İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüse karşı aldıkları önlemleri duyurdu. Belediyeye ait 19 spor salonu ile Atatürk Havalimanı’nın hastane olarak kullanılabileceğini ifade eden İmamoğlu, miting alanlarında sahra hastanesi kurulması için gerekli teknik çalışmaları yaptıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, tüm dünyayla birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aldıkları önlemleri kamuoyu ile paylaştı.
Hükümetin tek başına bu mücadelenin altından kalkamayacağını belirten İmamoğlu, “Herkes bu ortak mücadelenin parçası olmakla yükümlüdür. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak onlarca yeni uygulamayı hayata geçirdik. Temel önceliğimiz sorumluluğumuz olan kamu hizmetlerinin sağlamak” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI OTELLERDE ÜCRETSİZ KONAKLAYACAK

Zor günlerde sağlık çalışanlarına destek olacaklarını söyleyen İmamoğlu, “Sağlık emekçilerine yürekten teşekkür ediyorum. Sağlık çalışanlarının kendi ailelerini korumak zorundayız biliyoruz, bakanlığımızda çalışıyor. Yurt, misafirhane gibi yerleri tespit edip bakanlıkla paylaşıyoruz. 600 otel yöneticisiyle görüştük, toplamda 2000 odanın sağlık çalışanlarının kullanımına açılması için gerekli desteği sağladık’ Şehrimizin 600 otel yöneticisi ile görüşmeler yaptık. Sağlık çalışanlarımızın kendi ailelerini de korumak zorundayız. Bizler İstanbul’da ne yapabiliriz diye belediyelerimizle çalışmalar yapıyoruz. Bir takım alanları Sağlık Bakanlığımız ile paylaşıyoruz. Kendi evlerinin dışında ve çalıştıkları hastanelere yürüme mesafelerindeki otellerde korunma konusunda bir anlaşmaya vardık” dedi.

İSTANBUL YARDIMLAŞMA VE KOORDİNASYON MERKEZİ KURULDU

Koronavirüste mücadelede örgütlülüğe vurgu yapan İmamoğlu, “İBB olarak bu dönemde özel olarak yardıma ihtiyaç duyan tüm kişi ve kesimleri belirlemek bu kişilere fiziki, maddi ya da psikolojik destek sunmak, yardımlaşma çalışmalarını koordine etmek amacıyla İBB öncülüğünde tüm sivil toplumu ve gönüllüleri bir araya getirmek üzere İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi’ni oluşturduk” dedi.

MİTİNG ALANLARI SAHRA HASTANELERİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Salgınla mücadelede mekan sıkıntısını gidermek amacıyla önlem alındığını duyuranİmamoğlu, “Yenikapı, Maltepe miting alanları bunlardan bazılarıdır. Maltepe dolgu alanını da ihtiyaç halinde merkeze dönüştürecek durumda olduğumuzu paylaştık. İstanbul genelinde belediyemize ait 19 spor salonu da geçici hastane olarak kullanılabilir. Toplam 1983 yatak kapasitesinin mümkün olacağını bildirdik. Bu dönemde başta yöneticiler olmak üzere hepimizin sorumluluk alması gerekir. Türkiye’deki süreç henüz başlangıç” dedi.

“SOKAĞA ÇIKMA İLE İLGİLİ RADİKAL KARARLAR ALINMALI”

Durumun sanılandan daha kötü olabileceğini söyleyen İmamoğlu, “22 bin olan ölüm sayısı 24 bine ulaştı dünyada, süreç hızlı işliyor. Sokağa çıkmamayla ilgili daha radikal kararlar alınmalı. Lütfen insani ve ekonomik önceliği bulunmayan büyük ve tartışmalı yatırımları lütfen iptal edin. Hukuki mücadelemizi ve bu süreci yakından takip edeceğimizi buradan duyurmak istiyorum. Şu zor günlerde insan hayatından daha önemli hiçbir şey olmadığını vatandaşımızı hissettirmek için hassas olalım. 16 milyonluk İstanbul olmak üzere yerel yönetimler desteklenmelidir. Bütçeden alınan tutar artırılmalıdır. Belediyelerin vergi, sigorta gibi borçları ertelenmelidir. Bağış toplama konusunda da kolaylıklar sağlanmalıdır” dedi.