir yer. Kreşte bir şekilde eğitim gören çocuklar var. Belediyemizin zaten iptal ettiği bir yasal süreç mevcutken çocukların gözü önünde hiç kamuoyu ne diyecek demeden orada haksız bir şekilde eski kayyum olan Kaymamak tarafından yürürlüğe koymuştur. Orada hem Kayapınar halkı hem de aileler gerekli tepkiyi ortaya koymuştur. Bütün kurumlar Amed halkınındır hiç kimse seçimden sonra olduğu gibi bizi orada çalıştırmayacağını söylemesin.”

Uyanık, “Biz Amed il örgütü vekillerimiz ve halk olarak belediyelerimizin kurumlarımızın arkasındayız. Her türlü çalışmasında çabasında da yanında olmaya devam edeceğiz. Bunu herkesin de böyle bilmesini istiyoruz” diye konuştu.