Libya açıklarında mültecileri taşıyan teknenin alabora olması sonucu en az 43 kişi yaşamını yitirdi.

Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz’de Libya açıklarında mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu en az 43 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütünün (IOM), yaptığı ortak yazılı açıklamada, Libya açıklarında teknenin 19 Ocak’ta batmasından büyük üzüntü duyulduğu vurgulandı.

BATAN TEKNEDEN 10 KİŞİ KURTARILDI

Açıklamada, 2021’in Akdeniz’deki “ilk trajik tekne kazasında” en az 43 mültecinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Batan tekneden kurtarılan 10 kişinin ise Libya’nın Zuvara kentindeki sahil güvenlik ekiplerince kıyıya çıkarıldığı belirtildi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN TAMAMI BATI AFRİKA ÜLKELERİNDEN

Teknenin 19 Ocak’ta erken saatlerde Zaviye kentinden yola çıktıktan birkaç saat sonra motorunun durduğu ve kötü hava koşulları nedeniyle alabora olduğu bildirildi. Kurtarılan mültecilerin çoğunluğunun Fildişi Sahili, Nijerya, Gana ve Gambiya’dan, ölenlerin tamamının ise Batı Afrika ülkelerinden olduğu ifade edildi.

BM’DEN ACİL ÇAĞRI

BM’nin her iki alt kuruluşu, “son trajik kazadan” sonra uluslararası topluma çağrıda bulunarak, Akdeniz’deki duruma ilişkin yaklaşımların acilen gözden geçirilmesini istedi. Avrupa sahillerine ulaşmaya çalışan yüzlerce mülteci 2020’de Akdeniz’de çeşitli tekne kazalarında can vermişti.