Cezaevlerinde yapılan 19 Aralık Katliamı’nın yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan siyasi parti ve insan hakları örgütleri, yaşamını yitirenleri anarken, faillerin yargılanmadığına dikkat çekti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu 19 Aralık Katliamı’nın 20’nci yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaparak, katliamı kınadı.
İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonu, “Hayata Dönüş Operasyonu” adı verilen 19 Aralık 2000 tarihinde 20 ayrı cezaevine eş zamanlı yapılan operasyonlar sonucu yaşanan katliamın yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yayınladı.
Katliamın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen sorumluların yargılanmadığı hatırlatılan açıklamada, “Devletin, yaşam hakkının korunması noktasında tedbirleri alma ve hakları ihlal etmekten kaçınma yükümlülüğü vardır. Ancak devlet pratiğinde bu iki yükümlülük yerine getirilmemekte; yaşam hakkı ihlal edilmektedir” diye belirtildi.

“FAİLLER YARGILANSIN”

İHD’nin, 17-26- Kasım 2002 yılındaki Olağan Genel Kurulu’nda 19 Aralık gününü “Cezaevlerinde İnsan Hakları İçin Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak ilan ettiği belirtilen açıklamada şunlara yer verildi:
“Cezaevleri, hak ihlallerinin en fazla yaşandığı kapalı mekanlardır. Mahpuslar bu kapalı mekanlarda sürekli olarak yeniden üretilen şiddet ve hak ihlalleri ile birlikte yaşamak zorunda bırakılmaktadırlar. Sağlığa erişim haklarının engellenmesi, insanlık onuruna aykırı olarak tek kişilik ring araçlarında kelepçeli olarak uzun saatler ve günler süren sevkler, çıplak arama, ayakta sayım, fiziksel ve psikolojik işkence, mahpusların başka mahpuslarca şiddet görmesine göz yumulması, ailelerinden çok uzakta yıllarca kalan mahpusların imkanlar olmasına rağmen ailelerine yakın cezaevlerine sevk taleplerinin kabul edilmemesi, sosyal hakların ortadan kaldırılması, iletişim, bilgi edinme ve kültürel hakların yok sayılması ve daha yüzlerce hak ihlali sayılabilir. 19 Aralık Katliamı’nın yaşanmasında sorumluluğu olan failler yargılanmalı ve zamanaşımı usulü ile uygulanan cezasızlık politikalarına son verilmelidir.”