10 Ekim Ankara katliamının devam eden 5. duruşması Ankara Adliyesi’nde görüldü. Katliam planlayıcılarının Suriye’deki kamplarda esir tutulduğu bilgisinin ortaya çıktığını hatırlatan avukatlar sanıkların Türkiye’ye iadesini talep etti.

103 kişinin katledildiği yüzlerce kişinin yaralandığı 10 Ekim 2015 Ankara Katliamı’na ilişkin, 16 firari sanık ve “insanlığa karşı suç işlemek” ile yargılanan Erman Ekici yönünden devam eden davanın beşinci duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Katliam planlayıcılarından IŞİD yöneticisi Erman Ekici, 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne SEGBİS ile bağlandı.

“EMNİYET SANIKLAR HAKKINDA HİÇ BİLGİ VERMEDİ”

Tele1’in haberine göre Emniyet Müdürlüğü’nün bugüne kadar sanıkların nerede bulunduğuna dair dava dosyasına hiçbir bilgi vermediğini belirten avukatlar, İlhami Balı‘nin kaldığı X olarak belirtilen kampın hangi kamp olduğunun Emniyet’ten sorulmasını ve kamp listesinin tamamının gönderilmesini talep etti.
“Firari sanıkların ve dosyamızla bağlantılı olan diğer örgüt üyelerinin eşleri çeşitli zamanlarda Türkiye’ye dönerek yargılandı ve sonra serbest bırakıldı. Katliamın aydınlatılması ve sanıkların pozisyonlarına dair bilgisi olabilecek kişilerin tanık olarak dinlenmesini istiyoruz.” talebinde bulunan avukatlar, söz konusu bilgi ve belgelerin MİT’in elinde olduğunun düşünüldüğünü belirtti.

HSK’YA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Avukatlar, sanık Yakup Şahin’in patlayıcı yapımı için gübre aldığı tespit edilmesine rağmen bu bilgiler katliamdan sonra dosyaya gönderildiği bilgisini hatırlatarak, savcılar hakkında HSK’ya suç duyurusunda bulundu. Avukatlar, “Katliam dosyasıyla bağlantılı olan dosyaların mahkemelerden ve savcılıklardan temini konusunda sorunlar devam ediyor. Eksik gönderilen tüm dosyaların yeniden mahkeme ve savcılıklardan istenilmesini talep ediyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Tren Garı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD’in gerçekleştirdiği canlı bomba saldırılarına ilişkin firari sanıklar yönünden Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davaya giren “gizli” ibareli Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi’nin istihbaratına göre IŞİD’in Türkiye emiri İlhami Balı Suriye’de esir kampında bulunduğu öğrenilmişti. Yine firari sanılar yönünden gelen başka istihbaratlarda, Cebrail Kaya, Mustafa Delibaşlar ve eşi Fadile Delibaşlar’ın da esir kampında tutulduğu tespit edildi. IŞİD’in Türkiye ve Suriye sınır sorumlusu Deniz Büyükçelebi’nin ise Suriye’de çatışma bölgelerine gittiği ancak bir daha Türkiye’ye dönüş yapmadığı bilgisi paylaşılmıştı.