Milletvekilliği düşürülen HDP’li Leyla Güven, Diyarbakır’da yargılandığı davada 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Milletvekilliği düşürülen HDP’li Leyla Güven, Diyarbakır’da yargılandığı davada 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Güven hakkında ayrıca tutuklanma kararı da verildi.
Gazete Karınca’da yer alan habere göre, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in, birleştirilmiş iddianamelerden oluşan ve 18 ayrı suçlamadan yargılandığı davanın karar duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

DURUŞMAYA LEYLA GÜVEN KATILMADI

“Örgüt kurma ve yönetmek”, “örgüt üyesi olmak”, “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak”, “kanuna aykırı yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamalarıyla birleştirilen iddianamelerden oluşan davanın duruşmasına Güven katılmadı. Duruşmada Güven’in avukatları Serdar Çelebi ve Cemile Turhallı Balsak hazır bulundu. Savcı geçtiğimiz duruşmada sunduğu mütalaasını tekrarladı.

“ÖRGÜT KURMA VE YÖNETMEK” SUÇLAMASI

Mütalaada, Güven’in “Örgüt kurma ve yönetmek”, “örgüt üyesi olmak”, “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak”, “kanuna aykırı yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddialarıyla cezalandırılması talep edildi.

22 YIL 3 AY HAPİS

Yapılan savunmaların ardından duruşma verilen kısa aranın ardından devam etti. Mahkeme heyeti, Güven’e 22 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, hüküm ile birlikte Güven hakkında tutuklanma kararı da verdi.