27 Mayıs 2020, Çarşamba

İmamoğlu: İstanbullunun gıda, ulaşım, eğitim ve suya harcadığı parayı azaltacağız

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, kent için projelerini açıkladığı basın toplantısında “4+1 formülüyle İstanbul’da pahalılığı gerileteceğiz. İstanbullu’nun gıdaya, ulaşıma, eğitime ve suya harcadığı parayı azaltacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım bütçesini tam 3 katına çıkartacağız” dedi.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul için projelerini anlatıyor. İstanbullunun cebinden çıkan dört kalemdeki harcamayı kısacaklarını belirterek, “İstanbul Büyükşehir belediyesinin sosyal yardım bütçesini tam üç katına çıkararak bu kaynağı vatandaşa sunacağız” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

“İstanbullularda büyük bir umut ışığı görüyorum. İstanbul yeni bir başlangıca hazırlanıyor.

“İSTANBULUN CEBİNDEN ÇIKAN PARAYI AZALTACAĞIZ”

“Çok önemli dört harcama kaleminde İstanbul’un cebinden çıkan parayı azaltacağız. İstanbullunun gıdaya, ulaşıma, eğitime ve suya harcadığı parayı azaltacağız. İstanbul Büyükşehir belediyesinin sosyal yardım bütçesini tam üç katına çıkararak bu kaynağı vatandaşa sunacağız.”

“TARIMA ELVERİŞLİ TOPRAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ”

“Son 10 yılda Türkiye, 6 tane İstanbul büyüklüğünde tarım alanını kaybetti. Kenti yakın çevresinden ne yazık ki beslenemiyor. Biz bu gidişatı tersine çevireceğiz. Trakya ve Marmara’da bölgesel ölçekte tarımsal koruma projesi hazırlayacağız. Tarıma elverişli topraklarımızı koruyacağız. Bölgedeki üretici birliklerini ve kooperatiflerini destekleyeceğiz. Üreticiden tüketiciye kocaman bir gıda sistemi oluşturacağız. Yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşmasına yönelik politikalar uygulayacağız. İstanbullu, ‘yediklerim beni kanser mi ediyor?’ diye şüphelenmeyecek.”

ULAŞIMDA ÜCRET İNDİRİMLERİ

“Yeni bebeği olan bir anne çocuğu dört yaşına gelene kadar ulaşımdan ücretsiz faydalanacak. Öğrencilerin 85 lira olan kartını 50 liraya indireceğiz. 25 yaşın altındaki tüm gençler toplu taşımadan yüzde 40 indirimli faydalanacak. Bu kentte 2.5 milyona doğru giden genç nüfus var, onlara gelecek olacağız. Resmi dini bayramlarda toplu taşıma bütün vatandaşlara ücretsiz olacak.

“ÖĞRENCİLERİN MASRAFLARINI KARŞILAYACAĞIZ”

“Eğitimde bir depresyon var İstanbul’da. 500 bin öğrencinin kırtasiye masraflarını karşılayacağız. Yemekhanesi olmayan okullara kumanya dağıtacağız. Hiçbir anne çocuğum aç mı açıkta mı sıkıntısı çekmeyecek. Mahallelerde etüt merkezleri kuracağız.

“İSTANBULLU MUSLUKTAN SU İÇEBİLECEK”

“Sudan hanelere yüzde 40 indirim yapacağız. Bizim utancımızdır, alt yapı çalışmalarını tamamlayınca İstanbullu musluktan su içebilecek. ”

“Bazıları çılgın fikirler peşinden koşuyor olabilir. Onlara hatırlatmak isterim ki bu şehirde dört gençten biri işsiz. Genç kısmı benim için çok önemli, daha kötüsü bu gençlerimiz 350 bin kişisi 18-25 yaş arası ne okutabildik, ne meslek eğitimi verebildik ne de iş bulabildik. Bu çok büyük bir tehdittir. Bölgesel istihdam ofisleri kuracağız.”

“BÖLGESEL İSTİHDAM OFİSLERİ KURACAĞIZ”

1- İBB’nin tüm bu projelerle genişleyen hizmet ağı sayesinde 25 bin insana iş alanı oluşturacağız.
2- Bölgesel istihdam ofisleri kuracağız. İş arayanı ve işvereni buluşturacağız.
3- İşsizliği yaratan en önemli etkenlerden olan eğitim sorununu el atacağız. İSMEK’ler daha yaygın hale gelirken birer kariyer danışma merkezlerine dönüşecek. İstanbul’u kent enstitüleri ile tanıştıracağız.
4- Girişimi destekleyeceğiz. Ticaret ve iş hacmini genişleteceğiz.
5- İstanbul tanıtım ve yatırım ajansını kuracağız. İstanbul güvenli şekilde yatırım yapılabilir bir merkez olacak. Ulaşım ekonomisini yeniden canlandıracağız.

“5 YILDA EN AZ 200 BİN KİŞİYE İŞ BULACAĞIZ”

“İstanbul İstatistik Ofisi iş gücünün güncel durumunu sürekli tespit edeceğiz. 5 yıl içinde en az 200 bin kişiye iş bulacağız. İstanbul’da büyük bir yoksulluk var. Bunu yok edeceğiz. İş başı yapar yapmaz İBB’nin sosyal yardım bütçesini tam 3 katına çıkaracağız. Geçim destek paketi ile tüm ailelerin yanında olacağız. Kapı kapı yapacağımız desteklerle ihtiyaç sahibi her aileye bu desteği yapacağız. Her aileye aylık 200 liradan 2200 liraya kadar yardım yapacağız. Bu yardımı hanedeki kadınlara yapacağız.”

“EŞİTLİK EYLEM PLANINI UYGULAMAYA KOYACAĞIZ”

“Kapı kapı yapacağımız tespitlerle her aileye bu desteklerden fayda üreteceğiz. Hanedeki özellikle hanımefendilere vereceğiz. Bu şehrin kadınlarının eşit bir yurttaş olarak gören ve destekleyen, sözünü dinleyerek, fırsat veren, hakkını veren destek programını bizzat kadınlarla yürüteceğiz. Derhal eşitlik eylem planını uygulamaya koyacağız. Özellikle Meclis’te kadınların, çocukların, engellilerin aleyhine tek bir karar dahi alınmayacak.”

“BU ŞEHİRDE 3 KADINDAN BİRİ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR”

“Utanarak söylüyorum ki bu şehirde 3 kadından biri şiddete maruz kalıyor. Büyükşehir belediyesi ne yapıyor peki? Hiç. İlgili tüm kesimler ile masalar kuracağız. Kadınlar için iki istasyon ve iki sığınak açacağız. Cinsel şiddet ve kriz merkezlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısında açacağız. Çocuk istismarıyla ilgili için de özel bir birim kuracağız. Kadına şiddet uygulayan erkekler karşısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin o koca örgütünü bulacaklar, net söylüyorum.
“20 kadın sağlığı ve tarama tesisi ile sağlık alanındaki eksiklikleri kapatmak için büyükşehir olarak inisiyatif alacağız. Bağımlılık sorunu ile de birlikte mücadele edeceğiz. İnanılmaz şekilde boyutları büyümüş. Aileler bu konuları kulağımıza fısıldayarak anlatıyor. Dört adet rehabilitasyon merkezi kuracağız.”

ÜNİVERSİTELİ GENÇLER BURS VE YURT İMKANI

“Üniversite okuyan gençlerimize burs ve yurt imkanı sağlayacağız. Ekonomik durumu, ailesinin durumu olmayan öğrencilerimize aylık 400 lira karşılıksız burs vereceğiz. Gençleri özgüvenli bir şekilde geleceğe hazırlarken yaşlılarımızı unutmayacağız. Mahalle evleri kuracağız, yaşlılarımız kendisini asla yalnız hissetmeyecek. Engellilerin rahat edeceği, sokakları, kaldırımları, otobüsler, metrobüsleri, metroları yeniden tasarlayacağız. Bir şehir engelliler için erişilebilir değilse evinde huzurla uyuyabilen belediyeciler olamayacaksınız, çok net. Kuracağımız merkezlerle engellilerimizi orada misafir edeceğiz, ailelerine kendilerine zaman ayırmasına imkan vereceğiz.

KÜLTÜR SANAT PROJELERİ

“Şehir tiyatroları sahne sayısını 20’ye çıkaracağız.Kadınlara ve gençlere ücretsiz gündüz gösterimleri göstereceğiz. İstanbul kocaman bir festivaller kenti olacak. Bu kent cıvıl cıvıl bir şehir olacak. Uluslararası onlarca festivali bu şehrin insanlarıyla organize edeceğiz. İstanbul’da sanat ve kültürle bu ayağa kalkış 15 yeni müzeyle taçlanacak. Bu alanda durağanlaşan istanbul’da doğa tarihi, müzik, gastronomi, Mimar Sina Müzesi bunlardan birkaçı. Yaşayan müzecilik anlayışı ile müzeleri uğrak merkezlere dönüştüreceğiz. İstanbul kendi özüyle ve tarihi kıyılarıyla buluşacak. İstanbul’un en güzel yerleri nereler diye sorsam yakın cevaplar alırım. Sarayburnu’nda Salacak’ta rahat ve güvenli şekilde kenti adımlayabiliyor musunuz? Buraları katacağız, özel çalışmalar yapacağız. Salacak tarihinde olduğu gibi tekrar vatandaşıyla denizle buluşacak. İstanbul’a bin yıllardır yapılan yatırımın hep birlikte karşılığını alacağız. İstanbul turizm alanında kültürel bir marka.”

“İSTANBUL TURİZM MASTER PLANINI YAPACAĞIZ”

“İstanbul ekonomisi turizm ile tekrardan canlanacak. İstanbul Turizm Master Planı’nı yapacağız. İstanbul Turizm Atölyesi’ni paydaşlarıyla birlikte kuracağız.

“SPORU İSTANBUL’UN HER YERİNE YAYACAĞIZ”

“Spor deyince kimsenin aklına Başakşehir Spor gelmeyecek. Sporu İstanbul’un her yerine yayacağız. Ulaşabilir hale getirmek için sporu projelerimizi hazırladık. Milli sporcu yetiştirebilmek, olimpiyat düzeyinde daha çok başarılar kazanmak üzerine bir proje yaptık. Bir avantajı var sportmen bir belediye başkanı olacak onu da söyleyeyim.”

“E-SPOR MERKEZLERİ KURACAĞIZ”

“E-spor yükselen bir trend. Ünversitelerin bu alana yatırımlar yaptığını görebiliyorum. Biz gençlerin evlerine kapanıp e-spor yapmalarını istemiyoruz. Bir araya gelerek İstanbul’un farklı noktalarında e-spor merkezleri kuracağız. E-spor ligleri kuracağız.”

“NÜFUSUN YÜZDE 90’I METRO DURAĞINA YÜRÜYEREK ERİŞEBİLECEK”

“Söz verilip de tamamlanmayan hatları bir an önce bitireceğiz. 10 yıl İinde İstanbul entegra bir raylı sisteme kavuşmuş olacak. Nüfusun yüzde 90’ı metro durağına yürüyerek erişebilecek. şu anda bu rakam 300 bin kişi.”

Son Haberler

40 milyon sağlık uzmanından G20 liderlerine: “İnsanı merkeze koyun!”

Dünyanın dört bir yanından 40 milyon sağlık çalışanı G20 Devlet başkanlarına hitaben bir mektup yayınladı. Covid-19 ekonomik toparlanma paketlerinin merkezine halk sağlığının koyulması için...

İlahiyatçı yazar Mürşit Kavurmacı denizde ölü bulundu

İlahiyatçı yazar Mürşit Kavurmacı, Bursa Mudanya'daki evinin yakınlarında denizde ölü olarak bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlahiyatçı yazar, Türk musikisi sanatçısı 53 yaşındaki Mürşit Kavurmacı,...

Seyircisiz maçlar için sahaya taraftar sesi

Japonya'da koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle seyircisiz oynanacak futbol maçları için Yamaha, taraftarların sesini statlardaki hoparlörler aracılığıyla sahaya yansıtacak. Japonya’da koronavirüsle mücadele kapsamında alınan...

Samsun’da bayramın son gününde 9 yeni vaka saptandı

Samsun'da koronavirüs tedbirleri kapsamında Ramazan Bayramı'nda uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının son gününde, 9 yeni pozitif vaka tespit edildi. Kentte filyasyon taraması çalışmaları...

Çok Okunanlar

Süleyman Soylu hamlelerine devam ediyor: Survivor’da SS şovu

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Acun Ilıcalı'nın sahip olduğu TV 8'de yayımlanan Survivor isimli programda canlı yayında 3 milyona ulaşıp...

0-14 yaş arası çocuklar yarın sokağa çıkabilecek

Ramazan Bayramı'ndan uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağının sona ereceği 27 Mayıs tarihinde 0-14 yaş arası çocuklar, saat 11.00-15.00...

Turkey’s Normalization Plan as Covid-19 management

A schedule for normalization has been set in Turkey after AKP chair & President Erdoğan announced relaxation of measures...

“Hakan Fidan, 15 Temmuz’u önceden bildiklerini Meclis’e bildirdi”

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden önceden haberdar olduklarını TBMM'de kurulan komisyona bildirdiğini...

An interview from the Covid-19 frontline in Istanbul

The doctor, who has overseen treatment of Covid-19 patients in Istanbul since the epidemic began, says: We are past...

Gözden Kaçmasın