Hıdırellez anlamı ve ne zaman olduğu merak ediliyor. Hıdırellez hangi gün, bugün mü kutlanıyor? Hıdırellez, mevsimlik bir bayram olarak belirli yörelerde kutlanıyor. Peki, 2021 Hıdırellez hangi gün, anlamı nedir?

Kış aylarının bitip, yaz mevsiminin gelişini müjdeleyen Hıdırellez Bayramı, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar gibi bölgelerde çeşitli şekillerde kutlanıyor. Bugüne ayrıca Hızır Günü de deniyor. İşte, Hıdırellez hakkında merak edilenler.

HIDIRELLEZ NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Miladi takvime göre 6 Mayıs’tan başlayıp 7 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır.

2021 yılı Hıdırellez Bayramı 5 – 6 Mayıs günleri arasında kutlanıyor olacak.

HIDIRELLEZ NEDİR, NE DEMEK?

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülerek çeşitli ritüellerle kutlanır.

HIDIRELLEZ MESAJLARI

  • Hıdırellez herkes için umutların ve güzelliklerin müjdecisi olsun.
  • Milletimize bolluk, bereket ve sağlık getirmesi dileğiyle Hıdırellez kutlu, birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun.
  • Umudumuzun yeniden yeşerdiği Hıdırellez kutlu olsun. Dualarınız kabul, muratlarınız gerçek olsun.
  • Hıdırellez, biten kış mevsiminin ardından gelen baharı müjdelemek ve kutlamak için her yıl düzenlenen bir festivaldir. ve bu sene en çok ülkemize ve tüm dünyaya “SAĞLIK” getirmesini diliyorum.
  • Doğanın bereketi sizinle olsun! Bugün Hıdırellez; baharın ve bereketin müjdecisi…Evime, mutfağıma ,gelirime İlyas peygamberin duası, tıkanmış, yavaşlamış, durmuş işlerime Hızır’ın eli değsin.