Adana’da Roboski Katliamı’nın 9’uncu yılında düzenlenen anmada, adalet çağrısı yapılarak, “Failler açığa çıkarılıp, cezalandırılıncaya kadar mücadelemiz sürecektir” denildi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanında hayatını kaybeden 19’u çocuk 34 sivil, Adana’da anıldı.
Koronavirüs salgını nedeniyle HDP İl Örgütü binasının çatısında gerçekleştirilen açıklamaya Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAYDER), Barış Anneleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) temsilcileri de katıldı.
Açıklama öncesi HDP Adana İl Eş Başkanı Mehmet Karakış, bir konuşma yaptı ve adalet çağrısını yineledi.

“KARANLIKTA BIRAKILMAK İSTENİYOR”

Karakış’ın ardından HDP Adana İl Gençlik Meclisi adına açıklamayı Mazlum Gök okudu. Katliamın karanlıkta bırakılmak istendiğini belirten Gök, şöyle devam etti:
“Doğrudan Kürt sorunu ile ilintili olduğu, bu tutumun Kürt sorunundan bağımsız düşünülemeyeceği su götürmez bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Bizler, katliam zihniyetinin hala devam ettiğini, halkların bu kıskaçta olduğunu belirtmekle beraber Roboski için adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğimizi yineliyoruz. Failler açığa çıkarılıp, cezalandırılıncaya kadar mücadelemiz sürecektir.”