GÜNDEM

İmamoğlu, DİSK Genel Kurulu’nda konuştu: DİSK’in değerini çok iyi biliyorum

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, DİSK’in 16. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. İmamoğlu “ülkede yaşamanın formülü aslında çok basit. emekçinin ve vatandaşın hakkını vermek” dedi

“2020’lerin DİSK’i Emeğin Türkiye’si” sloganıyla yapılan genel kurul DİSK Çok Sesli Korosunun dinletisiyle başladı. Daha sonra DİSK’in tarihini anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Coşkulu geçen kongrede sık sık “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’da DİSK’in Genel Kurulu’nda açıklama yaptı.

“21. yüzyılın en önemli meselelerinden biri emek dünyasının hakkı” diyen İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu şunları söyledi:

Bugün böyle bir genel kurulda sizlere hitap etmek benim için büyük bir onurdur. DISK 16. genel kurullarında Istanbul’un önemli tarihi unsurlarından Haliç’in kıyısında bugün. Biz Istanbul’un tüm meydanları ve mekanlarını özgürleştirmeyi kendimize ilke edindik, sizleri misafir etmek değil evsahibi olduğunuzu hissettirmek istiyoruz öncelikle.

Bu genel kurulun bir dönüm noktası olmasını diliyorum. 21. yüzyılda emek ulusal ve uluslararası manada çok önemli. Toplumsal tabanda bunun mücadelesini vermiş kişilersiniz. Bu ülkede aslında mutluluğun formülü basit, işçinin emekçinin hakkını alabildiği ve kayıp yaşamadığını hissetmesi demek.

Korkunç bir işsizlikle karşı karşıyayız. Bu boyutta işsizlik ülkenin başına gelebilecek en büyük belalardan birisi; büyük bir komploya gerek yok. Eğitimli eğitimsiz, genç yaşlı, erkek kadın herkesin iş bulma ümidiyle mücadele ettiği bir koşulla karşı kaşıyayız.

Örgütlü işçilerin, Türkiye’nin toplumsal bütünlüğünün çimentosu ve bütünlüğümüzün en önemli unsuru ve sosyal barışın güvencesi olduğunu da biliyorum. İşçi örgütlerinin ekonomik gelişme ve toplumsal adaletin doğru gelişiminin de temeli olduğunu söylemek istiyorum.

DISK’e hak ettiği değeri vermezsek, hangi kurum olursa olsun Türkiye’nin sosyal, siyasal hayatını anlayamamış demektir. DISK’e hak ettiği değeri vermezsek örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldırmazsak geleceğe de güvenle yürüyemeyeceğimizin farkında olmalıyız. Ben açıkçası DISK’in değerini bir yurttaş olarak da, siyasi olarak da bir belediye başkanı olarak da anlama şansım oldu. Kişisel tecrübelerimle bu değeri deneyimleme fırsatım oldu.

Yıllarca yol arkadaşlığı yaptığım DISK’in önceki genel başkanları ile de çok güzel işbirlikleri yaptım. Sayın Kani Beko ve Arzu Çerkezoğlu’yla da gerçekten yan yana olduk ve birlikte güzel deneyimler edindik. Toplu iş sözleşmelerinde o mücadeleyi birlikte yaşadık, imzaları atarken de birlikte olduk. Bundan sonra da bir belediye başkanı olarak da bu süreç devam edecek. Belediye işçilerinin mutlu olduğunu gördüğümde ben de bir belediye başkanı olarak mutlu oluyorum.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video