CHP’li Ali Mahir Başarır, 2014 yılından 2019 sonuna kadar “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldığını açıkladı. Öte yandan açılan bu davalardan 9 bin 554 kişinin mahkum edildiği kaydedildi.

CHP’li Ali Mahir Başarır, 2014 yılından 2019 sonuna kadar cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldığını açıkladı. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, ekonomi politikalarını ya da iktidarı eleştirdikleri için tutuklananların son yıllardaki artışına dikkat çekti.

9 BİN 554 KİŞİ MAHKUM OLDU

Başarır, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başladığı 2014 yılından 2019 yılı sonuna kadar olan dönemde, cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldı. Açılan bu davalardan 9 bin 554 kişi mahkum oldu” dedi.
Yargının siyasallaşmasının etkisinin olup olmadığının enine boyuna araştırılıp incelenmesinin gerektiğini belirten CHP’li Başarır, meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Başarır’ın konuşması şu şekilde:

“EN KÜÇÜK ELEŞTİRİ DURUMUNDA DAHİ GÖZALTI”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde açılan cumhurbaşkanına hakaret davaları, önceki Cumhurbaşkanlarımız dönemiyle kıyaslanmayacak derecede artış göstermiştir. Bu durum, vatandaşlarımız üzerinde mevcut iktidarın baskıcı, sindirici, korkutucu anlayışının bir göstergesi olmuştur. İktidarı eleştiren kim varsa gözaltına alınıyor. İstiyorlar ki her yaptıkları alkışlasın. Vatandaşlarımız içerisinde yaşadıkları sosyal ve ekonomik sıkıntıları gerek sosyal medya hesaplarından gerek sokak röportajları yoluyla dile getiriyor ve sonrasında en küçük eleştiri durumunda dahi gözaltı ile karşılaşıyorlar. Bu tutum, hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başladığı 2014 yılından 2019 yılı sonuna kadar olan dönemde, cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldı. Açılan bu davalardan 9 bin 554 kişi mahkûm oldu.”