10 Temmuz 2020, Cuma

Gözaltına alınıp, serbest bırakılan 5 kişi hakkında yakalama kararı

Fatoş ErdoğanBütün yazıları

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinde gözaltına alınan ve sorgu hakimliğine çıkarıldıktan sonra serbest bırakılan 17 kişiden 5’i hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Ölüm orucu eyleminin 323’üncü gününde ara vermesi üzerine kaldırıldığı hastanede dün yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazenin memleketi Kayseri’ye gönderilmesi öncesinde Gazi Mahallesi polis ablukasına alındı.

Hayatını kaybetmesi üzerine Gökçek’in naaşı hastane morgundan alınıp, dün Gazi Cemevi’ne getirilmişti.

Cenazesinin Kayseri’ye gönderilmesi öncesinde Gökçek için yürüyüş yapılmak istenmesi nedeniyle Gazi Cemevi’nin etrafı polis tarafından sarıldı. Cemevinin her iki girişine TOMA konumlandırılırken, çevredeki yollar polisler tarafından tutuldu.

Cemevinde bekleyenler polisin tutumunu attıkları sloganlarla protesto etti.

POLİSTEN GÖZALTI TEHDİDİ

Öte yandan cemevine girmek isteyen bir grup yurttaş, polisler tarafından gözaltına alınmakla tehdit edildi. Basın ise içeri alınmıyor.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İbrahim Gökçek’in Gazi Cemevi’ndeki cenaze törenine katılmak isteyenlere giriş izni vermeyen polis, 4 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltılarla ilgili paylaşım yapan Halkın Hukuk Bürosu, “Müvekkilimiz Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesine katılmak isteyenlere polisin müdahale ettiği, Murat Ofli ve Aydın Gevin ile isimlerini öğrenemediğimiz bir kaç kişinin daha gözaltına alındığı bilgisi verildi” bilgisini paylaştı.

POLİS ENGELİNE PROTESTO

Cemevindeki cenaze törenine katılmak isteyen, ancak polis tarafından engellenen yurttaşlar, sokaklar bekleyişi sürdürüyor. Halk engellemeleri sloganlarla protesto ediyor. Öte yandan gözaltılar sürüyor.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Cemevine girmek için sabah saatlerinden itibaren bekleyişi sürdüren yurttaşlara, polis müdahalede bulundu.

CEMEVİNİN BAHÇESİNE GAZ BOMBASI

Cenaze törenine katılmak isteyen yurttaşlara yönelik polis müdahalesi sırasında cemevinin bahçesine çok sayıda gaz bombası atıldı. İddiaya göre polis, cemevinin karşısında bulunan evlerdeki yurttaşların da camlarına vurarak tehdit etti.

GAZETECİLERİN GÖRÜNTÜ ALMASI ENGELLENDİ

Cenaze törenini takip etmek için Gazi Mahallesi’nde bulunan gazeteciler, polis tarafından yaklaşık 500 metre uzağa sürülerek, görüntü almaları engellendi.

İBRAHİM GÖKÇEK’İN BABASI GÖZALTINA ALINDI

Cemevine yönelik polis müdahalesi sırasında aralarında İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek’in de bulunduğu 40’a yakın kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Halkın Hukuk Bürosu, gözaltına alınan isimleri Twitter hesabından paylaştı:

“*Grup Yorum üyeleri Dilan Poyraz ve Eren Erdem’in de gözaltında olduğu bilgisi verildi.

*Müvekkilimiz İbrahim Gökçek’in cenazesine katılmak istedikleri için Cengiz Şahin ve Dursun Şahin’in de gözaltına alındığı bilgisi verildi.

*Avukatlarımız Didem Baydar ÜNSAL ve Seda ŞARALDI Gazi Cemevi’nde morgun önünden gözaltına alındılar.

*Ayrıca Stajyer Avukat Doğa İncesu da cemevinden gözaltına alındı.

*Grup Yorum üyesi müvekkilimiz Fırat Kıl, Dilan Ekin morg kapısı önünden gözaltına alındılar.

*İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek gözaltına alındı.

*Müvekkilimiz Bakican Işık gözaltına alındı.”

CEMEVİNDE CİDDİ HASAR OLUŞTU

Cenazenin cemevinden çıkarılmasının ardından gazeteciler tarafından görütülenen cemevinde ciddi hasar oluştuğu ve morg kapısının parçalandığı görüldü.

Alevi Kurumları adına konuşan Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karadaş, polis müdahalesini kınadığını belirtti.

CENAZE KAYSERİ’YE GÖTÜRÜLECEK

Polis müdahale sonrası tekrar geldiği Gazi Cemevi’nde, seyahat yasağı dolayısıyla İbrahim Gökçek’in cenazesini Kayseri’ye götürecek 10 kişinin ismini istedi.

ÜLKÜCÜLERDEN TEHDİT

Kayseri’ye götürülen İbrahim Gökçek’in cenazesine yönelik ülkücüler tarafından tehditler devam ediyor.

İbrahim Göçek’in cenazesi gerginlikler arasında Kayseri’de defnedildi.

KAYSERİ ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Kayseri Ülkü Ocakları İl Başkanı Serdar Turan, ülkü ocaklarının Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesine yönelik provokasyon nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla görevden alındı.

OCAK KAPATILDI

Bahçeli’nin MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’u arayarak kararını bildirdiği belirtildi. Ersoy’un MHP İl Başkanı Serkan Tok ile birlikte ülkü ocakları binasına giderek Turan’a Bahçeli’nin kararını tebliğ ettiği ve binanın anahtarlarını teslim aldıkları belirtildi.

MHP ve ülkü ocakları Gökçek’in cenazesinin defnedilmesini “Gömseler bile çıkarır, yakarız” diyerek engellemek istemişti.

Görevden alma kararı, Kayseri Ülkü Ocakları’nın sosyal medya hesabında şu mesajla duyuruldu:

CENAZEDE GÖZALTINA ALINAN 17 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Ölüm orucu eylemine ara verdikten sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için Gazi Cemevi’nde yapılmak istenen cenaze töreninde gözaltına alınan 17 kişi, bugün Çağlayan Adliyesi’ne çıkarıldı.

Aralarında Halkın Hukuk Bürosu avukatları Didem Baydar Ünsal, Seda Şaraldı ile Grup Yorum üyeleri Dilan Ekin, Fırat Kıl’ın bulunduğu kişiler, savcılık sorgularının ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Savcılığın 15’i hakkında ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklama, 2’si hakkında ise ‘adli kontrol’ talep ettiği kişilerin tümü yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

“CENAZEYE SALDIRMANIN SUÇ OLDUĞUNU ANLADILAR”

Avukat Didem Baydar, serbest bırakılmasının ardından adliye önünde yaptığı ilk açıklamada, “Yeniden bir arada olmak çok güzel. 4 günlük işkenceli bir süreçten sonra cenazeye saldırmanın suç olduğunu anladılar ve bizi de serbest bıraktılar” ifadelerini kullandı.

SERBEST BIRAKILAN 5 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI

İbrahim Gökçek’in cenazesinde gözaltına alınan ve sorgu hakimliğinden sonra serbest bırakılan 17 kişiden 5’i hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Halkın Hukuk Bürosu, kararı sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

“İbrahim Gökçek’in cenazesinden gözaltına alınan sorgu hakimliğinden serbest bırakılan müvekkillerimiz; Bahar Ertürk
Cemil Kurt, Dilan Ekin, Tuğçe Tayyar ve Sevda Kurban hakkında savcılığın itirazı sonucu tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkartıldı.”

Son Haberler

Ukrayna’ya giden Hulusi Akar’dan Rusya’ya İdlib saldırısı göndermesi

Rusya'yla fiilen savaş halinde olan Ukrayna'yı bugün ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna'dan Rusya'ya 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği İdlib saldırısıyla ilgili...

GÜN SONU | 9 Temmuz 2020 – Günün öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 9 Temmuz’da öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. Sağlık Bakanlığı koronavirüse dair güncel verileri açıkladı. Açıklanan verilere göre, son 24 saatte koronavirüs nedeniyle...

Durakoğlu: Feyzioğlu’nın DNA’sında hukuk yok

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile ilgili, "İnsanın DNA'sında hukuk ruhu yoksa sizi anlamaz. Mücadeleden çok müzakereyi seçiyor,...

ABD Yüksek Mahkemesi, Oklahoma’nın yarısının Kızılderili toprağı olduğunu onayladı

ABD Yüksek Mahkemesi, Oklahoma eyaletinin yarısının bölgedeki Kızılderili kabilesine ait rezervasyon bölgesi olduğuna karar verdi. Bu tarihi karar ile yerli Amerikalılar uzun yılların ardından...

Çok Okunanlar

“Cinsel saldırı olayını kapatmaya çalıştılar ve faili kolladılar”

SOL Parti üyesi avukat İlayda Kocabaş, partide yetkili bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etti. Sol Parti yönetimi...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Eşi ve çocuğu yanındayken susturuculu silahla vurulan kişi öldü

İngiltere'den Türkiye'ye memlekete tatile gelen aileye piknik dönüşü susturucu takılmış silah veya silahlarla saldırı düzenlendi. 24 yaşındaki Hüseyin Eren,...

Fahrettin Koca: Vakalar düğün, nişan, cenaze töreni gibi etkinliklerle artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemde artan vakaların kaynağının düğün, nişan ve cenaze gibi etkinlikler olduğunu açıkladı. Bilim Kurulu...

Küçükçekmece Belediyesi’nden kedi katliamı

İstanbul Küçükçekmece'de iddiaya göre, belediye görevlileri tarafından çöp konteynerlerine onlarca kedinin cansız bedeni atıldı. Küçükçekmece'de belediye görevlilerinin çöp konteynerlerine poşetlerin...

Gözden Kaçmasın