5 yıl önce güvenli bir yere geçmeye çalışırken bindikleri teknenin batması sonucu cansız bedeni sahile vuran 3 yaşındaki Alan Kurdi, bütün dünya tarafından yaşanan trajedi açısından bir simge haline geldi.

Türkiye’nin sınırlarını açması ile birlikte yüzbinlerce kişi benzer şekilde güvenli bölgelere gitmek için hayati riskleri göze alıyor. Alan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, yaşanan bu durumları değerlendirdi.
Muğla’nın Bodrum ilçesinde, ailesiyle savaştan kaçıp yolda bindikleri teknenin batması sonucu cansız bedeni sahile vuran 3 yaşındaki Alan Kurdi’nin ölümünün üzerinden 5 yıl geçti.
Reuters’a konuşan Abdullah Kurdi, Alan’ın ölümü sonrası dünyanın yüzünü mültecilere çevirdiğini ve sınırların kısa bir sürede olsa açıldığını ifade etti.
Yaşanan krizi endişeyle takip ettiklerini söyleyen Kurdi, “İnşallah Allah yetkililerin kalplerini bir kez daha açar ve sınırlar kalkar” dedi.
Abdullah Kurdi ailesiyle birlikte şu an Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de yaşıyor.

ALAN KURDİ KİMDİR?

Bodrum’da 14 kişinin bulunduğu fiber teknenin 2 Eylül 2015’te batması sonucu Rojava’nın Kobani kentinden olan Alan Kurdi ve ailesinin de aralarında olduğu 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda,3 yaşındaki Alan’ın cansız bedeni Muğla’nın Bodrum ilçesinin Akyarlar Mahallesi’ndeki Fenerburnu sahiline vurmuştu.
Alan Kurdi’nin sahildeki cansız bedenini gösteren fotoğraf dünya genelinde büyük yankı uyandırmış ve sığınmacı sorununu çarpıcı bir biçimde uluslararası toplumun gündemine taşımıştı.
Yaşanan acı olay üzerine Avrupa sınırlarında bekleyen onbinlerce Suriyeli mülteciye birçok ülke kapılarını açmıştı.
Daha sonra Sea-Eye isimli yardım örgütüne ait sığınmacı kurtarma gemisine Alan Kurdi verildi.