Diyarbakır’ın Bağlar Belediyesi’nde, Belediye Başkan Yardımcılığı’na AKP’li isim getirilmek istenince, HDP grubu maaşını günlük çay, simit ve yol üzerinden hesaplayarak 160 TL olmasına karar verdi. YSK tarafından atanan AKP’li başkanın işe aldığı ve 10 gündür işe gelmeyen kişi HDP’lilerin itirazı ile çıkarıldı.

Konuya ilişkin görüştüğümüz Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Zübeyde Zümrüt, “Meclisten aldığımız karar ile, başkan yardımcılığı için çay, simit ve yol parasını hesaplayarak, aylık 160 liralık ödeneği uygun bulduk. Bu yöndeki kararı da mecliste oy çokluğuyla aldık. Gönül belediyeciliği yaptıklarını söylüyorlarsa buyursunlar yapsınlar” dedi.
Sadece bu da değil, HDP’li belediye meclis üyeleri yaptıkları araştırmada Beyoğlu’nun işe aldığı ve 10 gündür işe gelmeyen kişiye de itiraz etti. Bu kişi de işten çıkarıldı.
31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır’ın Bağlar Belediyesi’ni yüzde 71 oy oranıyla kazanan HDP’li aday Zeyyat Ceylan’ın mazbatası YSK tarafından KHK’lı olduğu gerekçesiyle verilmemiş ve mazbata yüzde 25 oy alan AK Partili aday Hüseyin Beyoğlu’na verilmişti.
Belediye Meclisi çoğunluğunun HDP’de olduğu Bağlar Belediyesi’nde Haziran ayı Belediye Meclis toplantısında ilginç bir karar alındı. Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Belediye Başkan Yardımcılığı’na eski AK Parti Diyarbakır İl Başkanı ve şimdiki Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi olan Muhammed Akar’ı getirmek isteyince HDP’nin Belediye Meclis grubu tepki gösterdi.

AYLIK 160 TL MAAŞ

Geçtiğimiz günlerde yapılan meclis toplantısında Akar’ın Belediye Başkan Yardımcılığı ve alacağı ücretin belirlenmesi gündeme getirilerek meclis onayına sunuldu. HDP grubu, Akar’ın aylık maaşının 160 TL almasını kararlaştırdı ve oy çokluğu önerge kabul edildi.
Konuya ilişkin görüştüğümüz Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Zübeyde Zümrüt, 31 Mart’an itibaren çok ciddi hukuksuzluklarla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Belediye meclisinde çoğunluk bizde belediye başkanı göreve başlar başlamaz, memur kontenjanından kardeşi Haşim Mertoğlu’nu başkan yardımcısı yaptı. Meclisten ise, AK Parti’nin Diyarbakır eski İl Başkanı Muhammed Akar’ı başkan yardımcısı yaptı. Biz bu işi gönüllü yürütüyoruz. Meclisten aldığımız karar ile, başkan yardımcılığı için çay, simit ve yol parasını hesaplayarak, aylık 160 liralık ödeneği uygun bulduk. Bu yöndeki kararı da mecliste oy çokluğuyla aldık. Gönül belediyeciliği yaptıklarını söylüyorlarsa buyursunlar yapsınlar” dedi.

10 GÜNDÜR İŞE GELMEYEN KİŞİNİN İLİŞİĞİ KESİLDİ

Bağlar Belediyesi’nde YSK tarafından atanan AKP’li başkanın işe aldığı ve 10 gündür işe gelmeyen kişi HDP’lilerin itirazı ile çıkarıldı.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından KHK’li olduğu için mazbatası verilmeyen HDP’li Zeyyat Ceylan’ın yerine mazbata verilen Diyarbakır’ın Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’na ilişkin tartışmalar devam ediyor.
Beyoğlu’nun AKP’ye yakın çok sayıda kişiyi işe aldığı HDP’li belediye meclis üyeleri tarafından iddia edildi. Son olarak ise Beyoğlu’nun 18 Haziran’da temizlik bölümü için aldığı Y.O’nun 10 gün geçmesine rağmen işe gelmediği belirlendi.
HDP’li belediye meclis üyelerinin itirazları üzerine bu kişinin belediye ile ilişiği kesildi.