Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, şarkıcı Atilla Taş’ın başvurusunda hak ihlali kararı verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), şarkıcı Atilla Taş konusunda Türkiye’yi mahkum etti.
İfade Özgürlüğü Derneği hukuk ekibi tarafından yapılan başvurunun ardından AİHM, sözleşmenin 5. maddesi olan “özgürlük ve güvenlik” hakkı ile 10. maddesi olan “ifade özgürlüğü” maddelerinin ihlal edildiğine hükmetti.
Mahkeme, Türkiye’nin Taş’a 12 bin 275 euro manevi tazminat ve 3 bin 175 euro da mahkeme masrafı ödemesine karar verdi.

“KEŞKE ÜLKEMİZDE DE HAKİMLER OLSAYDI”

Taş, karara ilişkin, “AİHM hakkımdaki iki başvuru maddesine hak ihlali kararı verdi. ‘Avrupa’da hakimler varmış!’ Keşke ülkemizde de olsaydı” değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 14 ay Silivri Cezaevi’nde kalan Atilla Taş, 15 Nisan 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tahliye edilmiş, ancak aynı gün yapılan itiraz üzerine yeniden tutuklanmıştı.
Taş, 23’ü tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada; ‘Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) medya yapılanması’na ilişkin, “terör örgütü üyeliği” ve “darbeye teşebbüs” iddialarından açılan dava dosyalarının birleştirilmesinin ardından, 26 Ekim 2017 tarihinde tahliye edilmişti.
Atilla Taş, İstinaf Mahkemesi’nin 3 yıl 1 ay 15 hapis cezasını onaması üzerine de 9 Kasım 2018’de yeniden tutuklanmıştı. Anayasa Mahkemesi (AYM), Taş’ın tahliye edilmesinin ardından yeniden tutuklanması ile ilgili hak ihlali kararı vermişti.