Şırnak Beytüşşebap’ta 133 gündür kendisinden haber alınamayan Hürmüz Diril’in yeğeni George Diril, arama çalışmalarının yetersiz olduğunu belirtti.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya Köyü’nde yaşayan Hürmüz ve Şimoni Diril çifti, 11 Ocak’ta kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kaçırıldı. Çiftten Şimoni Diril’in cenazesi 70 gün sonra, yani 19 Mart’ta Hezil Çayı’nın kenarında bulunurken, Hürmüz Diril’in akıbeti ise halen belirsizliğini koruyor.
Çiftin kaybolmasına ilişkin başlatılan soruşturma hakkında “gizlilik” kararı verilmişti.

“NEYİN DOĞRU OLUP OLMADIĞINI ARTIK BİLMİYORUZ”

Olayı başından bu yana yakından takip eden Hürmüz Diril’in yeğeni George Diril, Mezopotamya Ajansı’na konuştu. Diril, olayın nasıl yaşandığına dair bugüne kadar ellerine geçen bilgileri paylaşarak, taleplerini dile getirdi. “Soruşturma gerçekten yeterince değer verilip, yürütülüyor mu belli değil” diyen yeğen Diril, köyde Diril çifti dışında yaşayan tek kişi ve akrabaları olan kişinin ifadelerine dikkati çekti. Kişinin verdiği ifadelerin çelişkili olduğunu söyleyen Diril, “Korkutulduğunu ve tehdit edildiğini beyan etti. Savcılık 2 defa ifadesine başvurdu. İlkinde görgü tanığı olarak ikincisinde şüpheli olarak ifadesine başvuruldu. Gerçekten de sadece tehdit edildiği, korkutulduğu için mi böyle bir belirsizlik var ortada. Bilemiyorum ama net bir şey de söyleyemiyorum. Şahıs ilk ifadesinde Diril çiftini 3 PKK üyesinin kaçırdığını söylemişti ve peşlerinden gidip, ‘nereye götürülüyorsunuz’ dediğinde orada korkutulduğunu söylüyor. Hakikaten neyin doğru olup, olmadığını bilmiyoruz” dedi.
Yeğen Diril, ayrıca akrabalarının kaybolduğu dönemde kimi kişiler tarafından “bulundukları” yönünde paylaşımlar yapıldığını ve teyit edilmeden böylesi paylaşım yapılmasına anlam veremediklerini belirtti.

ŞİMONİ DİRİL’İN AYRINTILI OTOPSİ RAPORU DAHA AÇIKLANMADI

Şimoni Diril’in ön otopsi raporunda, “uzun süre suda kalmasına bağlı olarak vücudunda sabunlaşma meydana geldiğinin” belirtildiğini aktaran Diril, bunun dışında ön otopsi raporunda ölüm olayının nasıl veya ne ile oluştuğuna dair bilgi olmadığını paylaştı. Aradan geçen zamana rağmen Şimoni Diril’in ayrıntılı otopsi raporunun çıkmadığını ifade eden Diril, olayın nasıl yaşandığına dair bilgilerin detaylı otopsi raporu ile çıkmasını beklediklerini söyledi. Soruşturmaya dair ellerinde çok kısıtlı bilgi olduğuna dile getiren Diril, olayın aydınlatılması çağrısı yaptı.

“ARAMA FAALİYETLERİ YETERSİZ”

Hürmüz Diril’in akıbetinin belirsiz kalmasından dolayı kaygılı olduklarını belirten Diril, başından beri yetkililerin yeterli çabayı göstermediklerini ifade etti. Diril, yetkililerin arama çalışmalarının yapıldığı yönündeki beyanlarına da değinerek, “Yapılan gerçekten bir arama faaliyeti miydi, onu bile sorguluyorum. Arama bir sonuca ulaşmak için yapılır. İki gün yapılıp bırakılmaz. Biz bugüne kadar kendi çabamızla arama faaliyetlerini yürüttük. Hiçbir teknik imkanımız da yok. Yetkililerin yardımcı olması gerekiyor. Bölgenin takip edildiğini biliyoruz. İstekli bir şekilde bu soruşturma yürütülse bundan çok zaman önce bir sonuca ulaşırdık. Nedense böyle bir isteksizlik algılıyorum. Sanki bu iş olmuş ama bir kenarda duruyor. Sanki bir mucize bekleniyor. Anlamış değilim. Yetkililer çok şey de yapabilir. Ama yeterince yapılmıyor” ifadelerini kullandı.