Meclis Anayasa ve Adalet Üyelerinden Oluşan Karma Komisyonu, Meclis’ten seçilecek 7 HSK üyesinden 4’ünün Cumhur İttifakı, 3’ününse Millet İttifakı tarafından belirlenmesinde uzlaştı. HDP ise HSK seçimlerine katılmayacağını duyurdu.

Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) seçilecek 7 üye için Mecliste “uzlaşma” sağlandı.

Bugün bir kez daha toplanan Meclis Anayasa ve Adalet Üyelerinden Oluşan Karma Komisyonu, Meclis’ten seçilecek 7 HSK üyesinden 4’ünün Cumhur İttifakı, 3’ünün de Millet İttifakı tarafından belirlenmesinde uzlaşıya vardı.

HDP: “HSK SEÇİMLERİNE KATILMIYORUZ”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekillerinin katılımıyla, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Beştaş, HDP’nin HSK seçimlerine katılmayacağını belirtterek, “Bundan sonra bu yargı mekanizmasının vereceği bütün haksız kararlarda sadece AKP ve MHP’nin değil aynı zamanda Millet İttifakı’nın da imzası olacaktır. Böyle bir ilkesizliğin tarafı olacaktır” diye konuştu.

Gelinen aşamada yargıya olan güvenin sıfırlandığına dikkat çeken Beştaş, şöyle devam etti:

“HSK, yargı tarafsızlığı ve bağımsızlığı konusunda kurul olarak çok kilit bir konumda ve önemli bir yerde duruyor. Hakim ve savcıların özlük işleri, atamaları sürgün edilmeleri, terfi edilmeleri veya haklarında soruşturma açılmaları gibi birçok temel meselede yetkili bir kurul olarak orta yerde duruyor. Bu kurulun yapısı 2018 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunda tamamen değişti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile bu kurulun 7 üyesini Cumhurbaşkanı atar, 7 üyesini TBMM seçer diye bir madde var.”