7 Temmuz 2020, Salı

İmralı Heyeti’nden Öcalan ve tecrit açıklaması

imrali_heyeti_nden_ocalan_ve_tecrit_aciklamasi_h60273_bbff7

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İmralı Heyeti, İmralı Cezaevi’ndeki iki hükümlünün Silivri’ye sevk edilmesi ile ilgili olarak Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

HDP Grup Toplantısı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Sırrı Süreyya Önder, Silivri’ye gönderilen tutuklularla görüşmelerinin fiilen engellendiğini belirterek, “Ne sürgünlerin nedenini, ne arkadaşların sağlığını, ne Sayın Öcalan’ın güvenlik ve sağlık durumunu bilmiyoruz” dedi.

Önder, HDP Meclis Başkanvekili ve İmralı Heyeti üyesi Pervin Buldan’ın Adalet Bakanı’yla ısrarla görüşmeye çalıştığını ancak Bakan’ın birinci gün telefonlara çıkmadığını, ikincide verdiği yanıtın da “Rutin işlem olduğu” yönünde olduğunu bildirdi.

Konuşmasını sürdüren Sırrı Süreyya Önder’in açıklamaları özetle şöyle:

“RUTİN OLAN BU KABİNENİN KENDİSİDİR”

“İlk sorduğumuzda siyasi sorumluların hiçbirinin bu sürgünden haberi olmadığını gördük. Muhataplarımız ya ilk defa bizden duydular, ya da çok iyi rol kesiyorlar.

“Rutin olan bu kabinenin kendisidir. Rutin ciddiyetsizlik bu ülkeyi pençesine almış bu ülkeyi kıvrandırmaktadır. Ciddiyetle yakından uzaktan alakası yoktur. Bu ülkede adalet bakanı olacaksınız, barışın teminatı olduğu bir yerde, barış mimarının tutulduğu bir yerde hayati bir yaptırım uygulanacak, siz bizden işiteceksiniz. Eğer bizden işitmemiş olsaydı, başkan vekili aradığında şöyle şöyle sürgün olduğu diye bir açıklama yapması gerekirdi. Rutin olan bu seviyesizliktir, ciddiyetsizliktir. İmralı gibi bir yerde böyle bir rutine ne hukukta, ne siyasi ahlakta zerre kadar yer olmalıdır.

“Bu vesileyle hükümetten her konuda konuşmaya çok düşkün sözcülerinden, temsilcilerinden ve Başbakanından acil açıklama istiyoruz. Kamuoyunu derhal net bir şekilde yalana başvurmadan bilgilendirmekle yükümlüdürler.”

“BU HEYET, ÜLKEYİ UZUNCA BİR SÜRE BARIŞ SÜRECİNE ÇEKMEYİ BAŞARDI”

“Hep birlikte hatırlayalım. Bugünkü şartların her biri çözüm süreci başlamadan önce vardı. Sayın Öcalan’a tecrit uygulanıyordu, bu tecrit kaldırılması için binlerce insanın ‘Sayın Öcalan irademizdir’ şiarıyla, tecrit kaldırılsın, müzakere başlatılsın temel önermesiyle açlık grevi başladı.

“Bugün gibi, temelsiz, ciddiyetsiz, gayri ahlakı Tamil formülü, Sri Lanka formülü öneriliyordu. ‘Bunların Kandil’de işi ne’ diye, dokunulmazlıklarımızı kaldırma, bizi cezaevine göndermenin hesaplarını yaptıkları günlerdi.

“Açlık grevi direnişi müzakere sürecine hükümete sevk edilen en önemli siyasi tutum olarak tarihteki yerini almıştır. Biz o gün hükümetle görüşmeleri başlattık. Buradaki heyet, eş genel başkanlarımız Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılma sözünü, barınma ve görüşme koşullarının düzeltilmesi sözünü aldıktan sonra cezaevlerindeki ve geniş kesime yayılan açlık grevini bitirme konusunda inisiyatif geliştirdik, bitirdik. Ondan sonra ilk İmralı görüşmeleri başladı. Ahmet Türk ve Ayla Akat vekillerimiz gittiler. Burada gördüğünüz heyet diyalog ve müzakere süreci yaklaşımıyla ülkeyi uzunca sürece barış ve demokratik umut sürecine çekmeyi başardı.”

“SAVAŞA DAVETİYE ÇIKARILIYOR”

“Sayın Öcalan’ın sağlığı konusunda halkını ve örgütünü endişeye sevk etmek savaşa davetiye çıkarmaktır. Hükümet bu yanlıştan, hepimize toplumsal maliyeti çok büyük olabilecek gelişmelerden korunmak için, bir an önce dönmelidir.

“Öcalan’a yönelik bu yaklaşım, Marmara denizi kadar bir hendek kazmak anlamına gelecektir. Sizin basit bir hezeyan ve pervasızlıkla kazdığınız bu hendek, daha sonra kapatılması için çok büyük emek ve çabayı gerektirecek.

“SEKRETERYA SİZİN ÖNERDİĞİNİZ KURUMDUR, EĞİP BÜKEMEZSİNİZ”

“İmralı heyeti olarak hükümete şunu söylemek istiyoruz: En temel ahlaki tutumunuza bir an önce geri dönün. Verdiğiniz sözlerin hakkını yerine getirin. Sekretarya sizin önerdiğiniz, kalıcılığını istediğiniz kurumdur. Kafanıza göre eğip bükemezsiniz.

“Otoriterlik beraberinde daima zulmü getirdiği kadar çaresizliğin görünür olduğunu da getirir. Otoriterliğe yönelenler, her gün daha fazla zulüm yapmadan bu otoriterliklerini baki kılamazlar. Bölgesel gelişmelerdeki derbederlik hepinizin malumudur. Sayın Öcalan bölgedeki bu kaosa, keşmeşeke getirilebilecek en insani ve çözüme dönük en nitelikli önermelerin sahibidir. Bunu hükümet temsilcileri de teyit etmiştir. Ortadoğu’da mezhep temelli, inanç temelli, birbirine düşman eden yaklaşımlar yerine Ortadoğu’yu halklarevi yapma temelinde en demokratik teklifi sunmuştur.”

“KAOSA KAPI ARALANIYOR”

Leyla Zana ile birlikte, Öcalan adına hükümet yetkililerinin bilgisi dahilinde önemli görüşme ve diyaloglar geliştirdiklerinin hatırlatan Önder, “Hem devletle hem Öcalan’la sonuçlarını paylaşmıştık. Bu aşamaya getirmek, bölgedeki daha büyük kaosa kapı aralamak demektir” dedi.

“Artık Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridi kaldırmak da değil, artık Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü acil gündem olarak önümüze koymuş durumdayız” diyen Önder, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer siz yeni bir anayasayı önünüze koymuşsanız, önce bütün düşmanlaştırma zeminini ortadan kaldırmalısınız. Niyetler amellere göre belirlenir. Eğer niyetiniz demokrasiyse, soğan doğrar gibi kesilen cezaların, müebbet hapislerin, 15 yıl, 20, 25 senelerin toplumda yarattığı tahribatları tamir etmekle başlayabilirsiniz.”

Son Haberler

Dr. Serdar Savaş: Cumhurbaşkanlığına adayım

Koronavirüs salgınında yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Dr. Serdar Savaş, yaptığı canlı yayınla Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. Youtube kanalında yaptığı canlı yayında adaylığını açıklayan Dr. Serdar...

Avukatlar Anadolu Adliyesi önünden seslendi: “Savunma susmayacak”

Kartal Hukukçular Derneği’nin İstanbul'da bulunan Anadolu Adliyesi önünde düzenlediği basın açıklamasında "Paralel baroya hayır" denildi. Kartal Hukukçular Derneği, çoklu baro yasasına karşı Anadolu Adliyesi önünde...

Adalet Bakanı Gül, CHP’li Hakverdi’nin ‘torpil’ iddialarına “yok” diyemedi!

CHP’li Hakverdi’nin hakim ve hizmetli alımı mülakatlarında ‘Birlik Vakfı Gönüldaşları Torpili’ iddialarına dair sorularına Adalet Bakanı Gül’den 6 ay sonra cevap geldi. Hakverdi’nin Bakana yönelttiği...

DSÖ’den Çin’de görülen hıyarcıklı vebaya ilişkin açıklama

Dünya Sağlık Örgütü, Çin'de görülen ve 24 saat içerisinde öldüren bubonik veba hastalığının yüksek risk taşımadığını açıkladı. Ancak dün Çinli yetkililer tespit edilen vaka...

Çok Okunanlar

Eşi ve çocuğu yanındayken susturuculu silahla vurulan kişi öldü

İngiltere'den Türkiye'ye memlekete tatile gelen aileye piknik dönüşü susturucu takılmış silah veya silahlarla saldırı düzenlendi. 24 yaşındaki Hüseyin Eren,...

Erdoğan canlı yayında Bakan Dönmez’e çıkıştı: Müsaade et konuşalım

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, hidroelektrik santralleri açılışına video konferans yöntemiyle katıldı. Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Tarafından...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

103 senaristten Ozan Güven’e karşı ortak çağrı: Tavır alın

Oyuncu Ozan Güven’in Deniz Bulutsuz’a şiddet uyguladığı iddiasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Güven'e karşı bildiri yayınlayan 103 senarist, “Bütün yapımcı,...

Şiddet faili Ozan Güven’in evindeki güvenlik kamerasından, olay gününe ait görüntüler otomatik silinmiş

Oyuncu Ozan Güven tarafından şiddete maruz bırakılan Deniz Bulutsuz'un suç duyurusunda bulunması üzerine savcılığın atadığı bilirkişi, Güven'in evindeki olayın...

Gözden Kaçmasın