dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )
Diyarbakır ve Batman’ın ardından HDP Van il binasının basılarak açlık grevindeki 14 kişinin gözaltanı alınmasına tepki gösteren HDP Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, “Dünden beri il binalarımız kuşatma altına alınmıştır ve bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Bizleri kriminalize etmeye çalışan emniyet mensuplarını bir kez daha kınıyoruz” dedi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]D[/mks_dropcap]iyarbakır ve Batman’ın ardından HDP Van il binasına da sabah saatlerinde polisler tarafından operasyon yapıldı. Operasyonda Leyla Güven için açlık grevine giren 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltılara ilişkin HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ve HDP il yönetimi tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada gözaltılara tepki gösterildi. Açıklamaya HDP’lilerin yanı sıra Barış Anneleri, ve tutuklu hükümleri yakınları derneği de katıldı.
“HDP BİNALARI BABANIZIN ÇİFTLİĞİ GİBİ BASACAĞINIZ YERLER DEĞİL”
Açıklamayı yapan Bedia Özgökçe Ertan, “Onca kaosa karşı büyük bir özlemle barışa sahip çıkan Sayın Leyla Güven’in direnişini selamlıyoruz. Bu onurlu direnişe destek vermek amacıyla Van’da, Diyarbakır’da ve Batman’da açlık grevi başlatan kadınlara yönelik ağır müdahaleler olmuştur. Şunu söylemek gerekir; HDP, bu ülkede 6 milyondan fazla oy alan, halkların iradesidir, bu ülkede Parlamentonun 3. büyük partisidir. HDP binaları babanızın çiftliği gibi her defasında basacağınız ve kriminalize edeceğiniz yerler değildir. Dünden beri il binalarımız kuşatma altına alınmıştır ve bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Bizleri kriminalize etmeye çalışan emniyet mensuplarını bir kez daha kınıyoruz” dedi.
GÖZALTINDA AÇLIK GREVİNE DEVAM
Ertan “Açlık grevine giren 14 arkadaşımız şu anda gözaltında ve açlık grevine gözaltına devam ettiklerini açıkladı. Bu arkadaşlarımızın su dışında acil ihtiyaçları olan limon ve tuz ihtiyaçları engellenmektedir. Onların sağlığı bozulması halinde emniyet mensupları bundan sorumlu olacaktır” ifadelerini kullandı.