Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin ABD karşısında S-400 hava savunma sistemleri konusunda geri adım atmayacağını belirterek, “Kararlılığımız devam ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Haber Global’de katıldığı Candaş Tolga Işık’ın “Az Önce Konuştum” programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Kalın, Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri konusunda ABD ile yaşanan gerilimde Türkiye’nin geri adım atmayacağını söyledi. Kalın, “Burada durup dururken Türkiye ben onu değil bunu almak istiyorum demedi. Burada bir ihtiyaç var onu almak istiyorum dedi. Biz Türkiye olarak S-400’lerden geri adım atmayız. Kararlılığımız devam ediyor” diye konuştu.

“CAATSA YAPTIRIMLARI ANLAMSIZ VE İŞLEVSİZDİR”

S-400’lerin F-35 savaş uçakları için tehdit olmadığını belirten Kalın, “S-400’ler F-35’lere tehdit teşkil etmez. Bu tartışmaların teknik değil siyasi bir tartışma olduğunu görüyoruz. Türkiye olarak biz de diyoruz ki, gelin siyasi olarak çözelim. CAATSA yaptırımları anlamsız ve işlevsizdir. Bu tehdit dilleri bizi etkilemez” ifadelerini kullandı.

“HÂLÂ NİYE ARAMADI DİYE ENDİŞE İÇİNDE DEĞİLİZ”

ABD Başkanı Joe Biden’ın hâlâ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aramama tartışmalarına ilişkin de konuşan Kalın, “Biz böyle hâlâ niye aramadı diye kaygı ve endişe içinde değiliz” dedi. Yazılanları gördüğünü ve anlamakta zorlandığını dile getiren Kalın, “Biraz ağır olacak ama bu durum eski dönemlerin aşağılık komplekslerini çağrıştırıyor bana. Benim Sayın (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake) Sullivan ile ilk temasımız oldu. Mevlüt Bey (Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu) ABD Dışişleri Bakanı (Antony) Blinken ile görüştü. Arada bizim mevkidaşlarımızla temaslarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.

“VAKA SAYILARI VE CAN KAYIPLARI ARTARSA YENİDEN KAPANMA İHTİMALİ VAR”

Koronavirüs salgınının yükselişe geçmesi durumunda tedbirlerin artabileceğini de ifade eden İbrahim Kalın, “Vaka sayıları ve can kayıpları artarsa yeniden kapanma ihtimali var. Devletin aldığı tedbirlere vatandaş uyum sağlarsa anlamlı. İstediğimiz aşılama süreci zaman alacak. Tedbirleri elden bırakmadan yolumuza devam etmeliyiz. Bireysel olarak her ihmal toplumu etkiler” diye konuştu.

“AVRUPA İLE HİÇBİR ZAMAN KOPMAYACAĞIZ”

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine de değinen Kalın, şöyle devam etti:
“Avrupa ile hiçbir zaman kopmayacağız. Bu süreçte inişli çıkışlı dönemler oldu. Türkiye perspektifinde bir daralma yaşadı Avrupa. Washington’dan emir alan bir Avrupa var. Avrupa kendi coğrafyasını bırakıp oraya bakıp perspektif belirlemesi küresel açıdan olumsuz hale getiriyor.”