GÜNDEM

“Hrant Dink için adalet yerini bulmalı”

11 yıl önce katledilen Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için adalet yerini bulmalı diyen  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Hrant Dink cinayetini azmettirenlerin artık bulunması gerektiğini söyledi.

Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, bugün katledilişinin 11. yılında vurulduğu yerde, vurulduğu saat olan 15.00’te anıldı. Öte yandan yıllardır süren 85 sanıklı Dink cinayeti davasında tetikçilerin arkasındaki isimlere dair herhangi bir tespit yok.

Olcayto’nun açıklaması şöyle:

“Agos Gazetesi’nin kurucularından gazeteci –yazar Hrant Dink’i hain bir saldırı sonucu öldürülmesinin 11. yılında özlemle, sevgiyle anıyoruz. Uzun yıllar Türkiye’de demokrasinin yerleşmesi ve Türk Ermeni dostluğunun sağlanabilmesi için uğraş veren Hrant Dink meslektaşları tarafından hiç unutulmuyor. Her yıl Agos Gazetesi’nin önünde düzenlenen törenlerde binlerce yurttaş tarafından anılıyor.

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesinden sonra aradan geçen 11 yılda sorumlular hakkında açılan davalar sonuçlanamadı. Yakalanan bazı tetikçilerden sonra İstanbul ve Trabzon’daki polis ile jandarma yetkilileri hakkında birbiri peşi sıra açılan davalarla olayı azmettirenlerin bulunmasına çalışılıyor.

Türkiye’de gazetecilere yönelik kimi faili meçhul onlarca cinayetin arasında meslektaşımız Hrant Dink’in katilleri ve azmettiricileri için açılan davalarda adaletin yerini bulması en büyük dileğimizdir.”

dokuz8HABER’i takip edin

Video