Adana’da salgın sürecinde çalışmak zorunda olduğu için sokağa çıkan Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın polis tarafından öldürülmesine dair iddianame hazırlandı. İddianameye göre kovalamaca olmadı, Hemdan “dur” ihtarına uymasına rağmen vuruldu.

Salgın sürecinde çalışmak zorunda olan 18 yaşındaki Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın Adana’da polis tarafından öldürülmesi ile ilgili polis memuru F.K. hakkında “kasten öldürme” suçundan dava açıldı. Kamera görüntüsü “sendeledim” diyen polis memurunu yalanladı. İddianameye göre kovalamaca olmadı ve polis, Hemdan yüzünü ona dönükten sonra mermiyi namluya sürdü. Evrensel’den Volkan Pekal’in haberine göre polis memuru F.K’nin savunmasının gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığını belirten Avukat Tugay Bek, dava dosyasında yer alan Adana Kriminal Polis Laboratuvarınca sunulan raporun ise skandal olduğuna vurgu yaptı.

GÖRÜNTÜLERDE KOVALAMACA YA DA SENDELEME YOK

Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesinin bugün kabul ettiği iddianamede tanık ifadelerinin ardından incelenen kamera görüntüleri, “Oruçluydum, sendeledim” diyen polis memurunun ifadelerini yalanladı. İddianamede olay yerini gören kameranın incelenmesi ile ilgili bilgilere göre bir kovalamaca ya da polisin sendelemesi söz konusu değil.

TANIK İFADESİ GÖRÜNTÜLERLE UYUMLU

Soruşturma kapsamında verdiği ifadede olayı başından sonuna dek balkondan gördüğünü belirten S.D. isimli görgü tanığı da Ali Hemdan’ın sokağa girerek yürüdüğünü, peşinden de polis memurunun geldiğini, polisin çocuğa durmasını söylediğini, çocuğun da polise yüzünü döndüğünü, polisin silahını gence doğrultarak ateş ettiğini belirtmişti. İddianamede dosyada mevcut tanık beyanları ve görüntü kayıtları gibi deliller değerlendirilerek polis memurunun “kasten öldürme” suçunu işlediği kanaatine varıldığı belirtildi.

“POLİSİN İFADESİ ÖRTÜŞMÜYOR”

Hazırlık aşamasında ifade veren F.K., “Oruçluydum, sendeledim” diyerek kendisi aklamaya çalıştı ancak hem tanık beyanları hem de kamera kayıtları F. K.’yi yalandı. İddianamede kamera kaydı incelemesine şöyle yer verildi: “Sokağın başından içeriye doğru Ali El Hemdan’ın yürüdüğü, yaklaşık 15-20 metre arkasından da şüpheli polis memurunun yürüdüğü, kısa süre sonra Ali El Hemdan’ın yüzünü polis memuruna dönerek geri geri yürüdüğü, bu sırada şüpheli polis memurunun elinde bulunan silahın namlusuna mermiyi sürdüğü, ölene doğrultarak ateş ettiği aynı anda Ali El Hemdan’ın yere yığıldığı anlaşılmaktadır. Polis memurunun savunması hiçbir şekilde kamera görüntüleri ile örtüşmemektedir. Olayın görgü tanığının anlatımlarından ve görüntülerden polis memurunun sendelemesi, düşmesi gibi bir durumun ve herhangi bir koşma-kovalamacanın yaşanmadığı anlaşılmaktadır.”

RAPORA GÖRE KURŞUN SEKMİŞ

İddianamede Adana Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün 4 Mayıs 2020 tarihli raporunda “Ali El Hemdan’ın üzerinden çıkan tişörtün sol göğüs bölgesinde bulunan deliğin sert bir yüzeyden (taş-duvar-metal-cam vb) sekerek çarparak gelen mermi çekirdeği veya mermi çekirdeğine ait parçanın oluşturduğu delinme olduğu ve söz konusu delinme üzerindeki atış artıklarının oluşturduğu renk dağılımı göz önünde bulundurulduğunda delinmenin aşağıdan yukarıya doğru gerçekleştiği fikir ve kanaatine varılmıştır. Ancak atış mesafesi hakkında kesin bir kanıya varmak mümkün değildir diye belirtmiş ise de kamera görüntüleri, merminin isabet ettiği yerin göğsün sol üst kısmında olması, tanık beyanları ile birlikte değerlendirildiğinde merminin sektiğini kabul etmenin zor olduğu, bu nedenle raporla kamera görüntüleri arasında çelişki oluştuğu değerlendirilmekle, Ali El Hemdan’a ait kıyafetlerin bir kez de İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Fizik İncelemeleri İhtisas Dairesi Balistik Şube Müdürlüğüne gönderilmesine” diye karar verildiği belirtildi.

BEK: POLİSİN SAVUNMALARININ GERÇEĞİ YANSITMADIĞI TÜM AÇIKLIĞIYLA ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Polis memuru F.K’nin savunmasının gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığını belirten Avukat Tugay Bek şu değerlendirmeleri yaptı: “Davanın açılması ile birlikte cinayet anını gösterir güvenlik kamerası kayıtlarının mevcut olduğunu öğrendik. Güvenlik kamerası kayıtlarının varlığı olumlu bir gelişme olmakla birlikte, polis memuru F.K’nin savunmalarının gerçeği yansıtmadığı tüm açıklığıyla ortaya çıkmıştır. Güvenlik kamerası görüntülerinde herhangi bir kaçma kovalamacanın bulunmadığı, Ali El Hemdan’ın sokakta yürüdüğü, polisin dur ihtarı sonucu durarak yüzünü döndüğü görülmektedir. Polis memuru soğukkanlı bir şekile 15 20 metre mesafede bulunan Ali El Hemdan’a ateş etmek için silahın namlusuna mermi sürmüş ve tek atışla kalbinden vurarak onu öldürmüştür.”

“ADANA KRİMİNAL POLİS LABORATUVARI, SANIĞI AKLAMAK İSTEDİ”

Tugay Bek, dava dosyasında yer alan ve Adana Kriminal Polis Laboratuvarınca sunulan raporun ise bir skandal olduğunu ifade etti. Bek, “Polis Laboratuvarı, Ali El Hemdan’ın üzerinden çıkan tişört üzerinde yapılan inceleme neticesinde, ölüme sebebiyet veren merminin seken mermi olduğu tespitinde bulunmuştur. Oysa kıyafetler üzerinden yapılan inceleme ile bu sonuca varmak mümkün değildir. Ancak mermi çekirdeği üzerinde deformasyon olması halinde ve Ali Hemdan’ın cesedi üzerinde yapılacak otopsi incelemesi neticesinde böyle bir yorum yapılabilir. Adana Kriminal Polis Laboratuvarı, polis memuru F.K. lehine delil yaratmak saiki ile bilimsellikten ve objektiflikten uzak bir rapor düzenlemiştir. Bu rapor ile F.K’nin öldürme saiki ile ateş etmediği, başka bir yöne ateş ederken merminin sektiği ispatlanmak istenmiştir. Ancak Cumhuriyet Savcılığı, iddianamesinde bu rapor ile görüntü kayıtları ve tanık beyanları arasındaki çelişkiye dikkat çekerek rapora itibar edilemeyeceğini belirtmiş ve kıyafetleri bir kez daha incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna göndermiştir” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Adana’da polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle kalbinden vurularak öldürülen Ali El Hamdani isimli gencin sokağa çıkma yasağı sürecinde çalışmak zorunda kalan milyonlarca gençten biri olduğu ortaya çıkmıştı.

GÖRGÜ TANIĞI: “POLİS YERE DÜŞMEDİ”

İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi (İHD), Çağdaş Hukukçular Derneği Adana Şubesi (ÇHD), Adana Barosu İnsan Hakları Komisyonu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından Suriyeli 18 yaşındaki Ali El Hemdani’nin öldürülmesine ilişkin inceleme raporu yayınlanmıştı. Avukat Zelal Demiray, İlhan Öngör, Yasemin Dora Şeker, Tugay Bek ile İrfan Doğan, avukat Nurettin Tanış ve İsmail Oray Ayhan’dan oluşan heyet, olay incelemelerde bulunarak ve görgü tanıkları ile görüşmüştü.
Heyet, soruşturma dosyasındaki inceleme ve dosya savcısı ile yapılan görüşmeye ilişkin şu bilgileri paylaştmıştı:
“Dosya savcısı, şüpheli polis memuru F.K’nın, kasten öldürmekten 28.04.2020 tarihinde tutuklandığını ve etkin bir soruşturma yapıldığını, olay yerindeki kameralardan ise yalnızca bir tanesinin çalıştığını ve incelenmeye devam edildiğini beyan etmiştir. Dosya incelemesinde; şüpheli polis memurunun ifadesinde, öldürülen gencin kimliğini sorduğunu, vermek istemeyerek sokağa girdiğini, kaçtığını, dur ihtarına uymadığını, sokağa girerken sokağın güvenilir bir sokak olmaması sebebiyle sokağa silahının emniyetini açık vaziyette elinde iken girdiğini, aniden gencin döndüğünü, oruçlu olması sebebiyle yorgun olduğunu, koşarken sendeleyip düştüğünü ve elindeki eldivenden dolayı silahının havaya ateş etmek isterken ateş aldığını beyan ettiği görülmüştür. Olay tanığı S.D.’nin öldürülen gencin arkasından polisin koştuğunu, dur diye bağırdığını ve gencin durup yüzünü döndüğünde polisin silahı ateşlediğini, polisin yere düşmediğini ve sendelemediğini beyan ettiği görülmüştür. Olay tanığı Z.B’nin; Gencin sokakta koştuğunu ve polisin sokakta koştuğunu bir kez ateş edildiğini ve gencin düştüğünü beyan ettiği görülmüştür. Ölü muayene otopsi belgesinde öldürülen gencin sol göğüs üst kısmında bir adet mermi giriş deliği olduğu, bu haliyle vücudunun başka bir yerinden herhangi bir yara almadığı görülmüştür.”