23 Ocak 2021, Cumartesi

İmamoğlu: İstanbullunun gıda, ulaşım, eğitim ve suya harcadığı parayı azaltacağız

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, kent için projelerini açıkladığı basın toplantısında “4+1 formülüyle İstanbul’da pahalılığı gerileteceğiz. İstanbullu’nun gıdaya, ulaşıma, eğitime ve suya harcadığı parayı azaltacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım bütçesini tam 3 katına çıkartacağız” dedi.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul için projelerini anlatıyor. İstanbullunun cebinden çıkan dört kalemdeki harcamayı kısacaklarını belirterek, “İstanbul Büyükşehir belediyesinin sosyal yardım bütçesini tam üç katına çıkararak bu kaynağı vatandaşa sunacağız” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

“İstanbullularda büyük bir umut ışığı görüyorum. İstanbul yeni bir başlangıca hazırlanıyor.

“İSTANBULUN CEBİNDEN ÇIKAN PARAYI AZALTACAĞIZ”

“Çok önemli dört harcama kaleminde İstanbul’un cebinden çıkan parayı azaltacağız. İstanbullunun gıdaya, ulaşıma, eğitime ve suya harcadığı parayı azaltacağız. İstanbul Büyükşehir belediyesinin sosyal yardım bütçesini tam üç katına çıkararak bu kaynağı vatandaşa sunacağız.”

“TARIMA ELVERİŞLİ TOPRAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ”

“Son 10 yılda Türkiye, 6 tane İstanbul büyüklüğünde tarım alanını kaybetti. Kenti yakın çevresinden ne yazık ki beslenemiyor. Biz bu gidişatı tersine çevireceğiz. Trakya ve Marmara’da bölgesel ölçekte tarımsal koruma projesi hazırlayacağız. Tarıma elverişli topraklarımızı koruyacağız. Bölgedeki üretici birliklerini ve kooperatiflerini destekleyeceğiz. Üreticiden tüketiciye kocaman bir gıda sistemi oluşturacağız. Yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşmasına yönelik politikalar uygulayacağız. İstanbullu, ‘yediklerim beni kanser mi ediyor?’ diye şüphelenmeyecek.”

ULAŞIMDA ÜCRET İNDİRİMLERİ

“Yeni bebeği olan bir anne çocuğu dört yaşına gelene kadar ulaşımdan ücretsiz faydalanacak. Öğrencilerin 85 lira olan kartını 50 liraya indireceğiz. 25 yaşın altındaki tüm gençler toplu taşımadan yüzde 40 indirimli faydalanacak. Bu kentte 2.5 milyona doğru giden genç nüfus var, onlara gelecek olacağız. Resmi dini bayramlarda toplu taşıma bütün vatandaşlara ücretsiz olacak.

“ÖĞRENCİLERİN MASRAFLARINI KARŞILAYACAĞIZ”

“Eğitimde bir depresyon var İstanbul’da. 500 bin öğrencinin kırtasiye masraflarını karşılayacağız. Yemekhanesi olmayan okullara kumanya dağıtacağız. Hiçbir anne çocuğum aç mı açıkta mı sıkıntısı çekmeyecek. Mahallelerde etüt merkezleri kuracağız.

“İSTANBULLU MUSLUKTAN SU İÇEBİLECEK”

“Sudan hanelere yüzde 40 indirim yapacağız. Bizim utancımızdır, alt yapı çalışmalarını tamamlayınca İstanbullu musluktan su içebilecek. ”

“Bazıları çılgın fikirler peşinden koşuyor olabilir. Onlara hatırlatmak isterim ki bu şehirde dört gençten biri işsiz. Genç kısmı benim için çok önemli, daha kötüsü bu gençlerimiz 350 bin kişisi 18-25 yaş arası ne okutabildik, ne meslek eğitimi verebildik ne de iş bulabildik. Bu çok büyük bir tehdittir. Bölgesel istihdam ofisleri kuracağız.”

“BÖLGESEL İSTİHDAM OFİSLERİ KURACAĞIZ”

1- İBB’nin tüm bu projelerle genişleyen hizmet ağı sayesinde 25 bin insana iş alanı oluşturacağız.
2- Bölgesel istihdam ofisleri kuracağız. İş arayanı ve işvereni buluşturacağız.
3- İşsizliği yaratan en önemli etkenlerden olan eğitim sorununu el atacağız. İSMEK’ler daha yaygın hale gelirken birer kariyer danışma merkezlerine dönüşecek. İstanbul’u kent enstitüleri ile tanıştıracağız.
4- Girişimi destekleyeceğiz. Ticaret ve iş hacmini genişleteceğiz.
5- İstanbul tanıtım ve yatırım ajansını kuracağız. İstanbul güvenli şekilde yatırım yapılabilir bir merkez olacak. Ulaşım ekonomisini yeniden canlandıracağız.

“5 YILDA EN AZ 200 BİN KİŞİYE İŞ BULACAĞIZ”

“İstanbul İstatistik Ofisi iş gücünün güncel durumunu sürekli tespit edeceğiz. 5 yıl içinde en az 200 bin kişiye iş bulacağız. İstanbul’da büyük bir yoksulluk var. Bunu yok edeceğiz. İş başı yapar yapmaz İBB’nin sosyal yardım bütçesini tam 3 katına çıkaracağız. Geçim destek paketi ile tüm ailelerin yanında olacağız. Kapı kapı yapacağımız desteklerle ihtiyaç sahibi her aileye bu desteği yapacağız. Her aileye aylık 200 liradan 2200 liraya kadar yardım yapacağız. Bu yardımı hanedeki kadınlara yapacağız.”

“EŞİTLİK EYLEM PLANINI UYGULAMAYA KOYACAĞIZ”

“Kapı kapı yapacağımız tespitlerle her aileye bu desteklerden fayda üreteceğiz. Hanedeki özellikle hanımefendilere vereceğiz. Bu şehrin kadınlarının eşit bir yurttaş olarak gören ve destekleyen, sözünü dinleyerek, fırsat veren, hakkını veren destek programını bizzat kadınlarla yürüteceğiz. Derhal eşitlik eylem planını uygulamaya koyacağız. Özellikle Meclis’te kadınların, çocukların, engellilerin aleyhine tek bir karar dahi alınmayacak.”

“BU ŞEHİRDE 3 KADINDAN BİRİ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR”

“Utanarak söylüyorum ki bu şehirde 3 kadından biri şiddete maruz kalıyor. Büyükşehir belediyesi ne yapıyor peki? Hiç. İlgili tüm kesimler ile masalar kuracağız. Kadınlar için iki istasyon ve iki sığınak açacağız. Cinsel şiddet ve kriz merkezlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısında açacağız. Çocuk istismarıyla ilgili için de özel bir birim kuracağız. Kadına şiddet uygulayan erkekler karşısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin o koca örgütünü bulacaklar, net söylüyorum.
“20 kadın sağlığı ve tarama tesisi ile sağlık alanındaki eksiklikleri kapatmak için büyükşehir olarak inisiyatif alacağız. Bağımlılık sorunu ile de birlikte mücadele edeceğiz. İnanılmaz şekilde boyutları büyümüş. Aileler bu konuları kulağımıza fısıldayarak anlatıyor. Dört adet rehabilitasyon merkezi kuracağız.”

ÜNİVERSİTELİ GENÇLER BURS VE YURT İMKANI

“Üniversite okuyan gençlerimize burs ve yurt imkanı sağlayacağız. Ekonomik durumu, ailesinin durumu olmayan öğrencilerimize aylık 400 lira karşılıksız burs vereceğiz. Gençleri özgüvenli bir şekilde geleceğe hazırlarken yaşlılarımızı unutmayacağız. Mahalle evleri kuracağız, yaşlılarımız kendisini asla yalnız hissetmeyecek. Engellilerin rahat edeceği, sokakları, kaldırımları, otobüsler, metrobüsleri, metroları yeniden tasarlayacağız. Bir şehir engelliler için erişilebilir değilse evinde huzurla uyuyabilen belediyeciler olamayacaksınız, çok net. Kuracağımız merkezlerle engellilerimizi orada misafir edeceğiz, ailelerine kendilerine zaman ayırmasına imkan vereceğiz.

KÜLTÜR SANAT PROJELERİ

“Şehir tiyatroları sahne sayısını 20’ye çıkaracağız.Kadınlara ve gençlere ücretsiz gündüz gösterimleri göstereceğiz. İstanbul kocaman bir festivaller kenti olacak. Bu kent cıvıl cıvıl bir şehir olacak. Uluslararası onlarca festivali bu şehrin insanlarıyla organize edeceğiz. İstanbul’da sanat ve kültürle bu ayağa kalkış 15 yeni müzeyle taçlanacak. Bu alanda durağanlaşan istanbul’da doğa tarihi, müzik, gastronomi, Mimar Sina Müzesi bunlardan birkaçı. Yaşayan müzecilik anlayışı ile müzeleri uğrak merkezlere dönüştüreceğiz. İstanbul kendi özüyle ve tarihi kıyılarıyla buluşacak. İstanbul’un en güzel yerleri nereler diye sorsam yakın cevaplar alırım. Sarayburnu’nda Salacak’ta rahat ve güvenli şekilde kenti adımlayabiliyor musunuz? Buraları katacağız, özel çalışmalar yapacağız. Salacak tarihinde olduğu gibi tekrar vatandaşıyla denizle buluşacak. İstanbul’a bin yıllardır yapılan yatırımın hep birlikte karşılığını alacağız. İstanbul turizm alanında kültürel bir marka.”

“İSTANBUL TURİZM MASTER PLANINI YAPACAĞIZ”

“İstanbul ekonomisi turizm ile tekrardan canlanacak. İstanbul Turizm Master Planı’nı yapacağız. İstanbul Turizm Atölyesi’ni paydaşlarıyla birlikte kuracağız.

“SPORU İSTANBUL’UN HER YERİNE YAYACAĞIZ”

“Spor deyince kimsenin aklına Başakşehir Spor gelmeyecek. Sporu İstanbul’un her yerine yayacağız. Ulaşabilir hale getirmek için sporu projelerimizi hazırladık. Milli sporcu yetiştirebilmek, olimpiyat düzeyinde daha çok başarılar kazanmak üzerine bir proje yaptık. Bir avantajı var sportmen bir belediye başkanı olacak onu da söyleyeyim.”

“E-SPOR MERKEZLERİ KURACAĞIZ”

“E-spor yükselen bir trend. Ünversitelerin bu alana yatırımlar yaptığını görebiliyorum. Biz gençlerin evlerine kapanıp e-spor yapmalarını istemiyoruz. Bir araya gelerek İstanbul’un farklı noktalarında e-spor merkezleri kuracağız. E-spor ligleri kuracağız.”

“NÜFUSUN YÜZDE 90’I METRO DURAĞINA YÜRÜYEREK ERİŞEBİLECEK”

“Söz verilip de tamamlanmayan hatları bir an önce bitireceğiz. 10 yıl İinde İstanbul entegra bir raylı sisteme kavuşmuş olacak. Nüfusun yüzde 90’ı metro durağına yürüyerek erişebilecek. şu anda bu rakam 300 bin kişi.”

Son Haberler

İHD Hapishane Komisyonu: Felçli tutuklu Ahmet Sılık tahliye edilsin

461. F Oturması’nda 77 yaşındaki hasta ve felçli tutuklu Ahmet Sılık’ın durumu gündeme getirildi. Hapishanede kalamaz raporu bulunan Sılık’ın tahliye edilmesi istendi. İnsan Hakları Derneği...

Cumartesi Anneleri Ayşenur Şimşek için adalet istedi

Cumartesi Anneleri bugün 826. kez adalet istedi. Gözaltında kaybedilen Ayşegül Şimşek'i kaybedenlerin korunduğu vurgulanan açıklama online olarak yapıldı. Cumartesi Anneleri, pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak duyurdukları...

F-515 Fırkateyni savunma sanayine övgüler arasında denize indi

İstanbul Tersane Komutanlığı’nda İstanbul Fırkateyni’nin denize iniş ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi’nin ilk kaynak töreni vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı törende “yerli ve milli...

Dünyada koronavirüs tespit edilen kişi 98 milyon 755 bini geçti

Dünya genelinde koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı 98 milyon 755 bini aştı. ABD hem vaka, hem ölüm sayılarında listenin birinci sırasında yer alıyor. Pandemi ile...

Çok Okunanlar

Mehmet Ali Erbil’in “Ülkeyi çok zor günler bekliyor” sözleri 11 yıl sonra gündem oldu

2010 Yılında Fox Tv'de canlı olarak yayınlanan Çarkıfelek programında sunucu Mehmet Ali Erbil, AKP'ye karşı resmen isyan bayrağı açmış...

Netflix’ten Türkiye’deki kullanıcılar için altı adımda yabancı dil öğrenme rehberi

Netflix, Türkiye'deki kullanıcılar için özel olarak hazırlamış olduğu mini bir rehber yayınladı. Yabancı dil öğrenmenin en zevkli ve kolay yollarından...

Meteoroloji: İstanbul’a kar yeniden geliyor

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre İstanbul’da 28 Ocak günü karla karışık yağmur etkisini gösterecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 22 Ocak ile...

AKP’li Orhan Miroğlu: Biden, Kürt bir aileden geliyormuş, gerçek adı Cımoyê Bahattîn Ağa imiş!

AKP MKYK Üyesi Orhan Miroğlu'ndan yeni ABD Başkanı Joe Biden'in Ortadoğu'da Kürtlere yakın bir çizgi izleyeceği değerlendirmeleriyle ilgili paylaşım:...

Feyza Aktan, Özcan Deniz hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı

Feyza Aktan, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını iddia ederek eski eşi oyuncu ve şarkıcı Özcan Deniz ile abisi...

Kaybolan Gökhan Güneş’in kaçırıldığı anların görüntüleri ortaya çıktı

Kendisinden dünden bu yana haber alınamayan Gökhan Güneş'in zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığı anların görüntüleri ortaya çıktı. Güneş ailesinin...

Sağlık Bakanlığı logolu haritada Alevi köyleri kırmızıyla işaretlendi

Tokat'ta hasta yakınına gönderilen Sağlık Bakanlığı logolu haritada, Alevilerin yaşadığı köylerin yanına kırmızı harflerle ''Alevi'' yazıldığı görüldü. Tokat İl...

Fenerbahçe, Mesut Özil’e yıllık 7.5 milyon euro ödeyecek

Alman Bild gazetesi, Mesut Özil’in Fenerbahçe’den yılda 7.5 milyon avro alacağını duyururdu, Sarı-Lacivertli kulübe yakın bir menajer, imaj haklarıyla...

HSK’nın ihraç ettiği hakim ve savcıların listesi açıklandı

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun ihraç ettiği 11 hakim ve savcının listesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Hakimler ve Savcılar Kurulu, 11 hakim...

Gözden Kaçmasın