GÜNDEM İNSAN HAKLARI

İHD: Abdullah Gür’ün Hapishanede Tedavisi Engelleniyor

İZMİR – İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, İzmir Şakran T4 Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Gür’ün tedavisinin engellendiğini kaydetti.

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi Türkiye’de yeniden başlayan çatışmalar ile birlikte cezaevlerinde özellikle hasta tutuklu ve hükümlülere yönelik hak ihlallerin arttığını belirtirken, İzmir Şakran T4 Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Gür’ün tedavisinin engellendiğini kaydetti. Konu ile ilgili basın açıklaması yapan İHD, cezaevlerinde her türlü işkence ve kötü muamele ile karşılaşan tutsaklara insanca yaşama hakkı tanınmadığını, sağlığa ulaşma hakkı ve tedavi olanaklarının engellendiğine değindi.

Yapılan basın açıklamasında, “Muş’un Varto ilçesinde 16 Ağustos 2015 tarihinde sokağa çıkma yasağının ardından mahallelere yönelik bombalamada ağır yaralandı. Muş Devlet Hastanesi’nde tedavisi sürdüğü esnada çıkarıldığı mahkemece tutuklanan ve Muş E Tipi Cezaevi’ne gönderilen Gür, 12 Şubat’ta İzmir Şakran T4 Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi” denildi.

Açıklamada ayrıca, vücudunun bir bölümün yanmasından dolayı yürümekte ve konuşmakta zorluk çeken Gür’ün, tedavi olmak için cezaevi yönetimine başvurmasına rağmen olumlu bir sonuç alınamadığı, Gür’ün hastaneye gönderilmek yerine “ağrı kesici” verilerek tekrar hücresine gönderildiği belirtildi.

(Osman Sinci / DOKUZ8)

12924461_813918978712874_560138384371674096_n

dokuz8HABER’i takip edin

Video