İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanmasına tepki gösteren öğrencilere ve akademisyenlere destek verdi.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin yanında olduğunu açıkladı. İmamoğlu paylaşımında şöyle dedi:


“Partizanlığı her yerden söküp attığımızda çok güçlü bir ülke olacağız. Ülkenin en güzel beyinleri yurtdışına gitmeyecek. Her görüşten gençler geleceğimiz için birlikte çalışacaklar o zaman. #BoğaziçiÜniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin haklı mücadelesinin yanındayım”

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ile Boğaziçi Üniversitesine AKP’nin Sarıyer İlçe Teşkilatı kurucularından ve AKP’den İstanbul Milletvekili aday adayı olan Melih Bulu rektör olarak atandı. Öğrenciler ve akademisyenler, Bulu’nun rektörlüğe atanmasını “kayyum” olarak değerlendirerek protesto etti. Bugün üniversite önünde gerçekleştirilen protestoda polis, öğrencilere plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti ve çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.
Öğrencilerin kampüse girmek istemesi üzerine ise polis, kampüsün giriş kapısına kelepçe taktı. Öğrenciler, polisin kapıya kelepçe takmasına, “Polis, simit sat, onurlu yaşa” diyerek tepki gösterdi.