İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetindeki Taksim Gezi Parkı, “Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı”na devredildi. Konuya ilişkin İBB’den yapılan açıklamada, “Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” denildi.

İBB, Tapuda İBB’ye tahsis edilmiş olan ve mülkiyeti İBB’de bulunan Taksim Gezi Parkı, alınan kararla “Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı”na devredilmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

“ALINAN BU KARARIN ZAMANLAMASI MANİDARDIR”

Taksim’deki Gezi Parkı’nın alınmasıyla ilgili olarak kendilerine haber verilmeden yürütülen bir günlük bir yazışma olduğunu kaydeden İBB, “Yüzbinlerce İstanbullu’nun oy vererek yapılmasını istediği yeni Taksim Meydanı projesinin çalışmalarına başlamak üzereyken alınan bu kararın zamanlaması manidardır” açıklamasında bulundu.

“HASMANE TAVIRLARLA ALINAN BU KARARLARIN DEVAMI DA GELECEKTİR”

“Ne yazık ki, diyalog, uzlaşı, ortak akıl ve birlikte çalışma kavramlarından daha çok; ‘hesaplaşma’, ‘gününü gösterme’, ‘iş yaptırmama’, ‘engelleme’ ‘vesayet’ ve ‘yetki gaspı’ anlayışıyla devam eden sürecin son halkası Taksim Gezi Parkı’nın İBB mülkiyetinden alınması olmuştur” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Görünen o ki , başta İstanbul Büyükşehir Belediye olmak üzere 31 Mart ve 23 Haziran 2019 tarihlerinde muhalefet partilerinden seçilmiş yerel yönetimlere karşı hasmane tavırlarla alınan bu ve benzeri kararların devamı da gelecektir” denildi.

NE OLMUŞTU?

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre,  tapuda İBB’ye tahsis edilmiş olan ve mülkiyeti İBB’de bulunan Taksim Gezi Parkı, geçen hafta Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verildi. Devir işlemi için alınan karar, Vakıflar Kanunu 30. maddeye dayandırılırken, karara gerekçe olarak gösterilen maddede, “Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne suretle olursa olsun Hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzel kişiliğinin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur” ifadeleri yer alıyor.