17 yaşındaki mülteci Hamza Acan, ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybetti

8 yıl önce 9 yaşındayken Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Bursa’da pazarda çalışan 17 yaşındaki Suriyeli mülteci Hamza Acan’ın Suriyeli mülteci bir kadını savunduğu için ırkçı saldırıya uğradığı iddia edildi. Acan, uğradığı saldırı sonucunda beyninden aldığı hasar nedeniyle hayatını kaybetti.

Bursa’nın Gürsu ilçesinde pazarda çalışan 17 yaşındaki Suriyeli mülteci Hamza Acan’ın Suriyeli mülteci bir kadını savunduğu için saldırıya uğradığı iddia edildi. Acan, uğradığı saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

SURİYELİ MÜLTECİLERE HAKARET EDİLDİ

Mülteci Medyası’ndan Halid Abdo’nun hbaerine göre, Suriyeli mülteci Hamza satıcılardan aldığı sebzenin kalitesine itiraz ettiği için önce Suriyeli mülteci kadına sonra tüm Suriyeli mültecilere hakaretler savuran satıcılarla konuşmaya çalıştı ancak satıcılar Hamza’ya saldırdı ve kafasından yaraladı.

BEYİN KANAMASI SONUCUNDA HAYATINI KAYBETTİ

Irkçı saldırı sonucu hastaneye kaldırılan mülteci Acan tedaviye alındı. Ancak başına aldığı darbenin şiddetinden kaynaklı beyin kanaması geçirdiği belirtilen 17 yaşındaki genç, sabaha doğru saat üç sularında yaşamını yitirdi.

8 YIL ÖNCE SURİYE’DEKİ SALDIRILARDAN KAÇMIŞTI

Bursa Emniyet Müdürlüğünden saldırı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Hamza’ya saldıranlar gözaltında olup olmadığı öğrenilemedi. 2003 doğumlu olan Suriyeli mülteci Hamza Acan, 8 yıl önce Suriye’nin İdlip kentine yönelik saldırılardan kaçarak Türkiye’ye sığınmıştı. Acan ailesi Bursa Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğünde kayıtlı ve geçici koruma statüsüne sahip.

Hamza Acan’ın babası da oğlu Hamza için adalet istedi. Gazetecilere de seslenen baba seslerinin duyulması için yardımcı olunmasını istedi.

 

1 YORUM